“Galva Metal yıllık 200.000 ton sac işleme kapasitesine sahip”

25 Temmuz 2018 Çarşamba 10:43
“Galva Metal yıllık 200.000 ton sac işleme kapasitesine sahip”
Galva Metal Satış Uzmanı Fatih Kahraman ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Bizim işimiz galvaniz” sloganıyla 2005 yılında faaliyetlerine başlayan Galva Metal galvaniz, aluzinc ve boyalı sac olmak üzere kaplamalı çelik ürünleri alanında hizmet veriyor. 2006 yılında Türkiye’de ilk defa Çin’den galvanizli sac ve boyalı sac ithal ettikten sonra günümüze kadar ihracat alanındaki başarılarıyla sektördeki yerini sağlamlaştıran firma, günümüz teknolojisini de yakından takip ederek Endüstri 4.0’a yönelik yatırımlarıyla başarısının tesadüf olmadığını adeta ispatlıyor.

“Yılın üçüncü çeyreğinde devreye alacağımız ikinci boy kesme hattımız 6.00 mm’e kadar levha kesebilecek”

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden bahseder misiniz?

05 Nisan 1982 yılı İzmit / Kocaeli doğumluyum, evli ve bir çocuk babasıyım. Eğitim hayatımda liseden sonra üniversite eğitimimi, okumayı en çok istediğim bölüm olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliğini Bölümü’nü kazanarak 2005 yılında Sakarya Üniversitesi’nde tamamladım. Üniversite yıllarında araştırmalarımı ve gelişimimi özellikle demir çelik üretimi konusunda gerçekleştirdim. Mezun olduktan sonra ilk olarak galvanizli sac daha sonra paslanmaz çelik sektörlerinde görev aldım. 2016 yılında Galva Metal ailemize katılmak için tekrar İzmit’e döndüm ve bu tarihten itibaren satış bölümünde görev almaktayım.

Galva Metal’in kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

2005 yılında ofis olarak kurulan Galva Metal, ilk yıllarında transit ticaret ve yurtdışından yurtiçine satış yaparak çalışmıştır. 2006 yılında Türkiye’de ilk defa Çin’den galvanizli sac ve boyalı sac ithal eden firma olan Galva Metal, 2009 yılında Romanya’da bulunan SC Galva firmasını kurmuş ve Romanya deposunu hizmete sokmuştur. Gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda 2011 yılında çelik servis merkezimiz faaliyete alınmıştır. 2012 yılında Wupperman Stahl Gmbh ile temsilcilik anlaşması imzalanmıştır. Galva Metal 2012 yılında Türkiye’nin en büyük 801. ihracatçısı olmuştur. Yine 2012 yılında Türkiye’nin ihracatını arttıran 4. firması, 2013 yılında ise Türkiye’nin en hızlı büyüyen 48. firması, 2014 yılında Türkiye’nin en fazla ülkeye ihracat yapan 9. firması, 2015 yılında ise soğuk ve yassı kaplamalı ürün grubunda Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 10. firması olmuştur. Yine 2017 yılında soğuk / kaplamalı yassı ihracatı, orta ölçek en çok ihracat artışı, orta ölçek en çok ülkeye ihracat kategorilerinde üretici olmamasına rağmen listeye girmiş ve 10. olmuştur.

2011 yılında başlayan Galva Metal - Wuppermann işbirliği, 2013 yılında Wuppermann’ın % 35 oranında Galva Metal’e ortak olmasıyla yeni bir boyuta geçmiştir. Bu yatırımla her iki tarafta hızla büyüyen yapılarına, yeni bir ivme katmıştır. Wuppermann Group, Almanya Leverkusen merkezli, 1872 yılında kurulmuş, 1300 den fazla çalışanı ve Avrupa’nın 13 yerinde çeşitli tesisleri olan köklü bir demir çelik üreticisidir. Galvanizli saclar ve onlardan üretilen profil ve borular üzerinde uzmanlığı olan yüksek kaliteli bir üreticidir. Mevcut tesislerine ilaveten dördüncü galvaniz hattını Macaristan’da kurmakta olan Wuppermann, bu tesisler birlikte 1.00 - 7.00 mm kalınlık aralığında 1.500.000 ton üretim kapasitesine ulaşmıştır. Şu an 7000 m2 alanda çelik servis merkezi hizmeti veren Galva Metal San. ve Tic. A.Ş yeni yatırımıyla Ağustos ayı sonunda 10.000 m2 alana ulaşacaktır.

Demir çelik sektörüne yönelik sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler? Sizin farklılığınız nedir?

Galva Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş olarak standart ürün gamımız galvanizli sac ve boyalı sacdan oluşmaktadır. Bunun yanında işbirlikçilerimizin istekleri doğrultusunda siyah sac, DKP sac, Hrp sac gibi ürünlere de cevap vermekteyiz. Ayrıca Alman ortağımız Wuppermann’ın üretmiş olduğu yüksek kaplamalı galvanizli ürünler (1000 gr, 1200 gr kaplama), ZM600, Çinko - Magnezyum alaşım kaplamalı ürünler, 6 mm kalınlığa kadar yüksek mukavemetli galvanizli saclar ve WProtect gibi ürünleri yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız. Galvanizli ürünler de stokumuz 0.15 mm kalınlıktan 6.00 mm’e kadardır. 27 x 200 formunda Trapez sac ve yine H10 Galva trapez (10 x 107 formu) üretimi mevcuttur. Özellikle beyaz eşya sektörü için gofrajlı levha sac, gofrajlı rulo sac üretimi yapılmaktadır. Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda fason olarak galvanizli - siyah - DKP sac, alüminyum sac ve silisli sac gibi ürünlerde dilme, kesme, formlama ve gofraj işlemleri yapılabilmektedir.

Öncelikle Galva Metal’in farklılığı, sloganımızda olduğu gibi “Bizim işimiz Galvaniz”dir. Daha sonra işimizi demir çelik sektöründe görülmemiş bir şekilde güler yüzle ve severek yapmamızdır. Ulaşılabilir olmamızdır. 8 farklı dili ana dilimiz gibi konuşabilmemizdir. Müşterilerimizin satın alma departmanı gibi çalışabilmemizdir. En önemlisi insana değer veren ve sürekli gelişime önem veren bir firma olmamızdır.

Gelişen teknoloji ve yeniliklere uygun ne gibi çözümler sunuyorsunuz? Üretim tesisleriniz, üretim kapasiteniz, üretim hatlarınız ve teknolojiniz hakkında bizlere bilgi verir misiniz?

Bildiğiniz gibi teknoloji sürekli gelişmekte ve buna ayak uyduramayan firmalar ise yok olmak zorundadır. Günümüz artık bilgi çağıdır. En değerli veri “bilgi”dir. Firmamız buna önem vermekte ve gerek kullandığımız sistemler olarak gerekse üretim hatlarımız olarak kendisini sürekli geliştirmektedir.

Kısa bir süre sonra 10.000 m2 alanda hizmet verecek olan firmamız yıllık 200.000 ton sac işleme kapasitesine sahiptir. Servis merkezimizde; dilme, boy kesme, trapez - oluk, formlama ve gofraj işlemleri yapılmaktadır. Fabrikamızda 3 adet dilme hattımız bulunmaktadır. 650 mm dilme hattımızda 0.15 mm kalınlıktan 0.70 mm kalınlığa kadar ve minimum 8 - 10 - 13 mm ölçülerde dilme işlemi yapılabilmektedir. Diğer firmaların çapak olarak hurdaya attığı ölçüleri bu hattımızda hassas bir şekilde dilebilmekteyiz. 1250 mm dilme hattımızda 0.20 mm kalınlıktan 1.50 mm kalınlığa kadar dilme işlemi yapılabilmektedir. 1650 mm dilme hattımızda 0.43 mm kalınlıktan 4.50 mm kalınlığa kadar dilme işlemi yapılabilmektedir. Dilme hatlarımızdaki çukur boyları sırasıyla; 7 mt, 18 mt ve 16 mt’dir. Bu dilme çukurları Türkiye’de sadece bizim firmamızda bulunmaktadır. Bu sayede dilinmiş bant saclarda max. dış çap sarılımı yapılabilmektedir. Dilme hatlarımızda müşterilerimizin isteği doğrultusunda 200 mm, 300 mm, 400 mm ve 508 mm iç çap yapılabilmektedir. Yine servis merkezimizde bulunan boy kesme hattı 0.20 mm ile 2.00 mm arasında çalışmaktadır. Yeni boy kesme hattımız kurulum aşamasında olup üçüncü çeyrekte faaliyete geçecektir. Yeni boy kesme hattımız 6.00 mm e kadar sac kesebilecektir. Servis merkezimizde oluk sac hattı ve trapez sac hattı mevcuttur. 27 x 200 formunda Trapez sac ve yine H10 Galva trapez (10 x 107 formu) üretimi mevcuttur. Yine üçüncü çeyrekte devreye alacağımız temper hadde yatırımımız bulunmaktadır. Bu hattımız ile özellikle yapı ve otomotiv sektörü için katma değerli ürünler üreteceğiz. Yine çelik servis merkezimizde özellikle beyaz eşya sektörü için gofrajlı levha sac, gofrajlı rulo sac üretimi yapılmaktadır. Yine müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda fason olarak galvanizli - siyah - DKP sac, alüminyum sac ve silisli sac gibi ürünlerde dilme, kesme, formlama ve gofraj işlemleri yapılabilmektedir.

“Tesislerimizi Endüstri 4.0’a göre modernize ediyoruz”

Endüstri 4.0 tüm sektörlerde önemli yeniliklere yol açıyor. Bu kapsamda ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

Cep telefonlarımızdan banka işlemleri gerçekleştirebildiğimiz ve ofis işlerini halledebildiğimiz şu günlerde, endüstri ve iş hayatında da büyük bir değişim yaşanmaktadır. Oyunun kurallarını bir kere daha değiştirme potansiyeli taşıyan bu değişimin adı “Endüstri 4.0”. Başta Almanya olmak üzere tüm dünyada etkisini hissettirmeye başlamıştır. Peki nedir bu 4.0?

Endüstri 4.0, temel olarak bilişim teknolojileri ve operasyonel teknolojilerin daha entegre bir şekilde buluşmasıdır. Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Bu devrim nesnelerin interneti, internetin hizmetleri ve siber - fiziksel sistemlerden oluşan bir değerler bütünüdür. Aynı zamanda bu yapı akıllı fabrika sisteminin oluşmasında büyük rol oynar. Bu devrim, üretim ortamında her bir verinin toplanmasına ve iyi bir şekilde izlenip analiz edilmesine olanak sağlayacağı için daha verimli iş modelleri ortaya çıkacaktır. Endüstri 4.0 ile modüler yapılı akıllı fabrikalar kapsamında, fiziksel işlemleri siber - fiziksel sistemlerle izlemek, fiziksel dünyanın sanal bir kopyasını oluşturmak ve merkezi olmayan kararların verilmesi hedeflenmektedir. Nesnelerin interneti ile siber-fiziksel sistemler birbirleriyle ve insanlarla gerçek zamanlı olarak iletişime geçip işbirliği içinde çalışabilecektir. Hizmetlerin interneti ile hem iç hem de çapraz örgütsel hizmetler sunulacak ve değer zincirinin kullanıcıları tarafından değerlendirilecektir. Galva Metal olarak bu bağlamda öncelikle alt yapı sistemlerimizi güncellemekteyiz. En değerli veri olan bilgiyi Endüsti 4.0’a entegre etmeye çalışmaktayız. Bunun yanında hatlarımızı uygun olacak şekilde modernize etmekteyiz.

Endüstri 4.0’ın şirketlere üretime ve ülke ekonomisine yararları neler olabilir? Türk sanayisi ve firmanız Endüstri 4.0’a nasıl hazırlanıyor?

Endüstri 4.0 ile “akıllı fabrikalar, akıllı tesisler, akıllı uygulamalar” yaklaşımı çerçevesinde endüstrinin birçok alanına daha önce karşılaşılmamış yenilikler geliyor. Endüstri 4.0, modüler yapılı akıllı fabrikalarda, fiziksel işlemleri siber - fiziksel sistemler ile izleyerek, nesnelerin birbirleriyle ve insanlarla iletişime geçmesini ve bu sayede de merkezi olmayan kararların verilmesini hedefliyor. Akıllı fabrikalar ve akıllı tesisler ile iş gücü azalacak ve verimlilik artacaktır. Endüstri 4.0 daha çok sürekli üretim hatlarında verimliliği ön plana çıkarmaktadır. Türkiye’de, hızlı bir sektör olmasından dolayı şu an otomotiv sektöründe kullanılmaya başlanan Endüstri 4.0 konsepti, ürünlerin pazara çıkış sürelerini kayda değer oranlarda düşürmektedir. 2013’ten bu yana, Almanya başta olmak üzere, Avrupa ve Amerika’nın önde gelen firmaları çalışma ve üretim koşullarını Endüstri 4.0 konseptine uygun olarak güncellemek için uğraşmaktadır. Bu alanda öncü firmalardan olan Siemens, Türkiye’de Endüstri 4.0 isimli bir portalın kurulmasını sağlayarak konunun bilinirliğine katkıda bulunmaktadır. Aynı şekilde Bosch’un da Türkiye’de yürüttüğü eğitim ve farkındalık çalışmaları vardır. Yani Türkiye’de şu an bu konuya önem veren öncelikli sektörler otomotiv ve beyaz eşya sektörüdür. Daha önce belirttiğim gibi Galva Metal olarak kullanmış olduğumuz sistemler ile hatlarımızı birbirine entegre ederek verimliliği arttırmaya çalışmaktayız.

2018 yılının ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? 2018 yılından beklentileriniz neler?

2018 yılı için planladığımız satış ve tonaj hedefimiz bir önceki yıla göre % 35 artış olması yönündeydi. Mart ayı sonunda ilk çeyreği değerlendirdiğimizde gerçekleşen satış hedefi ve tonajımızın bir önceki yıla göre % 59 artmış olduğunu gördük. 2018 yılına bu şekilde başladığımız için satış ve pazar hedeflerimizde doğru yolda olduğumuzu gördük. Ancak ikinci çeyreğe geldiğimizde Amerika’nın Section 232 soruşturması kapsamında vergi getirmesi, Avrupa Birliği’nin damping soruşturması, erken seçim kararı ve kurda beklenmeyen yükseliş pazarı olumsuz yönde etkilemiştir. Sonuç olarak ilk yarının tamamına baktığımızda beklentimizin altında olmuştur. Yılın ikinci yarısına bakacak olursak, görüşümüz 2018 yılının ikinci yarısının gayet zorlu olacağı yönündedir. Dünya Çelik Birliği verilerine göre, dünya çelik tüketimindeki büyümenin 2017 yılındaki % 7 seviyesinden, 2018 yılında % 1.6’ya gerileyecek olması da 2018 yılı için dikkatli olmamız gerektiğini göstermektedir.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Yeni yatırımlarımızla birlikte kapalı alanımızı 7.000 m2 den 10.000 m2 alana çıkaracağız. Üçüncü çeyrekte devreye alacağımız ikinci boy kesme hattımız 6.00 mm’e kadar levha kesebilecektir. Yine üçüncü çeyrekte devreye girecek olan hadde yatırımımız bulunmaktadır. Bunun yanında en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Bu doğrultuda kadromuzu sürekli gençleştirmekte ve geliştirmekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

“Bizim işimiz Galvaniz” sloganından yola çıkarak işimizde daha da uzmanlaşıyoruz. İş birlikçilerimizden gelen talepler, kendi içimizde “Neyi daha iyi nasıl yapabiliriz?” çalışmaları ve Alman ortağımızın tecrübelerinden faydalanarak yatırımlarımıza yön vermekteyiz. Bu sayede yeni yatırımlar planlamaktayız. 2018 ve 2019 yılındaki yatırımlarımızı planlamış bulunmaktayız. Gelişim, inovasyon ve iletişim firmamız için çok önemlidir. İşbirlikçilerimize ürün değil, hizmet ve dostluk sunmaktayız. Ayrıca daha önce belirttiğim gibi Galva Metal olarak işimizi demir çelik sektöründe görülmemiş bir şekilde güler yüzle ve severek yaparak faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

Bu haber toplam 3620 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler