“İthalat Vergisine Rağmen ABD’ye İhracatımız Devam Ediyor”

“İthalat Vergisine Rağmen ABD’ye İhracatımız Devam Ediyor”
Ülkemizin önde gelen yassı çelik üreticilerinden biri olan Gazi Metal; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), AB ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Soğuk Haddelenmiş Yassı Çelik ürünleri ihraç ediyor.

Ülkemizin önde gelen yassı çelik üreticilerinden biri olan Gazi Metal; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), AB ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Soğuk Haddelenmiş Yassı Çelik ürünleri ihraç ediyor. İç piyasa açısından da önemli bir konumda bulunan firma, Endüstri 4.0’a uygun tesislerinde yüksek kalitede üretimler gerçekleştiriyor. Gazi Metal Yönetim Kurulu Üyesi Emir Gazioğlu ile ülkemizin en önemli yassı çelik ihraç pazarlarından birisi olan ABD’nin uygulamaya başladığı ithalat vergilerinin etkisini, iç piyasanın durumunu ve çelik fiyatlarının seyrini konuştuk.

Amerika’nın uyguladığı ithalat vergisi Türk çelik sektörünü nasıl etkiledi? Bu vergilerin Gazi Metal’e ve sektöre etkileri hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Gazi Metal olarak geçen sene ihracatımızın büyük bir kısmını Amerika’ya yapmıştık. Amerika’nın getirdiği yüzde 25’lik vergi uygulamasıyla ihracat anlamında biraz etkilendik. Eskisi kadar yoğun olmasa da Amerika’ya hala ürünlerimizi satmaya devam ediyoruz. Türkiye’de ihracat kapasitesi çok fazla olduğu için yüzde 25’lik vergi uygulaması gelince o kapasiteler iç piyasaya yöneldi. Hal böyle olunca, bu durum iç piyasadaki fiyatları da düşürdü.

Amerika’nın alternatifi olarak farklı pazar arayışları var mı? Var ise hangi bölgeler alternatif pazarlar olabilir?

Kuzey Afrika ülkeleri ve Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz fakat Amerika kadar yoğun malzeme kullanan başka bir alternatif yok. Oradaki ülkelerin ihracat potansiyeli Amerika kadar büyük değil. Amerika’nın alım fiyatları bizler için daha cazip...

Bu durumda Çin’in Türkiye pazarına olan etkisi ne olacak?

Çünkü Çin’de Amerika’daki pazardan büyük oranda geri çekilmek zorunda kaldı. Çin’in fiyatları şu an bizimle neredeyse aynı seviyelerde hatta bizden biraz daha yüksek kalabiliyor Türkiye pazarında... Fakat Çin şu an ihracat yapmıyor. Bütün ülkeler anti damping uyguladığı için Çin şu sıralar piyasalarda yok, o açıdan rahatız.

Peki, sizce Amerika’nın uygulamış olduğu karar ne kadar kalıcı olacak? Sektör uzun bir süre bu duruma kendini alıştırmalı mı, yoksa sürpriz bir gelişme olabilir mi?

Amerika’nın açıkçası vergileri kaldıracağını pek düşünmüyorum. Fakat Amerika’da uygulanan bu karar dolayısıyla fiyatlar o ülkede aşağı yukarı yüzde 40 - 45 civarında arttığı için onlarda da sıkıntı var. Uyguladıkları vergi bizim fiyatımıza eklendikten sonra bile oradaki fiyatlara göre daha uygun kalmaya başladık. O yüzden tekrar Amerika’ya mal satılmaya başlandı.

“ABD, Kuzey Afrika ve pek çok Avrupa ülkesine ihracat yapıyoruz”

Vergiye rağmen hala Amerika’ya mal satmaya devam mı ediyoruz yani?

Evet, çünkü oradaki fiyatlar da yüzde 40 oranında yükseldi.

Türkiye şu an bir seçim ortamında ve iç piyasada bir daralma var. Gazi Metal olarak 2018 yılının ikinci yarısından neler bekliyorsunuz? Sizce çelik sektörü nasıl bir yol izleyecek?

Çelik sektörü ilk çeyreği iyi geçirmesine rağmen ikinci çeyreği kötü geçirdi. İç piyasalarda özellikle kur düzensizlikleri yüzünden talep daralmaları oldu. Bir taraftan fiyatların düşmesi bir taraftan da doların yükselmesi sebebiyle iç piyasa biraz duruldu. Ama seçimlerden sonra yılın üçüncü ve son çeyreğinde piyasaların açılacağını, iç piyasanın daha iyi bir duruma geleceğini ve kur dalgalanmaları düzelince işlerimizin eski haline geleceğini düşünüyoruz.

2018 yılının ikinci yarısında fiyatların nereye gideceğini düşünüyorsunuz?

Şu an soğuk sac fiyatları aşağı yukarı 770 dolardan 660 dolar civarına kadar düştü. Ama buranın da dip olduğunu düşünüyoruz biz. Çünkü maliyetler belli…

Bu haber toplam 3513 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler