ABB Ability™ EDCS - Elektrik Dağıtım Kontrol Sistemi

26 Haziran 2018 Salı 10:34
ABB Ability™ EDCS - Elektrik Dağıtım Kontrol Sistemi
ABB Ability™ EDCS - Elektrik Dağıtım Kontrol Sistemi

1.Bölüm - Nedir? Nerede kullanılır?

ABB Ability™ Electrical Distribution Control System, alçak gerilim güç dağıtım sistemlerini izlemek, optimize etmek ve kontrol etmek için tasarlanmış olup Emax 2 devre kesicilerinin bağlanabilirlik özelliklerini kullanarak güçlü bulut tabanlı bir çözüm sağlamaktadır.

Elektrik enerjisi bir zamanlar büyük ve merkezi güç santrallerinde elektrik üreten, aynı zamanda son kullanıcıya kadar onun iletimini ve dağıtımını sağlayan, kamu kurumları tarafından yönetilirdi. Yapılmış olan özelleştirmeler tüm dünyada bu resmi tamamen değiştirdi ve enerjinin üretimi, iletimi ve dağıtımı farklı firmalar tarafından işletilir hale geldi. Değişime yol açan bir başka katalizör de, birçok ülkede ulusal enerji bütçesinin önemli bir bölümünü oluşturan yenilenebilir enerji kaynaklarının artması oldu.

Bu yeni manzarada, maliyet ve karmaşıklık kritik konular haline geldi: Kontrol, izleme veya yönetim sistemlerinin yazılım ve donanımını hızlı bir şekilde kurmak için gerekli olan ek masraflar, genel harcamaya oranla oldukça orantısızdır. Arttırılmış sistem karmaşıklığı da ek maliyetler doğurmaktadır. Bu masrafları azaltmak için birçok yenilikçi donanım ve yazılım çözümü ortaya çıkmıştır. Ancak, sunulan çok sayıda dijital sistem ve çok sayıda tedarikçi ile, tamamen entegre bir yaklaşım gerekmektedir.

ABB Ability™

ABB, 2016 yılının sonlarında merkezileştirilmiş yeni yazılım platformunu açıkladı – ABB Ability™. ABB Ability™’nin amacı, ABB müşterileri için iş değeri yaratmak üzere ABB’nin tüm dijital ürünlerini ve hizmetlerini bir araya getirmektir. Her biri sektör bilgisi, teknoloji liderliği ve dijital uzmanlığın benzersiz bir bileşiminden oluşturulmuştur. ABB’nin dijital çözümlerinin yanı sıra, ABB Ability™, ABB’nin Nesnelerin Endüstriyel İnterneti (IIoT) kapasitesini, iş birimleri boyunca ölçeklenebilir, yatay bir düzlemde arttıracaktır.

Endüstride en çok kurulu sisteme sahip firmalardan biri olan, 70.000’den fazla dijital kontrol sistemi ve 70 milyondan fazla cihazı hali hazırda sahada bulunan ABB, müşterileri için ABB Ability™ ile büyük bir potansiyel sunuyor.

Performansı arttırmak ve en yüksek güvenirliği ve güvenliği garanti altına almak için ABB Ability™, Microsoft Azure üzerine kuruldu. Azure ve ABB’nin derin alan bilgisi ve geniş kapsamlı endüstriyel çözüm portföyünün benzersiz kombinasyonundan müşterilerinin faydalanmasını sağlamak için ABB ve Microsoft Corporation stratejik bir ortaklık kurdu.

Emax 2 ve ABB Ability™ Electrical Distribution Control System

ABB’nin alçak gerilim cihazları ve ABB Ability™ Electrical Distribution Control System, elektrik sistemlerinde kullanıcının yenilikçi bir enerji ve varlık yönetimi çözümü uygulamasına olanak sağlayan ABB Ability™ platformunun gücünden tam olarak yararlanmak için bir araya geliyor.

Halihazırda var olan bir ürüne (örneğin Emax 2 devre kesicisi) akıl katıp, orada zaten halihazırda bulunan bir haberleşme altyapısını kullanarak (internet) gelişmiş koruma, optimizasyon, bağlanabilirlik ve mantığın yanı sıra yük, enerji üretim ve depolama yönetimi pahalı ek cihazlara gerek kalmaksızın sağlanabilir. ABB Ability™ EDCS çözümü, ABB Ability™ konseptinin özünde olan bulut tabanlı Azure sistemi ile kullanıcının elektrik sistemlerini izlemesine, optimize etmesine ve kontrol etmesine olanak tanıyan ekstra işlevsellik için kapıyı açmış oldu.

Emax 2 açık tip devre kesici, güç ve veri akışlarını yönetmek suretiyle alçak gerilim güç dağıtım sistemlerinin akıllı merkezi haline gelmektedir → 1.

ABB Ability™ EDCS, elektrik sistemleri için aşağıdakileri yapmak üzere tasarlanmış bulut tabanlı bir platformdur:

• İzleme: Tesis performansını belirler, elektrik sistemini denetler ve en önemli bilgilere anında erişir

• Optimizasyon: Her cihazdan veri toplar, analiz eder ve yeni iş kararları için çıktı sağlar

• Kontrol: Raporlar ve uyarılar oluşturur; uzaktan etkin bir güç yönetimi stratejisi uygular.

ABB Ability™ Electrical Distribution Control System, elektrik sistemleri için izleme, optimizasyon ve kontrol yapmak üzere tasarlanmış bulut tabanlı bir platformdur:

Yüksek ölçeklenebilirlik ve mükemmel uygulama esnekliği sunan ABB Ability™ EDCS, küçük ila orta ölçekli endüstri, bina ve kamu tesis uygulamaları için uygundur. Son kullanıcılar, tesis yöneticileri, danışmanlar ve pano üreticileri için tasarlanmıştır.

ABB Ability™ EDCS, aynı zamanda farklı tesislerin performanslarını izlemek ve karşılaştırmak için çoklu saha seviyesinde erişim sağlar. Buna ek olarak, kullanıcı profillerini ihtiyaç duyulan erişim seviyesine göre belirlemeye olanak tanır.

Bu özellikler, kullanıcının anlık sistem performansıyla güncel kalmasını ve yerinde değerlendirmeler yapılmaksızın verimlilik analizi ve denetimlerini yürütmesini sağlar. Gerçek zamanlı verilere ve geçmiş trendlere tekli ve çoklu saha düzeyinde erişilebilir.

ABB Ability™ Electrical Distribution Control System, küçük/orta ölçekli endüstri, bina ve kamu tesis uygulamaları için uygundur.

Böylece performanslar karşılaştırılabilir ve kıstaslar oluşturulabilir. Bir bakım teknisyeni birden fazla sahayı yönetebilir ve ABB Ability™ EDCS elektrik sistemindeki cihazları sürekli olarak teşhis ettiği için bakım işlemi yalnızca gerçekten gerekli olduğunda yapılır hale gelebilir. Daha yüksek öngörücü bakım seviyesi, operasyonları geliştirir ve maliyetleri düşürür.

Ayrıca ABB Ability™ Electrical Distribution Control System’in daha karmaşık denetim ve otomasyon sistemlerine entegre edilmesiyle operasyonların basitleştirilmesi ve maliyet düşüşü sağlanabilir. ABB Ability™ EDCS’in güç dağıtımını yönetme özelliği sayesinde bir bina yönetim sisteminin toplam maliyetini ve kurulum süresini %15 oranında azaltmak mümkündür.

Kullanıcılar açısından belki de ABB Ability™ Electrical Distribution Control System’in en büyük değeri, tesislerinde enerji ve varlık yönetimi süreçlerini ve faaliyetlerini basitleştirebilmesidir. ABB Ability™ EDCS, özellikle bunu olabildiğince kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

Sahada ABB Ability™ Electrical Distribution Control System

İtalyan kamu su şirketi Consorzio di Bonifica Veronese

ABB Ability™ Electrical Distribution Control System’in ilk pilot kurulumu, İtalyan bir kamu su şirketi olan Consorzio di Bonifica Veronese ile gerçekleştirildi. ABB Ability™ EDCS, müşteriye uzaktan denetim ve uyarı sağladı ve bu da farklı sahalar arasında seyahat etmek için harcanan zaman ve maliyetlerde azalma gerçekleştirdi. Ayrıca, normal çalışma koşullarını geri yüklemek, arızaları önlemek, bakım yapmak ve arıza süresini azaltmak için proaktif ve hızlı müdahaleye de olanak tanıdı. Bu önlemler, müşterinin bakım süresinde % 40, işletme maliyetlerinde ise % 30 oranında tasarruf sağlamasına yardımcı oldu. Düşük elektrik kalitesi yüzünden ceza alma olasılığı da - değişken yüklü su pompaları olan bir endüstride her zaman mevcut bir risk - büyük oranda azaldı.

Buna ek olarak, bu verilerin kullanılabilirliği, müşteriyi bağımsız dış denetçilerin zaman ve masraflarına gerek duymadan 25.000 $ değerinde olan enerji verimliliği belgelerine uygun hale getirdi. Müşteri bu çözümü çok sayıdaki diğer su dağıtım tesislerinde de kullanma kararı almıştır.

ABB, Dubai’de bölgenin en büyük solar çatılarını enerjilendiriyor

ABB Ability™ Electrical Distribution Control System’in bir başka saha uygulaması, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Körfez bölgesindeki en büyük özel solar çatılardan birinde bulunuyor. 315kW’lık çatı tipi solar projesi ABB’nin Al Quoz tesisinde bulunuyor. Solar çatıdan üretilen elektrik, önce ABB ofisine enerji sağlamak için kullanılacak ve ihtiyaç fazlası enerji de kamu şebeke sistemine iletilecektir.

ABB Ability™ EDCS, ABB solar çatıyı IIoT’ye bağlayarak fotovoltaik kurulumun dijital bir profilini oluşturur ve sürekli olarak enerji kalitesini analiz edip aynı zamanda sahanın enerji üretim ve tüketim trendlerini izler. Solar çatının sürekli tanılanması, varlığın verimliliğini en üst düzeye çıkarmanıza ve bakımın daha etkili ve akıllı yapılmasına yardımcı olur.

Ölçeklenebilirlik, bir cihaz veya sistemin artan taleplere performans kaybına sebeb olmadan karşılık verme yeteneğine denir.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında küresel hizmet sunan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, iki belirgin değer önerisiyle sanayide dijitalleşmenin geleceğini yazıyor: Herhangi bir santraldan herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar endüstrileri otomatikleştirmek. Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları sınıfı olan Formula E'nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır. ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 135,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. new.abb.com/tr

Bu haber toplam 2749 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler