Çanakkale’de 50 milyon dolarlık tersane yapılıyor

19 Haziran 2018 Salı 10:44
Çanakkale’de 50 milyon dolarlık tersane yapılıyor
Türkiye’nin yerli üretim en büyük uçak gemisi inşaası için Çanakkale’de harekete geçildi.

Türkiye’nin yerli üretim en büyük uçak gemisi inşaası için Çanakkale’de harekete geçildi. İÇDAŞ tersanesinde maliyeti 50 milyon doları bulacak olan ‘uçak gemisi kuru havuzu’ yapımı sürüyor. İÇDAŞ A.Ş.’nin Çanakkale’nin Biga ilçesindeki Değirmencik tesislerindeki havuzun 2019 yılı yaz aylarında tamamlanması hedefleniyor.

İÇDAŞ trensanesinde uçak gemisi inşaası için hazırlıklar yapılıyor. 370 metre boyunda ve 70 metre genişliğinde kuru havuzun inşaasına başlandı. 2019 yılı yaz aylarında tamamlanması planlanan kuru havuzun tamamlanması ile birlikte Türkiye’nin en büyük uçak gemisi İÇ- DAŞ tersanesinde inşa edilebilecek.

Deniz içinde inşaası süren uçak gemisi kuru havuzu İÇDAŞ’ın kendi öz kaynakları ve teknik imkanları ile yapılıyor. Türkiye’nin en büyük çelik üretim tesislerinden birine sahip olan İÇDAŞ, gemi için gereken malzemeyi kendi üretecek. Maliyeti 50 milyon doları bulacak olan tesiste, Türkiye’nin en büyük talaşlı imalathanesi kurulacak. Uçak gemisi inşaası ile yeni istihdam olanağı da ortaya çıkacak.

Türkiye’nin Deniz Gücü İçin Üretiyor

Türkiye’nin koster filosunun yenilenmesi için ırtaya koyduğu milli projesi olan Türk Yıldızı’na ilk koster İÇDAŞ tersanesinde inşaa edildi. Tamamen Türk mühendislerin projesiyle ekonomik açıdan üst rekabet seviyesinde inşaa edilen 5000 DWT taşıma kapasiteli Türk Yıldızı kosterleri İÇDAŞ’ın kendi yüklerini taşımak için hizmete aldı. Aynı tersanede genel kargo taşımacılık amaçlı olarak Türk Yıldızı- 2, Türk Yıldızı-3, Türk Yıldızı-4 kosterleri de inşaa edilerek Türk koster filosunun gençleşmesine de öncülük edildi.

Yüksek Taşıma Kapasiteli Türk Hilali Geliyor

İÇDAŞ’ın Türk Yıldızı kosterlerinden sonra daha yüksek taşıma kapasiteli kosterlerin inşaasının yapılacağı Türk Hilali projesi de hızla tamamlanıyor. Türk Yıldızı kosterlerinin 5000 DWT kapasitesini üçe katlayan ve 15000 DWT taşıma kapasitesi olan Türk Hilali kosterlerinin ilkinin inşaası sürüyor. Ekonomik anlamda en üst düzeyde rekabetçi özelliğe sahip olan ve çevreci özelliğiyle de öne çıkan Türk Hilali kosterinin 2018 yılı sonunda filoya katılması planlanıyor.

Bu haber toplam 2405 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler