Demir çelik sanayisinde üretimde daralma başlarken ihracat güçlü seyrini korudu

23 Ekim 2018 Salı 09:07
Demir çelik sanayisinde üretimde daralma başlarken ihracat güçlü seyrini korudu
İnşaat, otomotiv ve beyaz eşya imalatı gibi pek çok sektöre girdi sağlayan demir çelik sektöründe üretimin Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecinden etkilendiği görülüyor.

Temmuz ayında ham çelik üretimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 2,3 oranında düşüş kaydederek 3,3 milyon ton oldu. İnşaat sektöründe yaşanan yavaşlama nedeniyle kütük çelik üretimi bu dönemde % 9,1 oranında azalırken, slab çelik üretimi otomotiv sektöründeki olumlu performansın da etkisiyle % 12,8 oranında artış kaydetti. ABD ile son haftalarda artan gerilimin etkileri demir çelik sektörüne de yansıyor. ABD Başkanı Donald Trump 10 Ağustos’ta yaptığı açıklamada TL’deki değer kaybını gerekçe göstererek Türkiye çıkışlı alüminyum ve çelik ithalatına uygulanan gümrük vergisi oranlarının 2 kat artışla sırasıyla % 20 ve % 50 düzeyine yükseltilmesine onay verdiğini belirtti. Çelik ürünlerine ilk etapta getirilen % 25’lik gümrük vergisine rağmen ABD pazarında rekabet gücünü yine de korumuş olan Türk menşeli ürünlerin bu kararın hayata geçmesiyle birlikte avantajını kaybetmesi bekleniyor. Öte yandan, Türkiye ABD’nin yaptırımlarıyla ilgili Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayette bulundu.

Türkiye çelik ihracatındaki yukarı yönlü hareket sektörde artan korumacı önlemlere rağmen sürüyor. Sektörün miktar bazında ihracatı yılın ilk yedi ayında %2 ,4 oranında gelişim kaydederek 11,1 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Yassı ürünlere ve çelik profillere yönelik dış talebin son aylarda güç kazandığı izlenirken; kendi iç pazarını korumaya yönelik bir takım önlemler alan ABD, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ihracatın ivme kaybetmesi dikkat çekiyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan sektör yetkilileri ABD’nin aldığı kararlar nedeniyle ihraç edemedikleri ürünleri Uzak Doğu pazarına aktaracaklarını ifade ediyorlar.

Demir çelik sektörünün cirosu girdi maliyetlerinde yaşanan artışa paralel hızlı yükseliyor. Haziran 2018 itibarıyla sektörün yurt içi cirosundaki artış oranı %35 düzeyinde gerçekleşti. Döviz kurlarındaki gelişmelerden doğrudan etkilenen yurt dışı ciro artışı ise % 82,3 oldu.

Bu haber toplam 1971 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler