2017 - 2025 yılları arasında yassı çelik piyasasının sabit hızda büyümesi planlandı

28 Haziran 2018 Perşembe 11:11
2017 - 2025 yılları arasında yassı çelik piyasasının sabit hızda büyümesi planlandı
Dünya Çelik Birliği’ne göre, Asya ve Okyanusya pazarındaki toplam çelik ürünlerin tüketimi 2015 yılında 990 Mn metrik ton civarında tahmin edildi.

Yenilikçi çelik üretim teknikleri, üretim kapasitesinde genişleme ve çelik şirketleri, onlara operasyonel esneklik sağlayacak olan küresel yassı çelik piyasasının büyümesini sağlayan temel faktörler elektrik ark ocağı üretim sürecine doğru eğimlidir. Üstelik, fabrikaların, yolların ve mühendislik yapısının inşasında ve dünya çapında artan çelik ve tüketim endüstrisinin yaklaşık üçte birini oluşturan otomobil ve inşaat endüstrisinde yassı çeliğin yaygın kullanımı yassı çelik piyasasının büyümesini öngören önemli faktörlerden bazılarıdır. Bununla birlikte, yüksek fırın üretim sürecinin yüksek sabit maliyetinin, çelik üreticilerinin karlılığı üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi vardır ve ürün fiyatındaki dalgalanma, tahmin dönemi boyunca yassı çelik piyasasının büyümesini sınırlayabilir.

Örneğin, Şubat 2017’de, Asya pazarında yassı çelik fiyat ortalaması, bir önceki aya göre ton başına 25 $ artmıştır. Yassı çelik piyasası gelirinin, tahmin dönemi boyunca hızlı bir büyüme hızında büyümesi beklenmektedir. Sıcak haddelenmiş saclara ve genişleyen sanayileşmeye kıyasla soğuk haddelenmiş sac fiyatlarının düşük olması nedeniyle piyasanın yakın gelecekte iyi performans göstermesi beklenmektedir. Üstelik, artan kamu kesimi harcamaları ve altyapı yatırımlarındaki artış, yassı çelik pazarındaki büyümeyi kısa sürede artırabilecek faktörlerden birkaçıdır. Ürün türüne göre, levhalar segmentinin, ağır malzeme, inşaat ve demiryolu gibi büyük ölçekli yapıların geliştirilmesi ve yüksek dövülebilir mallar için sıcak haddelenmiş çelik sacların yaygın kullanımına atfedilen tahmini dönem boyunca küresel yassı çelik piyasasına öncülük etmesi öngörülmektedir. Diğer yandan, soğuk haddelenmiş levhalar bir yüzey işleminin otomotiv parçaları gerektiğinde kullanılan tabakanın bitmiş halidir. Soğuk çelik, daha düşük boyut toleransı sağlayan, yüzey kalitesini iyileştiren ve gerilme mukavemetini arttıran, sıcak haddeleme tesislerinde oda sıcaklığında öğütme haddesi ile işlenir. Coğrafi bölgeye bağlı olarak yassı çelik pazarı yedi ana bölgeye ayrılmıştır:

Kuzey Amerika, Doğu Avrupa, Latin Amerika, Batı Avrupa, Japonya, Asya-Pasifik ve Orta Doğu ve Afrika. Kuzey Amerika yassı çelik piyasasına hakim olurken, Avrupa ve Japonya otomotiv üretimini, petrol ve gaz boru hattının yüksek oranda benimsenmesini ve hükümet girişimlerini artırmaktadır. Asya Pasifik ve Japonya’daki pazarın inşaat ve otomobil endüstrisinin genişlemesi, bu bölgelerdeki önemli oyuncuların varlığı nedeniyle önemli CAGR seviyelerinde büyümesi beklenmektedir. Bunlara ek olarak, Nisan 2016’dan Şubat 2017’ye kadar% 78 oranında artış gösteren Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerden gelen çelik ihracatının artması, yassı çelik piyasasının büyümesini tahmin dönemi boyunca hızlandıracak unsurlardır.

Bu haber toplam 2542 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler