Dar Alanda Büyük İşler: COMBiLiFT

07 Haziran 2018 Perşembe 10:29
Dar Alanda Büyük İşler: COMBiLiFT
Dar Alanda Büyük İşler: COMBiLiFT

1998’li yıllara dayanıyor Combilift’in hikayesi… Henüz 20 yaşındayken kamyonların arkasına asılarak taşınabilen forkliftlerin üreticisi olan bir firmada işe başlayan Martin McVicar, firmanın satılmasıyla Robert Moffett ile tanışıyor ve uzun soluklu bir hikayenin de startını vermiş oluyor. Birlikte kurdukları Combilift’i günden güne büyüterek bu günlere getiren iki ortak, taşıma kaldırma ve istifleme sektöründe dünya genelinde lider firmalardan birini yaratmış oldular. 100’e yakın ülkede faaliyet gösteren Combilift’in Türkiye’deki operasyonlarını Hasel İstif Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. üstleniyor. Türkiye’de faaliyetlerine Hasel ile devam eden Combilift; gerek Türkiye’de gerekse dünyada hizmetlerini başarılı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Demir Çelik Store Dergisi olarak Combilift’in İrlanda’da yeni inşa ettiği fabrikasının açılış törenine katıldık. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce basın mensubunun katıldığı organizasyona Combilift Türkiye Ürün Müdürü Engin Koygun da katıldı. Hasel İstif Makinaları bünyesinde Combilift Ürün Müdürü olarak görev yapan Engin Koygun ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Combilift, İrlanda’da son teknolojiyle inşa edilmiş fabrikasının açılışını yaptı. Fabrikanın üretim kapasitesi, maliyeti gibi konularda bizleri bilgilendirir misiniz?

Combilift, katma değer yaratan endüstriyel ürünler üretiminde İrlanda’nın önde gelen firmalarından biri. İrlanda’nın ihracatında önemli paya sahip. Combilift’in inşa ettiği bu fabrikanın yapımı yaklaşık 50 milyon Euro’ya mal oldu ve şu anda İrlanda’nın en büyük kapalı alanına sahip fabrikası...

Hasel İstif Makinaları olarak biz Combilift’in Türkiye distribütörüyüz. Combilift; Türkiye’de daha çok uzun malzemelerin dar alanlarda taşınması, istiflenmesi gibi uygulamalarda dört yöne hareket kabiliyeti ile katma değer sağlayan forkliftleriyle tanınıyor. Bu forkliftlerimiz, başta Alüminyum Profil, PVC Profil, PVC Boru, Sandviç Panel, Demir Çelik Endüstrisi vb. pek çok sektörde kullanılıyor. Combilift’i standart forkliftlerle karıştırmamak gerekiyor. Combilift’in onlarca marka forkliftten ayrıldığı en önemli nokta müşterilerin farklı kullanım alanlarındaki ihtiyaçları için özel çözümler yaratmak amacıyla ürettiği taşıma ve istifleme makinalarıdır. Dizel, akülü ve LPG ile çalışabilen versiyonları olan makinaları üç ana gruba ayırabiliriz...

Dört Yana Hareketli Forkliftler

Birinci grup en çok tanınan ürün grubu olan Dört yöne hareketli Forkliftlerdir. Bu forkliftler dört yöne hareket kabiliyetleri sayesinde uzun malzemelerin taşınması, istiflenmesi, alanların etkin kullanımı ve iş güvenliği açısından büyük kolaylıklar sağlıyor.

Dar Koridor Forkliftleri

İkinci grupta; paletli malzemelerin dar alanlarda istiflenmesine ve koridorların daraltılarak depo kapasitelerinin artmasına imkan sağlayan Aisle Master markalı Dar Koridor Forkliftleri mevcut. Aisle Master forkliftlerimiz; başta İstanbul, Marmara Bölgesi ve arsa metrekare değerlerinin çok yüksek olduğu tüm büyük şehirlerimizde faaliyet gösteren firmalar için büyük katma değerler sağlayan bir ürün grubudur.

Mobil Vinçler

Üçüncü grup ürünler ise başta konteyner taşıma ve istifleme uygulamalarında olmak üzere, prefabrik beton, metal endüstrisi, rüzgar santrallerinin kanatları, gövdeleri vb. bir çok sektörde büyük boyuttaki yüklerin taşınmasında kullanılan mobil vinçlerdir. Biz Hasel olarak bu üç grubu da potansiyel sektörlerde sanayicilerin kullanımına sunuyoruz. Tüm ürün gruplarımızda da kuvvetli referanslarımız mevcuttur.

“Combilift Ürünleri Dünya Genelinde Tercih Sebebi”

Makinalarınız dar alanda palet istifleme ve taşımada kaç metre aralığında çalışabiliyor? Makinalarınızın uzun malzeme taşıma kapasitesi ve boyları vs. hakkında bilgi verebilir misiniz?

Burada da yine iki ayrı ürün grubumuzdan bahsedelim. Birincisi; paletli malzeme taşıyan dar koridor forkliftlerimizdir. Aisle Master dar koridor forkliftlerimiz, hem iç hem de dış mekanlarda çalışabilmektedir. Bu forkliftimizin Euro paletleri raflara istifleyebilmesi için gereken koridor mesafesi 2 metredir. Aisle Master, reach truck ile karşılaştırıldığında %30 - 35 daha fazla palet depolama kapasitesine imkan sağlar. Özellikle sanayi bölgelerinde arazi metrekare maliyetleri ile Combilift ve Aisle Master makinalarımızın kazandırdığı alanlar dikkate alındığında, bir çok projede makinalarımızın satın alındığı anda bedavaya geldiği gibi bir hesaplama ile karşılaşmaktayız. Makinalarımız sayesinde depolama alanınıza daha fazla palet istifleyebilir ya da sabit palet adedinizi daha küçük alana istifyerek alanı başka amaçlar için kullanılabilir hale dönüştürebilirsiniz.

“Dört yöne hareket kabiliyetimiz ile, uzunlukları kaç metre olursa olsun malzemeleri 3 metre genişliğindeki koridorlardan geçirebiliyoruz”

Uzun malzeme konusunda ise malzemenin uzunluğu Combilift için fark etmiyor fakat makinanın katma değeri 4 metre ve üzeri malzemelerde daha belirginleşiyor diyebiliriz. Malzeme uzunluğu ne olursa olsun biz o malzemeyi 3 metre gibi bir koridordan geçirebilme imkanına sahibiz.

Endüstri 4.0 şu anda sanayinin her alanında etkisini gösteriyor. Dolayısıyla Combilift ürünlerinde de bir Endüstri 4.0 etkisi görebiliyoruz. Bizlere Endüstri 4.0 konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Combilift makinalarımız alanların verimli kullanılmasına imkan sağlayarak Endüstri 4.0’a en büyük katkıyı sunar. Aynı alana ya daha fazla ürün sığdırılabilmesi ya da sabit bir adetteki ürünün daha küçük alana istiflenebilmesi Combilift’in firmalara sunduğu en büyük katkıdır. Tüm dünyayı ve firmaları etkisi altına alan Endüstri 4.0 rüzgarı var. Combilift de alanların verimli kullanımı ve iş güvenliğine olan katkıları ile bu gelişmeleri destekliyor.

Makinalarınız full şarjda ne kadar süre ile çalışıyor?

Akülü makinalarımız full şarjda 8 saat süre ile çalışıyor. Yani gerektiğinde yedek akü kullanılarak bu süre uzatılabiliyor.

Satış adetlerinizden de biraz bahsedelim. Örneğin, Türkiye’de yıllık satış rakamlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bizim ürünlerimiz özel uygulamalara yönelik çözümler sunan ve bir anlamda terzi işi üretilen ürünlerdir. Dünya üzerindeki oranlara baktığımızda, yüz tane standart forklift satılıyorsa bizim ürün grubumuzdan iki - üç tane satılabiliyor. Türkiye’nin maalesef kendine özel koşulları dikkate alındığında bu oranı telaffuz etmek henüz mümkün değil. Dört yöne hareket, dar koridor ve mobil vinç konseptlerimizi tanıtma ve yaygınlaştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Satış adetlerimiz ve makinaların kullanıldığı sektörler sürekli artıyor. 4 senede artan bir ivme söz konusu. Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olan bu konseptlerin, artık Türkiye’de de olmazsa olmaz kapsamında kabul edilmesi ve değer görmesi gerekiyor. Bu da firmaların yeniliklere açık olmaları ve iş güvenliğine çok daha önem vermeleri ile mümkün. Tabi ki firmaların bu noktada haklı oldukları kısım ise; Türkiye’deki alım gücü ile Avrupa’daki alım gücü arasındaki farktır.

Combilift, dünya üzerinde tek bir fiyat politikası uyguluyor. Bu durum, Türkiye’ye özel fiyat uygulamalarına ve pazarlık yapmaya alışmış olan Türk insanı tarafından yadırganıyor tabi ki… Ama ürünlerin kalitesi ve avantajları bu olumsuzluğu minimize ediyor.

“Combilift’in Yeni Fabrikası, Üretimi 3 Katına Yükseltecek”

Combilift ürünlerine özellikle son bir kaç yıldır dünya çapında çok yoğun bir talep var. Bu sebeple üretim hacmini üç katına çıkaran bir fabrika inşa edildi. Son dönemde 5 - 6 ayları aşan teslimat sürelerini kabul ederek bekleyen o kadar talep varken Türkiye’ye özel bir fiyat uygulaması maalesef yapılamıyor. Teslim sürelerinin uzunluğu konusunda son 4 - 5 aydır yaşanan zorlukları elimizde bulunan demo makinalarımızı devreye sokarak aşmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda kiralama projelerimizden dönecek olan makinalarımızı da ikinci el satışta, kısa ve uzun dönem kiralamalarda değerlendireceğiz. Combilift’in üretim hacmini 3 katına çıkaran yeni fabrikasının bu yılın ikinci yarısı ile birlikte daha etkin ve tam kapasite olarak devreye girmesi, müşterilerimize daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmemize imkan sağlayacak.

Demo makinalarımızı kendilerine sağlayacağı katma değeri değerlendirebilecekleri kadar yeterli süreyle ve ücretsiz olarak müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. Hasel, Combilift ile birlikte sektörde pazar lideri Linde markalı forkliftlerin de Türkiye distribütörüdür. Hasel’in Türkiye’nin 12 noktasında satış, kısa ve uzun dönem kiralama, ikinci el satış ve satış sonrası hizmetler faaliyetlerini yerine getiren bölge müdürlükleri veya şubeleri mevcut. Biz de bu alt yapıyı kullanarak Combilift konseptinin Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlıyor ve ilerleyen yıllarda da daha iyi bir noktaya geleceğimize inanıyoruz.

Bu haber toplam 5725 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler