“Yassı Çelikte Geniş Stok, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat”

24 Temmuz 2018 Salı 12:54
“Yassı Çelikte Geniş Stok, Uygun Fiyat, Hızlı Teslimat”
Cesim Boztepe Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cesim Boztepe ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Cesim Boztepe Metal henüz yeni kurulmuş bir firma olsa da Cesim Boztepe’nin sektördeki yıllar süren tecrübesi ile şekillenmiş ve kısa sürede kendini sektörde kanıtlamıştır. Demir çelik sektörüne özel çözümler üreten ve müşterilerinin ihtiyaçlarına en kısa sürede yanıt veren firma, gerek kalite gerekse de termin süreleriyle sektörde adından söz ettiriyor. Genç bir yapıya sahip Cesim Boztepe Metal, 2018 yılı hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor.

“Yılların verdiği tecrübeyle sektörde fark yaratıyoruz”

Öncelikle bizlere kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

1969 yılında Ağrı’da doğdum. Evli ve 5 çocuk babasıyım. Demir çelik sektörüyle tanışmam uzun yıllara dayanıyor. Sektörde edindiğim bilgi ve tecrübeler sonrasında 2016 yılında kendi firmamı kurdum. Demir çelik sektörüne özel çözümler üreten firmamız kalite, güven ve hızlı teslimat anlayışıyla kısa sürede sektörde kendine yer buldu. Dilovası – Kocaeli’nde faaliyetlerini sürdüren ve Türkiye’nin dört bir tarafına istenilen ürünleri temin ederek en kısa sürede ulaştıran bir firma olarak müşterilerimizin güvenini kazanmış ve bu yolda ilerlemeye devam eden bir firma profilimiz var.

Müşterilerinize sunmuş olduğunu ürün ve hizmetler neler?

Cesim Boztepe metal olarak ağırlıklı olarak levha sac, kazan sacı, DKP, PRP, Profil boru satışı yapıyoruz. (ST37+ST44+ST52) Hem yerli hem de ithal ürünleri müşterilerimizle buluşturuyoruz. Yerli ürünlerimiz Erdemir ve İsdemir ürünleri olup ithal ürünlerimiz ise Romanya, Ukrayna, Rusya, Çin ve Almanya’dan ithal ettiğimiz kalite ürünlerdir. Ürünlerimizi hem aracı hem de imalatçı firmalarla buluşturduğumuz firmamız ile müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.

Demir çelik sektöründe pazarın nabzını nasıl tutuyorsunuz? Hangi ürünün o anki ihtiyaçlara karşılık geleceğini nasıl belirliyorsunuz?

Öncelikli olarak bu konuda müşterilerimizin hangi ürüne ihtiyacı olduğunu tespit ediyor ve ne kalitede ürün gerekiyorsa onları en doğru ve en kaliteli ürüne yönlendiriyoruz. Bu noktada müşterilerimizin çözüm ortağı gibi çalışıyor ve onlara partnerlik ediyoruz.

Çelik fiyatları sizce yılın ikinci yarısında nasıl bir yol izleyecek?

Baktığınız zaman; cevher ve hurda fiyatlarında herhangi bir düşüş yaşanmıyor. Hatta önümüzdeki aylarda cevher ve hurda fiyatlarının belli miktarda artacağını düşünüyorum. Bununla birlikte diğer emtia fiyatlarında da artışlar olacağı aşikar… Hal böyle olunca çelik fiyatlarında bir düşüş beklemek hayalperestlik olur diye düşünüyorum.

Önceki dönemlerde Çin’den gelen düşük fiyatlı çelik ürünleri piyasayı baskılıyordu. Son bir yıldır Çin’e uygulanan ithalat vergileri ve Çin’in kendi iç piyasasına yönelmesi Türk çelik fiyatlarının üstündeki baskıyı da azalttı. Ben yılın ikinci yarısında çelik fiyatlarında küçük artışlar bekliyorum.

Piyasadaki çelik kullanıcıları neden Cesim Boztepe Metal’i tercih etmeli?

Her şeyden evvel Cesim Boztepe Metal müşterilerine butik tarzda hizmet veren bir firma… Müşterilerin bizden 1000 ton ürün tedarik etmesi de, 1 ton ürün tedarik etmesi de mümkün. Bununla birlikte ödeme kanallarında da müşterilerimize çeşitlilik sunuyoruz. Piyasada birçok firma sadece nakit veya DBS kanalıyla satış yaparken biz birçok alternatif sunuyoruz. Yine bir diğer husus ise; ürün çeşidi ve kalitesi konusunda devamlılığa önem veriyoruz. Bunlar bizi sektörde ayrıcalıklı kılıyor.

Demir çelik sektörünün genel durumu ve geleceği hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Öncelikle dünya sektörünü ele alacak olursak; son dönemlerde sektörü kasıp kavuran ABD’nin sektöre uyguladığı anti-damping uygulamasından bahsetmek yerinde olacaktır. Gerek ABD’nin uyguladığı anti-damping politikaları gerekse de Çin’in uyguladığı politikalar ile Türk demir çelik sektörü bir hayli etkilendi. Bu noktada devletin aldığı birtakım önlemler oldu fakat ne denli etkili olacak bekleyip göreceğiz. Ayrı bir parantez açmak gerekirse sektöre verilen devlet desteğinin artması, nitelikli eleman yetiştirilmesi ve demir çelik ürünlerine konulan verginin düzenlenmesi bizleri daha da rahatlatacaktır.

2018 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılın son yarısından beklentileriniz neler?

Sizin de bildiğiniz üzere 2017 ve 2018 yılı ülkemiz açısından oldukça zorlu bir süreçti. Gerek komşu ülkelerde yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılar gerekse de ülkemizdeki durum hemen hemen her sektörü etkiledi diyebilirim. Bilhassa geçtiğimiz günlerde yaşadığımız seçim heyecanı ile yatırımcılar kendilerini rölantiye aldı. Seçimler bitsin önümüzü görelim de öyle yatırımlara devam ederiz veya seçim sonrası ürün satın alırız gibi söylemler demir çelik sektörünü de tüm sektörleri de fazlasıyla etkiledi. Bir ülkenin ekonomisi yaşanan siyasal ve sosyal olaylardan etkilendiği içindir ki o ülkenin satın alma gücünü, yatırım planlarını ve gelecek hedeflerini etkisi altına alabiliyor. Diğer taraftan Dolar ve Euro’nun yükselmesi ülke genelinde kısa süreli bir endişe yarattı diyebilirim. Tüm bu etkenler birleşince tüm firmalar belli önlemler aldı, hedeflerini küçültenler de oldu. Fakat biz Cesim Boztepe Metal olarak 2018 yılının ilk yarısını hedeflerimiz doğrultusunda geçirdik. Yıl sonu içinde ümitliyiz, hedeflerimize ulaşacağımıza olan inancımız tam.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler?

Firmamızın kuruluşunun üzerinden henüz 2 yıl geçmiş olsa da Cesim Boztepe olarak sektörde 18 yıllık bir geçmişim var. Bu sebeple piyasada önemli bir bilinirliliğe ve tanınmışlığa sahibiz. Bugüne kadar bize güvenen ve inanan hiçbir üreticiyi, tedarikçiyi ve müşterilerimizi mahcup etmedik. Bizim için paradan daha kıymetli olan değerler ve prensipler vardır. Önceliğimiz bu prensip ve değerleri yaşatmak sonrasında para kazanmak…

Bu haber toplam 3642 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler