Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Kardemir’e Yüksek Not

14 Ağustos 2018 Salı 11:48
Kredi Derecelendirme Kuruluşundan Kardemir’e Yüksek Not
Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Kardemir ve iştiraklerinin konsolide yapısını ve muhtemel tahvil ihraçlarının nakit akımlarını gözden geçirerek, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir seviyede değerlendirdi ve Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘A+ (Trk)/Stabil’ olarak yukarı yönlü revize etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating, Kardemir ve iştiraklerinin konsolide yapısını ve muhtemel tahvil ihraçlarının nakit akımlarını gözden geçirerek, yüksek düzeyde yatırım yapılabilir seviyede değerlendirdi ve Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘A+ (Trk)/Stabil’ olarak yukarı yönlü revize etti. JCR Eurasia Rating Kardemir’in Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notunu ise “BBB- /Stabil” olarak teyit etti.

Rating kuruluşunun değerlendirmesinde, operasyonel alandaki iyileşmenin yanı sıra ürün satış fiyat artışının etkisiyle karlılık rasyonlarında düzelme, içsel özkaynak yaratma kapasitesinin öngörülebilir seviyeye gelmesi, borç düzeyinin azalması ve yabancı para pozisyonu kaynaklı risklerde azalma, demiryolu tekeri yatırımından beklenen yüksek kâr marjı, sektördeki konumlanan pazar payı, nakit akımının likidite yönetimini kolaylaştırması, varlık kalitesi, azalan yatırım maliyeti, kurumsallaşma ve kurum kültürü, istikrarlı yönetim kadrosu, şirketimizin Uzun Vadeli Ulusal Not ve Görünümünün “A+(Trk)/Stabil” olarak yukarı yönlü revize edilmesinin temel nedenleri olarak görüldü.

Alınan notların yüksekliği, Kardemir’in güçlü finansal ve kurumsal yapısını ortaya koydu.

Kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’in notları, detayları ile birlikte aşağıda gösterilmiştir:

Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para : BBB- / (Stabil Görünüm)

Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu : BBB-/ (Stabil Görünüm)

Uzun Vadeli Ulusal Notu : A+ (Trk) / (Stabil Görünüm)

Uzun Vadeli İhraç Notu : n.a. Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para : A-3 / (Stabil Görünüm)

Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu : A-3 / (Stabil Görünüm)

Kısa Vadeli Ulusal Notu : A-1 (Trk) / (Stabil Görünüm)

Kısa Vadeli İhraç Notu : n.a.

Desteklenme Notu : 2

Ortaklardan Bağımsızlık Notu : AB

 

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada ‘Bağımsız Derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating’ in puan artışına ve bize güvenine teşekkür ediyoruz. Bizler de ülkemiz sermaye piyasasına güveniyoruz. Yönetim kurulumuz, profesyonel icramız ve tüm çalışanlarımızla Kardemir’in daha şeffaf, inovatif, sürdürülebilir, güvenilir ve daha karlı bir şirket haline dönüşümüne devam edeceğini bizlere güvenen tüm yatırımcılarımıza da bildirmek istiyoruz’ dedi.

Bu haber toplam 2321 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler