“Yüksek Standartlara Alışın”

04 Ekim 2018 Perşembe 09:24
“Yüksek Standartlara Alışın”
Sancaktar Metal Satış ve Pazarlama Müdürü Çiğdem Dizbay ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerl paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

20 yıllık mühendislik deneyimimizi arkamıza alarak 2013 yılında Bursa merkezli kurulan şirketimiz; özel metaller ve mühendislik projelerinde çözüm ortağı olarak sektörde yerini almış olup, sürdürülebilir kalite anlayışı ile ülkemizin ve çevre coğrafyaların en önde gelen firmalarına hizmet vermektedir.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri bizlerle paylaşır mısınız?

Otomotiv, savunma sanayi, beyaz eşya, havacılık, iş makinaları gibi ülkemizde üretim açısından önemli sektörlerde özel metallerin tedariki konusunda sıkıntılı olunduğu görülerek bu açığı kapatmak adına çalışmaya karar verdik. Firmamız bünyesinde birçok ürün grubu bulundurmaktadır. Sac, İsveç takım çelikleri, yüksek mukavemetli aşınma plakaları, bakır, bronz, alüminyum, paslanmaz, titanyum gibi üretimde ihtiyaç olabilecek bütün metal hammaddelere firmamızdan ulaşabilirsiniz. Türkiye’de hepsini bir arada bulunduran tek firmayız.

Satışını yapmış olduğunuz ürünleri nerelerden tedarik ediyorsunuz? Daha çok hangi ithal ürün mü yoksa yerli ürün mü tercih ediyorsunuz?

Hem yerli hem ithal kaynaklarımız var. Ancak yüksek oranda ithal ürün satışımız bulunmaktadır. Çünkü firma olarak Türkiye pazarında bulunmayan üretimi gerçekleşmeyen ürünlerdeki açığı kapatmayı hedefledik.

Firmalar ürün ve hizmet alımında neden sizleri tercih etmeli? Sunmuş olduğunuz ayrıcalıklar neler?

Müşterilerimize her şeyden önemlisi güven veriyoruz. Firmamızdan aldıkları bir üründe herhangi bir sorun yaşamayacaklarını biliyorlar, çünkü garantili satışlar yapıyoruz. Projede özel bir ürün kullanacaksa ilk aklı gelen firma biz oluyoruz. Müşterilerimiz “acaba mı” diye düşünmüyorlar. Daha önce hiç karşılaşmadığı bir ürün alımı yapacaksa “sizde kesin bu malzeme vardır” diyorlar. Bir nevi müşterilerimize danışmanlık hizmeti de sağlamış oluyoruz. İthalat deyince akla ikinci kalite ürün getiren firmalar geliyor. Biz kesinlikle bu grupta değiliz. Tüm malzemelerimiz prime kalite sertifikalıdır. Hizmet ettiğimiz sektörde hataya yer olmadığına inanarak işimizi yapıyoruz. Standardın değil, kalitenin öncüsüyüz diyelim. En başında da belirttiğim gibi yüksek standartlara alışsınlar.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizdeki demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Demir - Çelik Endüstrisi istikrarlı bir büyüme içerisindedir. Bu büyüme ve üretici firma artışı beraberinde fiyat olarak rekabet getirmekte, bu fiyat rekabeti ters orantılı olarak kaliteyi düşürmektedir. Üretici firmalar ticari kalite üretiminin dışına çıkamamaktadır.

Pazar payınızı artırmak adına gerek yurtiçi gerekse yurtdışında yaptığınız çalışmalar, katıldığınız ya da katılmayı düşündüğünüz fuarlar hangileri?

2018 yılı başından beri Japonya menşeili firmalarla yeni çalışmalara imza attık, özel bıçak üretimlerinde çözüm ortağı olmak amaçlı yıllık anlaşmalar yaptık. Yakın zamanda Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan Metal - Expo fuarına katılıyoruz.

Türkiye demir çelik sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çelik sektörü Türkiye’nin ihracatına en çok katkı sağlayan sektörlerden biridir. Daha öncede söylediğim gibi demir çelik endüstrisi büyüme içerisinde, yılın ilk 6 ayındaki üretim miktarı, bir önceki seneyi geride bırakmış durumdadır. Ancak şöyle de bir gerçek var; üretimin hemen hemen tamamı kar marjı az ticari kaliteler üzerinedir ki bu da ihracata gitmekte, yerli tüketicinin tonaj ihtiyacı karşılanamamaktadır. Gradeli malzemeler, takım çelikleri ya da aşınma plakaları üzerine ülkemizde üretim bulunmamaktadır. Ülkemizde üretilen kalınlık, rulo eni, özel kalite hammaddenin sınırlı olması bizleri ithalata yönlendirmektedir. Yerli üretici firmaların bunları göz önünde bulundurup yatırımlarını sektörün reel ihtiyaçlarına göre yapmaları gerekmektedir.

2018 yılının ilk yarısını geride bıraktık, hedeflediğiniz ciro rakamlarına ulaşabildiniz mi?

Yurtdışı faktörlere bağlı döviz kuru dalgalanmaları ve çelik fiyatlarındaki değişim tüketici talebini biraz olumsuz etkiledi. Ancak biz firmaların özel ihtiyaçları doğrultusunda çalıştığımız için, piyasadaki bu istikrarsızlıktan az hasarla çıkıp hedeflediğimiz rakamlara ulaştık.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Yerli üretim olan alaşımlı bakırlarımızın Avrupa ve Asya pazarına ihracatı konusunda çalışmalarımız devam etmektedir. Tüm Türkiye’ye hitap eden bir firmayız, bunu kolaylaştırmak amaçlı başta Ankara olmak üzere İzmir ve Adana bölgelerine şubeler açmayı planlamaktayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Firmamızı özetlemek gerekirse en önemli olgularımızın; güvenilirlik ve kaliteden asla ödün vermemek olduğunu söyleyebilirim. Sektörde faaliyet gösteren tüm firmalardan da bu konuda hassas davranmalarını rica ediyorum. Bizim işimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en doğru ve en hızlı şekilde çözüp, teklif aşamasından ürettikleri malzemelerin teslimine kadar her konuda çözüm ortakları olmaktır, firma olarak bunu benimsiyoruz. Kaliteli bir hizmet için müşterilerimize bir telefon kadar yakınız.

Bu haber toplam 2676 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler