Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı büyüyor

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı büyüyor
Küresel piyasalarda Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşının neden olabileceği olumsuz etkilere dair endişeler yaşanıyor.

ABD’nin Çin’e 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getireceğini açıklamasının ardından Çin’in aynı oranda misilleme yapmasıyla artan endişeler, ABD Başkanı Donald Trump’ın, 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi getirilmesinin direktifini vermesi sonucu ileri bir boyuta taşındı. İki ülke arasındaki gerilim ve buna bağlı olarak ticaret savaşının büyüyeceğine dair endişeler, pay piyasaları üzerinde de baskı oluşmasına neden oldu.

Capital Economics Küresel Ekonomisti Simon MacAdam konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin risklerin arttığını belirterek, ABD ve Çin arasındaki misillemenin küresel ekonomide daha olumsuz sonuçlara neden olabileceğini söyledi.

En olası sonuçlardan bir tanesinin tarifelerin azaltılması konusunda bir anlaşmaya varılması olabileceğine işaret eden MacAdam, gümrük tarifesi uygulanacak ürünleri genişletmenin ABD için daha zor olacağını vurguladı.

MacAdam, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının ve birbirlerine uyguladıkları tarifelerin, kısa vadede finansal piyasalar ve iş dünyası güvenini etkileyerek küresel ekonomiye zarar verebileceğini, küresel büyüme üzerinde de baskı oluşabileceğini ifade etti. Ticaret savaşlarının küresel resesyona da yol açabileceğine dikkati çeken MacAdam, “Ancak böyle bir şeyin olmayacağından eminiz” ifadesini kullandı.

“Otomobiller, artan ticaret savaşlarında bir sonraki cephe olabilir”

ING Group Kıdemli Ekonomisti Joanna Konings de ABD’nin Çin’e uyguladığı tarifelerin misillemeye davetiye çıkardığını söyledi. Konings, tarifelerin Çin’in “Made in China 2025” stratejisindeki ana sektörleri hedef aldığını belirterek, otomobillerin, artan ticaret savaşlarında bir sonraki cephe olabileceğini bildirdi.

“Made in China 2025” stratejisi

Çin’in sanayisini kapsamlı bir şekilde dönüştürmeyi amaçlayan bir plan olan “Made in China 2025”, ilk kez Çin Başbakanı Li Keqiang’ın 2015 yılı hükümet raporunda yer aldı. İlk hedefi ülkenin imalat gücünü artırmak olan strateji; her biri 10 yıl sürede gerçekleştirmek üzere Çin’i 2025 yılı itibarıyla imalat gücü olarak dünyada üst sıraya getirme çalışmalarını başlatmayı, 2035 yılında Çin’in, üretim güçleri arasında orta düzeye ulaşmasını sağlamayı ve 100. kuruluş yıl dönümü olan 2049 yılı itibarıyla Çin’i dünyanın üretim gücü lideri seviyesine ulaştırmayı amaçlıyor.

“Made in China 2025” stratejisi, Çin’in “Endüstri 4.0”ı olarak tanımlanıyor. Teknolojik bağımsızlığın hedeflendiği stratejide, ABD’nin müdahale alanını daraltmak ve Çin’i yaptırımlara karşı daha az kırılgan hale getirmek fikri yer alıyor.

Bu haber toplam 2466 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler