Yerli ve milli üretim

28 Mayıs 2018 Pazartesi 10:06
Yerli ve milli üretim
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Çelikhane Tesisi ile Silah Fabrikasında incelemelerde bulundu.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) arasında imzalanan protokol sonrası Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Çelikhane Tesisi ile Silah Fabrikasında incelemelerde bulundu.

Savunma ihtiyaçlarının yerli imkânlarla karşılanmasına yönelik çalışmaların 2002'den beri yoğun olarak başladığını aktaran Canikli, yapılan imza töreninin de bunun bir sonucu olduğunu söyledi. Savunma sanayindeki bazı ürünlerin fikir olarak ortaya çıkmasından Ar-Ge çalışmalarına, tasarımına kadar yerli imkanlarla yapıldığını vurgulayan Canikli, şöyle konuştu: "Bazı ürünlerde kritik parçalarda hala dışa bağımlılığımız devam ediyor. Onlarla ilgili de yapılan çok ciddi çalışmalar var. 2019'un ikinci yarısından itibaren de o kritik, çok yoğun teknoloji içeren ürünlerin de tamamen yerli imkanlarla üretimini inşallah tamamen tanımlanmış olacak. Ondan sonra güdümlü sistemler konusunda dışa bağımlılığımız büyük oranda ortadan kalkacak. Şu anda zaten bunu sağladık ama o kritik ünitelerin de üretimiyle tamamen ortadan kalkmış olacak. Geleceğin savunma ve savaş sistemleri konsepti güdemli mühimmat ve güdümlü sistemler üzerine. Güdümlü olmayan hiçbir sistemin gelecekte savunma sanayinde kıymeti harbiyesi yok. Biz de bu gerçekten hareketle çalışmalarımızı o noktada da yoğunlaştırıyoruz."

Bu haber toplam 3747 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler