Vinç Çarpışma Uyarı Sistemleri

29 Haziran 2018 Cuma 13:45
Vinç Çarpışma Uyarı Sistemleri
Özellikle demir çelik gibi çalışma şartlarının zorlu olduğu ortamlarda kullanılan standart sensörler tam verimli olarak çalışamaz.

Özellikle demir çelik gibi çalışma şartlarının zorlu olduğu ortamlarda kullanılan standart sensörler tam verimli olarak çalışamaz. Yüksek sıcaklık, toz, kir, buhar, güneş ışığı gibi çevre şartlarından etkilenmeyen Alman firması SYMEO ürünleri, radyo frekansı yani radar teknolojisi ile çalışarak çözüm olmaktadır.

LPR-1DXi modeli ile bakım ekibi tarafından ayarlanabilen ÖN ALARM ve ALARM mesafeleri için röle çıkışları sayesinde sistem belirtilen mesafeye geldiğinde çıkış vermektedir. 500 metre gibi uzun bir mesafeye kadar ve sürekli haberleşme halinde çalışan bu ürün, herhangi bir nedenle devre dışı kalırsa sisteme uyarı göndermektedir. Standart ürünler ise iki vinç arasında 30-40 metre mesafe kaldığında çalışmaya başlamakta ve ancak vinçler birbirine çarparsa arızalı oldukları anlaşılmaktadır. Çünkü sistem sürekli ve uzun mesafelerde devrede değildir.

SYMEO firmasının diğer modelleri olan LPR-1DHP ve LPR-1D24 ise +/- 1cm hassasiyetle 500 metreye kadar bu zorlu çalışma şartlarında mesafe ölçümü yapmaktadır. Ölçüm değerlerini profiBUS, profiNET, TCP/IP veya Ethernet gibi arayüzlerle sisteme aktarılabilir. Bu sensörler kullanılarak ÇARPIŞMA ÖNLEME SİSTEMLERİ kurulacağı gibi OTOMATİK VİNÇ YÖNETİM ve POZİSYONLAMA sistemleri de kurulabilir. Bu sistemlerde vinç pozisyonları SYMEO sensörleri tarafından ölçülerek ana PLC ye aktarılır ve yazılımda işlenerek hangi yükün hangi pozisyona bırakıldığı yada hangi pozisyondaki yükün alındığı bilgisi tespit edilir.

KABLOSUZ DATA AKTARIMI

Gelişen teknoloji ile son yıllarda birçok makine ve sistemde PLC ile haberleşmede özel arayüzler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanları ProfiBUS, ProfiNET ve CanBUS arayüzleridir.

Sistemde ki ana PLC ile diğer sistem üyeleri arasındaki bağlantı genelde kablo ile sağlanmaktadır. Fakat özellikle sistemdeki hareketli parçalar veya uzak mesafedeki sistem üyeleri ile kablolu bağlantı da, kablonun çok sık hasar görmesi nedeniyle sorunlar çıkmaktadır. Bu nedenle bu tür sistemlerde kablosuz olarak data aktarımı en uygun çözümdür.

Alman firması Schildknecht’in geliştirdiği Dataeagle adlı ürünler PLC sisteminde herhangi bir yazılımsal değişikliğe gerek duymadan TAK/ÇALIŞTIR devreye alınabilirler. Mevcuttaki kablonun kesilerek, uçlarına 1 set Dataeagle ürünü takılması ile kablosuz data aktarımına geçilebilir. Üstelik Dataeagle ürünleri Profibus, Profinet ve CANbus gibi özel arayüzlerin aktarımı için doğrudan kullanılabilir.

Özel patentli teknolojisi ile ortamda radyo frekansını etkileyen bir durum olması durumunda, bir çok rakip üründe olduğunun aksine sistemdeki PLC hata moduna geçmez, haberleşmeyi engelleyen durum ortadan kalktığında data aktarımı kaldığı yerden devam eder, böylece PLC sistemini tekrar çalıştırmaya gerek olmaz.

Dataeagle ürünlerinin kullanım alanlarına göre 3 ayrı modeli bulunmaktadır:

- Compact : Genellikle pano içinde kullanılan IP20 koruma sınıfına sahiptir.

- Classic : Kontrol odalarında kullanılan ekranlı modeldir.

- X-treme : Dış ortam için IP65 koruma seviyesi ile kullanılabilen modeldir.

Uygulamanın gereksinimine göre 100 metre iç alan/300 metre dış alanda haberleşme mesafesi sağlayan modellere ilave olarak 3 km mesafeye kadar kablosuz data aktarımı yapılabilmektedir.

Bu haber toplam 1719 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler