“Çelik fiyatlarındaki değişimi yurtiçi ve yurtdışı faktörler belirliyor”

“Çelik fiyatlarındaki değişimi yurtiçi ve yurtdışı faktörler belirliyor”
YİSAD Başkanı Gökhan Demiruz ile piyasalara, kurdaki dalgalanmalara ve sektöre ilişkin güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. Sizlerle paylaşıyoruz.

ABD’nin yürürlüğe koyduğu çelik ithalatına ek vergi düzenlemesinden en çok etkilenecek ülkelerden biri de Türkiye… Sizce bu durum sektöre nasıl yansır? Türkiye’nin bu konuda alması gereken önlemler nelerdir?

Yassı çelik ihracatımız 2016-2017 mukayesesinde %45 civarı bir artışla 3,000,000 tondan 4,300,000 tona gelmiş bulunmaktadır. 2018 yılında ise gerek ABD’ nin gerekse Avrupa Birliği’nin korumacılık önlemleri ile karşı karşıya kaldık.

Sivil toplum örgütleri olarak konuya ilişkin yorum ve beklentilerimizi Ankara’daki bakanlık temsilcilerine aktarmış bulunmaktayız. Hem özel sektör hem de kamunun bu konuda girişimleri var.

Türkiye yassı çelik üretiminde önemli mesafeler kat etti. Buna karşın yassı çelikte hala önemli miktarlarda ithalat yapılıyor. Bunun sebebi nedir? (İhtiyaca yönelik kalitelerin üretilmemesi, aynı kalitelerde ihtiyaç fazlası üretim yapılması vb)

Evet, yassı çelikte üretim artışına rağmen ithalatta devam ediyor. İthalatın niye devam ettiğini aşağıdaki bazı ana başlık konularına ayırmamız mümkün. A) Tonaj ihtiyacı, Türkiye’deki üretim miktarının yeterli olmaması B) Türkiye’de üretilmeyen kalınlık / rulo eni / özel kalite hammaddenin ithalatı C) Türkiye’deki yerli üreticilerin fiyatlamalarında zamanlama hatası D) Türkiye’deki üretici- tüketici arasındaki algı ve iletişim eksikliği

Döviz kurundaki dalgalanmalar demir çelik sektörüne nasıl yansıyor? 2018 yılının ikinci yarısında çelik fiyatları hurda ve cevher fiyatları sizce nasıl bir yol izleyecek?

2018 yılı döviz fiyatlarının nisan ve mayıs aylarındaki artışın sektöre etkileri

A) Son tüketici talebini biraz olumsuz etkiledi. (Bu talep açısından olumsuz bir etki) Dövizle borçlanıp TL cinsi satış yapan sektör temsilcilerinde de bilanço kazancını olumsuz etkileyecek. B) Finansal sektörün, çelik sektörüne bakış açısı C) 2017 yılsonu rakamlarına göre döviz bazında çelik fiyatlarında aşağı doğru kısmen bir düzeltme.

Çelik fiyatlarındaki değişimi, yurtdışı ve yurtiçi gelişmeler olarak ikiye ayırmak gerek. Yurtdışında özellikle Çin tarafında aşağı doğru bir düzeltme yok. Çin’in dünya pazarlarına çok kuvvetli bir ihracat fiyatlaması hem yassı üründe hem uzun üründe hissedilmiyor. En azından bugünlerde… Avrupa ve Amerika tarafında büyümeler normal, kuvvetli. Her iki Pazar da kendi yerli üreticilerini korumaya dönük bazı korumacılık önlemleri almaya ve geliştirmeye çalışıyorlar. Ancak bu pazarlar tonaj olarak kendi üretimleri haricinde de ithalat yapmak zorunda olan pazarlar. Burada paritenin etkisine de dikkat etmek gerek. 1,25’den 1,17 seviyelerine geldik dolar / euro paritesinde...

2018 yılının ikinci yarısında; hurda, cevher ve kömür fiyatlarında çok sert bir düşüş beklemiyorum. Fiyatların dünyada %5 civarında bir seviyede aşağı / yukarı hareket etmesini bekliyorum. Türkiye özelinde, yukardaki gündem konularına bağlı olarak, bazı ürün fiyatlarında dünyadan biraz daha ayrıştık gibi geliyor.

Önümüzde sektör temsilcilerinin karar konularında zorlandıkları konular: A) İhracatta olası kararların ülkemize etkisi B) Erken seçim C) Döviz kurlarındaki artış

Tüm bu sebeplerden dolayı çok kuvvetli bir talep olmamakla beraber, yine de ben bu yılı tüketim açısından geçen yıla nazaran ülke olarak yine artışla kapatacağımızı düşünmekteyim. Çelik sektörü son 30 yılda çok değişik konjonktürlerden geçerek bu büyüklüğe geldi. Bu gün gelinen noktadaki olumsuzluk gibi gözüken konuları sektör temsilcilerinin çözeceğine inanıyorum. Sektör temsilcilerinin tecrübe bilgi ve birikimleri buna müsait. Sektörümüzdeki alınan yatırım kararları, mevcut piyasa talebi bunun bir işareti. Ülkemizin genel dengelerine güveniyor ve sektör temsilcileri gerek üretim gerekse ihracat için tüm gayretlerini ortaya koyuyor.

Bu haber toplam 4824 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler