“İhracat arttıkça cari açık azalacak”

02 Ağustos 2018 Perşembe 08:39
“İhracat arttıkça cari açık azalacak”
TİM’in 25. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi. İhracatçılara seslenen Yıldırım, “İhracatımız artıyor ama bu yeterli değil. Çünkü ithalatımız da artıyor. Bu yıl denge kurulacak, ihracat arttıkça cari açığımız azalacak” diye konuştu.

İhracatın arttığını ancak yeterli olmadığını dile getiren Başbakan Binali Yıldırım, “İthalatımız da artıyor. Daha çok artıyor. Ama bu seneden itibaren yavaş yavaş denge kurulmaya çalışılacak. İhracatımızı arttırdığımız zaman cari açığımız azalacak. Dolayısıyla ekonomideki iyileşme çok daha belirgin hale gelecek” dedi. Haliç Kongre Merkezi’nde “Birbirimize kenetleniyorsak, memleket sevdasından” başlığıyla düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi 25. Olağan Genel Kurulu ve 2017 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde Yıldırım şunları söyledi:

“Türkiye borçlanarak büyüyen bir ülke. Bu bir sır değil. Bunda da yanlış bir şey yok. Borçlanmaya da devam edeceğiz. Çünkü bizim açığımız var. Bu açığı başka türlü kapatamayız. Teknolojik yoğun işlere daha fazla, yani akıl terinin daha fazla olduğu işlere daha çok teşvik vereceğiz. Katma değeri yüksek, teknolojik fark oluşturan alanlarda eğer ihracatımızı geliştirirsek, ihracatımızın kilo değerini, 1.5 dolarlardan, 4 doların üzerine çıkarırsak, aradaki farkı çok daha kolay kapatabiliriz. Onun için akıl terine daha çok yatırım yapacağız. İstihdama yönelik bölgesel farklılıkları ortadan kaldıracak teşviklerimiz devam edecek.”

Bu haber toplam 2883 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler