“Türkiye'de Daha Büyük Endüstriyel Tesisler Yapımı Dönemine Girilecek”

22 Ekim 2018 Pazartesi 09:56
“Türkiye'de Daha Büyük Endüstriyel Tesisler Yapımı Dönemine Girilecek”
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Türkiye'de yeni dönemde daha büyük endüstriyel tesisler, nükleer santraller, petrokimya tesisleri, ilaç ve aşı endüstri tesisleri, biyokimya tesisleri, uçak, silah, otomotiv ve demir yolu araçları yapımı dönemine girilecektir.”

Makine ve imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgahlarının Avrasya bölgesindeki en önemli buluşma platformu olan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde devam ediyor. Büyükdede, Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB'in desteğiyle düzenlenen fuarı ziyaret etti.

Ziyaretinde fuara ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükdede, takım tezgahları, kesici ve tutucu takımlar, ölçme ve kalite kontrol ekipmanlarının yanı sıra konuyla ilgili yazılım ve donanım sektörlerinin, ülkelerin gelişmesindeki stratejik alanlar olduğunu vurguladı. Sanayide üretilen her ürünün doğrudan veya en direkt olarak takım tezgahında üretilmiş bir makinede imal edildiğini aktaran Büyükdede, dünyadaki ilk 10 ekonomi içinde bulunan her ülkenin takım tezgahı üretiminde yer aldığını söyledi.

Büyükdede, "Takım tezgah üretimi güçlü ülkeler, rekabet avantajı sağlamışlardır. Takım tezgahları makine imalat sanayici de özel bir öneme sahiptir. Genel makine ve kalıp imalatı yanında savunma sanayi, uçak, gemi, otomotiv, demir yolu, demir-çelik, petrokimya, tarım ve gıda makineleri, medikal, beyaz eşya ve gıda sektörlerinin her birinin üretimini sağlayan makine ve teçhizatın üretimi takım tezgahları ile gerçekleştirebilmektedir." diye konuştu.

“Takım tezgahı üreticileri büyük gayret içerisinde"

Hasan Büyükdede, Türkiye'nin, yaşadığı bunca zorluklara rağmen geçen yıl yüzde 7,4 büyüdüğünü anımsatarak, şunları kaydetti: "Hatta imalat sanayimizin büyüme hızı yüzde 8,8 olabildi. TÜİK verilerine göre, takım tezgahları dış ticareti değerlendirildiğinde 233 milyon dolar ithalat, 157 milyon dolar ihracat yapılmıştır. Gittikçe gelişen Türkiye, yabancı üreticiler için iyi ve nitelikli bir pazardır. Ancak ülkemiz takım tezgahı üreticileri de yeni geliştirdikleri tezgahları ile dünya pazarında yer edinme, kendilerini geliştirme gayretindedirler. Devlet olarak da takım tezgahları ve ekipmanları sektörünün daha büyük üretim hedeflerine kavuşmaları için yanlarında olmaya, hem yatırım finansmanına hem de pazarlarının bütün dünyaya açılmasına yardımcı olacağız."

"Türk firmalar metal işlemede iyi noktaya geldi"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede, metal işleme makinelerinde Türk firmalarının dünya pazarlarında iyi bir noktaya geldiğini ifade ederek, "Metal işleme makinelerinde firmalarımızın geldiği başarılı çizgiye takım tezgahları sektörünün hızla getirilmesi konusunda bakanlığımızın da katkıları ile hızla yol alma hedefindeyiz" dedi.

Bu haber toplam 2207 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler