METALEXPO ÇELİK KONFERANSI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

09 Kasım 2018 Cuma 14:33
METALEXPO ÇELİK KONFERANSI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ
METALEXPO – Demir, Çelik, Metal Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı 12-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Fuar kapsamında 13-14 Eylül tarihlerinde düzenlenerek çok sayıda sektör temsilcilerini bir araya getiren ve çeşitli panellerden oluşan METALEXPO konferansı Demir Çelik Store Dergisi ve SKY Fuarcılık tarafından başarıyla düzenlendi. Konferansın moderatörlüğünü Demir Çelik Store Dergisi Sorumlu Müdürü Murat Köse yaptı.

METALEXPO – Demir, Çelik, Metal Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı 12-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Fuar kapsamında 13-14 Eylül tarihlerinde düzenlenerek çok sayıda sektör temsilcilerini bir araya getiren ve çeşitli panellerden oluşan METALEXPO konferansı Demir Çelik Store Dergisi ve SKY Fuarcılık tarafından başarıyla düzenlendi. Konferansın moderatörlüğünü Demir Çelik Store Dergisi Sorumlu Müdürü Murat Köse yaptı.

METALEXPO Konferansının açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, çelik endüstrisine büyük talep olduğunu belirtirken, çelikle ilgili masalarında çok ciddi yatırım projeleri olduğunu söyledi.

Demir çelik sektörüne hizmet ve ürün veren kurum ve kuruluşların sektörle bir araya getirildiği METALEXPO İstanbul, İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi. 13-14 Eylül tarihlerinde düzenlenen konferansta etkin B2B görüşmeleriyle sürdürülebilir, karlı iş birliktelikler oluşturulması hedeflendi. Fuar, demir çelik endüstrisi ve makine imalat sanayinin, dünya pazarlarına entegrasyonuna ivme kazandırmak; imalat kapasitesini maksimize edecek yol haritaları belirlemek ve böylelikle istihdam talebine yanıt verecek politikaları desteklemek gibi önemli amaçlara hizmet edecek önemli bir platform özelliği taşıyor. Fuar ulusal ve uluslararası boyutta 170 firmayı ağırladı. Fuarın ve konferansın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, ‘’Çelik endüstrisine büyü talep var, masamızda çelik ile ilgili çok ciddi yarım projeleri var’’ dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede:

‘’Şu anda çelik endüstrisine büyük talep var’’

Fuarın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, ‘’Şu anda çelik endüstrisine büyük talep var. Çok büyük dövme tesisleri talepleri var. Çok büyük çelik tesisi kurma talepleri var. Sadece inşaat çeliği ve inşaat demiri için değil, nitelikli çelikler, kalıp çelikleri ve paslanmaz çelikler konusunda masamızda çok ciddi yatırım projeleri var. İnşallah bu projeleri el birliği ile devreye sokarız, Türkiye gerçekten çelik üretim merkezi haline gelir ve dövme teknolojisinde ileri bir ülke haline gelir. Buna imkan var, çok yatırım yapılıyor. Belki Türkiye, Avrupa’nın bu yöndeki merkezi. Onların terk ettikleri bazı sektörleri biz, Türkiye’de kazanma fırsatı buluruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak başımızdaki konular; bunlara nasıl nitelikli bölgeler, limanlara yakın bölgeler üretiriz ve nasıl ulaşımlarını sağlarız? Hurdadan veya hurdadan olmayan, gerçekten direkt madenden çalışan tesisleri nasıl yaparız? Paslanmaz teknolojisinde, gerçekten Türkiye’de çıkan paslanmaz çıktısı, Türkiye’nin ihtiyacı olan paslanmaz sac ihtiyacını, kalıpçılar için kalıpçı malzemeleri ihtiyacını Türkiye’de nasıl karşılarız? Türkiye, bu fuarla demir çelik endüstrisini bir noktada temsil edebilecek bir alt yapıya kavuşmuş olacak’’ dedi. METALEXPO Eurasia İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı – Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk ve Demir Çelik Store Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Köse fuar ve sektör hakkında değerlendirmeler yaptı.

METALEXPO Eurasia İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk:

“Türkiye demir çelik fuarına kavuştu”

Türkiye’de demir çelik sektörünün bir fuara hep ihtiyacı olduğunu dile getiren METALEXPO Eurasia İstanbul Yürütme Kurulu Başkanı ve Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk, ‘’Uzun yıllardır bir fuar olsun istiyorduk. Bir türlü bir fuara kavuşamamıştık. Türkiye’nin en önemli sektörü bence demir çelik... Rakamlarla ihracatta 3’üncü. Üretim ve istihdamda birinci. Bu fuarda 110 katılımcı, 15 bin ziyaretçi var. Katılımcıların yüzde 15’i Avrupa, Çin ve başka yabancılardan oluşuyor. Geri kalanlar yerli imalatçılar, tüccarlar ve yerli servis merkezleri’’ şeklinde konuştu.

’’Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa gibi ülkelere ihracat sürekli devam ediyor’’

Demir çelik sektörünün 2017 yılında çok iyi geçtiğini hatırlatan Göktürk, ‘’Türkiye’de istidamın ve üretimin en önemli lokomotiflerinden olan demir-çelik; inşaat, makine, kalıp, otomotiv ve savunma sanayine hizmet ediyor. 2018 yılında ABD’de alınmış olan kararlar nedeniyle sektörün bazı üreticilerinde kısa vadeli birkaç sorun oldu ama sektörümüz çok kapasiteli, eğitimli, uzun yıllara ve köklü şirketlere dayanan bir sektör. Bunun üstesinden kısa sürede geldik. Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa gibi ülkelere ihracat sürekli devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.

Sanayi 4.0’ın demir çelik sektörünü etkisine değinen Göktürk, ‘’Sanayi 4.0 klişeleşti, sürekli konuşuyoruz. Sanayi 4.0’ın kısa çok kısa sürede demir ve çeliğe etkisi olmaz ama uzun vadede olacak. Bu, otomasyonun hızlanmasıyla, özellikle bilgisayar teknolojisinin ve bilişim teknolojisinin demir çelik üretim teknolojisin içine girmesiyle olacak. Sanayi 4.0’ı, demir çelik sektörü birkaç yıl sonra daha akıllı makinelerle daha nitelikli çelikler daha az fire vererek daha kısa sürede üreterek elde edecek. Demir çelik, Türkiye’nin en önemli milli mücadele verdiği sektörüdür. Milli sanayinin gelişmesi, yerli ürünlerin artması için demir çeliğin kalınması lazım’’ açıklamasında bulundu.

Demir Çelik Store Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Köse:

‘’Dünyanın en büyük inşaat demiri ihracatçısı konumunda bulunuyoruz’’

‘’Türkiye, dünya ham çelik üretiminde 8’inci sırada yer alan bir ülke. Bununla birlikte dünyanın en büyük inşaat demiri ihracatçısı konumunda bulunuyoruz. Aynı zamanda dünyanın en büyük hurda ithalatçısıyız. Yılda yaklaşık 35 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla Türkiye çelik sektörü denildiğinde dünyada göz önünde olan bir ülke… Geçtiğimiz aylarda ABD ilk olarak Türk çelik ürünlerine yüzde 25 ithalat vergisi uyguladı. Ürünlerimiz ABD’de biraz pahalı kalmaya başladı. Fakat ABD’de üretim maliyetleri oldukça yüksek olduğu için Türkiye’ye uygulanan yüzde 25 ithalat vergisine rağmen tekrardan ABD’ye çelik ihraç etmeye başladık. Sonrasında ikinci bir yüzde 25’lik ilave vergi getirildi. Türk çelik ürünlerine şunda yüzde 50’lik bir ithalat vergisi uygulanıyor. Bu bizim için önemli bir sıkıntı. Çünkü Türkiye, çelik ihracatının yüzde 47’sini AB ve ABD’ye yapıyordu. AB ülkelerini bazıları da bize ithalat vergisi uygulamaya başladılar. Bu durum çelik sektöründe oldukça olumsuz bir ortam oluşturdu. Özellikle otomotiv sanayinde, makine sanayinde ve birçok alanda kullanılan yassı çelik ürünleri ve üreticileri olumsuz etkilendi. Bu konferanstaki en önemli konulardan bir tanesi de bu meseleyi kapsıyor: Çelik ihracatı için alternatif pazarlar… Demir çelik sektörü olarak bu dönemi atlatacağımızı düşünüyoruz’’ dedi. Not: Bu röportaj verildiğinde ABD tarafından uygulanan ambargolar devam ediyordu.

Endüstri 4.0 - Sanayide Dijital Dönüşüm Paneli

Konferans kapsamında ilk olarak; Endüstri 4.0 - Sanayide Dijital Dönüşüm isimli panel gerçekleştirildi. ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı, İstanbul Gedik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Dilek Kurt, Pilz Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur ve Festo Türkiye Satış Müdürü Tolga Kutlu sektörü ile ilgili bilgiler verdi. İlk olarak konuşan ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı; ENOSAD’ın tarihi ve kuruluşundan bahsetti.

ENOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı:

“Türkiye Endüstri 4.0’a adapte olma yolunda ilerliyor”

“Endüstri 4.0 hayatımızın her aşamasında… Türkiye Endüstri 4.0’a adapte olma yolunda ilerliyor. Gerek şirketler gerekse de fabrikalarını Endüstri 4.0’a uyumlu hale getiren sanayiciler ve bu sürece adapte olmak isteyen herkes Endüstri 4.0 kapsamında başarılı işler yapmaya çalışıyor” dedi. Devamında Endüstri 4.0’ın amaç, uzmanlık alanları ve bileşenleri hakkında bilgiler veren Halıcı, dijital dönüşümün gerekliliğinden ve Endüstri 4.0’ın bu güne kadar gelen tüm süreçlerinden bahsederek konuşmasını tamamladı.

PILZ TÜRKİYE Genel Müdürü Yavuz Çopur:

“Sanayi 4.0’da aktif bir rol oynadık”

Otomasyon teknolojisinde alanında lider olan PİLZ Türkiye, firma olarak Endüstri 4.0’a uyum sağlama konusunda oldukça başarılı… PILZ Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur, her şey sanayi 4.0’dan bahsediyor. Herkes gerçek dünyada sanal nesnelerin ağ oluşturması hakkında konuşuyor. Peki bu, endüstri için ne anlama geliyor? Diyerek konuşmasına başladı ve Endüstri 4.0’ın tarihi ve geçmişi, faydaları üzerinde durdu. Başlangıcından bu yana Sanayi 4.0’da aktif bir rol oynadık diyen Çopur; gerek firmasının gerekse de ülkemiz sanayisi için Endüstri 4.0’ın öneminden bahsetti.

FESTO Türkiye Satış Müdürü Tolga Kutlu:

“Endüstri 4.0’a adapte olmak için var gücümüzle çalışıyoruz”

Dijitalleşme yeni iş modellerin ve pazarların dünyası içerikli konuşmasında öncelikle Endüstri 4.0’ı tetikleyen teknolojiler, birinci sanayi devriminden bu güne geçen süreç ve değişen koşullar üzerine birtakım bilgiler verdi. Neden Endüstri 4.0’a adapte olmalıyız? Endüstri 4.0’ın avantajları neler? Bizler bu sanayi devrimine ne kadar hazırız? Gibi konular üzerine değindi. “Festo olarak bizler dijitalleşmek adına stratejik bir yol haritası belirledik. Nesnelerin interneti olarak adlandırılan bu devrim tüm dünya ülkelerini olduğu gibi ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Bizler Festo olarak Endüstri 4.0’a en kısa sürede adapte olmak için var gücümüzle çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul Gedik Üniversitesi Doç. Dr. Dilek Kurt:

“Yeni teknolojilere yatırım yapan kazanır”

Sanayide dijital dönüşüm isimli sunumunu yapan Kurt, Endüstri 4.0’ın yönetim kısmı hakkında değerli bilgiler verdi. “Dijital dönüşümü; majör iş gelişimini sağlamak için müşteri deneyimini artırmak, operasyonları kolaylaştırmak veya yeni iş modellerini tasarlamak gibi yeni dijital teknolojilerin (sosyal medya, mobil, analitik veya akıllı gömülü sistemler) kullanımı olarak tanımlamaktayız. Yeni teknolojilere yatırım yapan ve bunları en etkin şekilde kullanan şirketler diğerlerine göre her zaman bir adım önde olacaktır” dedi.

Çelik Üretimi - Üretim Teknolojileri ve Çelik İhracatındaki Güncel Durum Paneli

Endüstri 4.0 panelinden sonra Çelik Üretimi-Üretim Teknolojileri ve Çelik İhracatındaki Güncel Durum isimli panel gerçekleştirildi. Çelik Dış Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekici, Çelik Dış Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çakmur, Mehmet Emre Eyüboğlu, Oğuzhan Üçok, ÇELFED Başkan Yardımcısı Tuncay Sergen, Primetals Technologies Satış Pazarlama Müdürü Tufan Songüler ve Danieli Italy Kıdemli Teknik Müdürü Bojan Vucinic konuşmalar yaptı.

“Türk çelik sektörünün gelişmesi şart”

Türkiye’nin mevcut çelik ihraç ettiği pazarlar ve ihracat rakamları, ABD’nin ve diğer ülkelerin uyguladığı vergilerin çelik ihracatımıza olan etkileri, Türkiye için olası yeni ve alternatif pazarlar, düzenli gemi hattı ve dağıtım merkezi projeleri gibi konulara değinen ve rakamsal verileri bizlerle paylaşan Çelik Dış Ticaret Derneği ve ÇELFED Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekici, Çelik Dış Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Çakmur, Mehmet Emre Eyüboğlu ve Oğuzhan Üçok oldukça keyifli ve sohbet havasında ortak bir sunum gerçekleştirdiler. Türkiye’nin en çok çelik ihracatı yaptığı ülkeler, ihracatımızın düştüğü ülkeler ve gerekçelerini tek tek açıklayan Ekinci; Türk çelik sektörünün gelişmesi adına yapılması gerekenleri paylaştı.

ÇELFED - Çelik Federasyonu Başkan Yardımcısı Tuncay Sergen:

“Verimliliğimizin artması gerekiyor”

Ülke olarak demir çelik sektöründe verimliliğimizin artması gerektiğinin altını çizen Sergen; “Sektörde verimliliğimizin artması için şirketler arası birleşmelerin olması gerekiyor. İnşaat demiri yapıyorsanız büyümeniz lazım, slab ve kütük üretiyorsanız daha da büyümeniz lazım. ilk konu birleşmeyle güçleşme ve büyümedir. İkinci bir konu ise kurumsallaşmadır. Yeni ürünler üretmemiz gerekiyor. Üretimlerimizi daha verimli hale getirmemiz gerekiyor” dedi ve Türk demir çelik sektöründeki sorunların çözümleri üzerine bilgiler verdi.

DANIELI ITALY Kıdemli Teknik Müdürü Bojan Vucinic:

“Türkiye, global çelik sektöründe önemli bir oyuncu...”

Dünyanın bir çok ülkesinde anahtar teslim çelik fabrikaları, çelikhaneler ve haddehaneler kuran Danieli Italy’nin Kıdemli Teknik Müdürü Bojan Vucinic; Türkiye’de çelik üretimi, mevcut çelik üretim teknolojileri, çelik üretiminde modernizasyonun önemi ve Danieli’nin sunmuş olduğu teknolojiler ve servis hizmetlerinden bahsetti. Dünyada uyguladıkları yeni teknolojiler ve bu teknolojilerin yarattığı katmadeğer hakkında bilgiler verdi.

Primetals Technologies Satış ve Pazarlama Müdürü Tufan Songüler:

“İnce Sıcak Sac Teknolojisi rekabet gücünüzü arttırıyor”

Primetals Technologies Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Tufan Songüler; çelik üretim tesisleri için geliştirdikleri İnce Sıcak Sac Üretim Teknolojisinden bahsetti. 1.1 mm’nin altında Türkiye’de sıcak sac üretilemediğine değinen Songüler; dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren çelik üreticileri için kurdukları ince sac teknolojisinin getirdiği avantajları dinleyicilerle paylaştı. Hem haddeleme süresi hem de enerji maliyetlerinin düşmesi sebebiyle bu sistemin tercih edildiğinden bahseden Tufan Songüler; Çinli Rizhao Steel’de kullanılan 5 hat üzerinden örnekler verdi.

KONFERANSIN 2. GÜNÜ İKİ OTURUMLA GERÇEKLEŞTİ

Konferansın ikinci günü ilk panel olan “Bankacılık ve Finans Sektöründen Tavsiyeler, Piyasalara Bakış” panelinde TAM Faktoring Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ünlü, Finans Uzmanı Çiğdem Kırmızıpınar, FCS Fidan Consulting&Strategy Kurucu Ortağı Bülent Fidan konuşma yaptılar.

TAM Faktoring Krediler Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ünlü:

“Şirketler zarar etmekle batmazlar asıl tehlike nakit akışlarını sağlayamadıkları anda başlar”

Kimin krediye ihtiyacı yok ki? içerikli konuşmasını yapmak üzere kürsüdeki yerini alan TAM Faktoring Krediler Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ünlü, krediye ihtiyacı olan ve kredi sağlayan kurumlar hakkında bilgiler verdi. “Kredi eşittir güven demektir. Güvenmek içinse bilgi ve belge gerekiyor. Kredi talep eden kişi veya kurumların ödeme gücü ve ödeme niyeti var mı öncelikle onu değerlendirmek lazım. Bildiğimiz üzere kredi hemen hemen herkesin ihtiyacı olan ve gerektiğinde ilgili kurumlara başvurulan finansal bir araçtır. Unutulmamalıdır ki şirketler zarar etmekle batmazlar asıl tehlike nakit akışlarını sağlayamadıkları anda başlar” şeklinde konuştu ve faktoring kelimesinin tanımından tutun da yapılan işlere kadar tüm detayları dinleyicilerle paylaştı. TAM Faktoring’in tarihi ve güçlü ortaklık yapısı hakkında değerli bilgiler veren Ünlü, TAM Faktoring’in tecrübeli uzman kadrosu ve yaygın şube ağıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

Finans Uzmanı Çiğdem Kırmızıpınar:

“Tüketicilerin kendilerine en uygun kredi türünü belirlemeleri gerekiyor”

Bankacılık sektöründe bireyselden tutun da büyük şirketlere ve holdinglere kadar kimlerin hangi tür kredilere ihtiyacı olduğunu belirten ve bu kredi türlerini detaylı bir şekilde açıklayan Kırmızıpınar, piyasaları ve genel ekonomik durumu değerlendirdi. “Türkiye’nin içinde bulunduğu zor durumdan kurtulması gerekiyor, kredi kullanan herkesin kendilerine en uygun kredi türünü araştırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

FCS Fidan Consulting&Strategy Kurucu Ortağı Bülent Fidan:

“KOBİ’lerin devlet desteklerinden faydalanması gerekiyor”

KOBİ’ler için finansal sorunlar neler? Başlıklı konuşmasını yapan Fidan; devlet destekleri üzerinde durdu. Devlet desteklerini detaylı bir şekilde açıklayan Fidan; “KOBİ’lerin devlet desteklerinden faydalanması gerekiyor. Bunun için ise gündemi takip ederek yapılan açıklamaları ve verilen teşvikleri bilmeleri gerekiyor” dedi.

Vasıflı Çelik Üretimi & İthalatı ve Kalıp Sanayi Paneli

Konferansın son paneli olan Vasıflı Çelik Üretimi & İthalatı ve Kalıp Sanayi bölümünde Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk, MKEK – Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürü Veli Gün, Karel Kalıp Pazarlama Şefi Mehtap Duran sohbet havasında sektörü değerlendirerek dinleyicilerin sorularını cevapladı. Ardından tekli sunumlara geçildi ve plaket töreniyle konferans sona erdi.

Yükselen Çelik İcra Kurulu Başkanı Barış Göktürk:

“Sektörde devlet desteğinin artması gerekiyor”

Vasıflı çelik üretimi ve Türkiye’nin bu konudaki eksiklileri konusunda detaylı bilgiler veren Göktürk; “ Yükselen Çelik olarak yapmış olduğu faaliyetlerden tutun da vasıflı çelik sektörünün gelmiş olduğu son duruma kadar pek çok değerli bilgiyi bizlerle paylaştı. “Türkiye dünya çelik üretiminde 8’inci sırada deniliyor ama baktığımızda dolar / ton bazında ilk 20’de yokuz. Almanya’dan ihraç edilen çeliklerin ortalaması 1400 dolar / ton. Türkiye’den yapılan ihracat dolar bazında 600 dolar / ton’dur. Bu sene 850 dolara çıkması beklenebilir. Biz ağırlıklı olarak inşaat demiri, ST37 sac üretiyoruz. Sektörümüzü geliştirmemiz gerekiyor bunun için ise devlet desteğinin artması gerekiyor” şeklinde konuşan Göktürk, sektöre yapılması planlanan yatırımların önünde engel teşkil eden birtakım olumsuzluklardan ve devlet desteğinin yetersizliğinden bahsederek konuşmasını sonlandırdı.

MKEK – Ağır Silah ve Çelik Fabrikası Müdürü Veli Gün:

“Sektörün gelişmesi için her şeyi yapmaya hazırız”

Demir çelik sektörünün genel durumu hakkında değerlendirme yaparak konuşmasına başlayan Gün, devlet kurumu olarak sektörün gelişmesi için her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtti. “Biz MKEK olarak elimizden geleni yapmaya hazırız, ülkemiz sanayisine ve demir çelik sektörüne destek vermeye hazırız. Sektör temsilcileri, iş yapmak isteyen firma sahipleri bize ulaşsınlar, kapılarımızı aşındırsınlar. Biz dışa bağımlı hale gelmeyelim. Biz üretelim, kendi kendimize yeten bir ülke konumuna erişelim. Şimdiye kadar uygulanan yanlış politikaları artık bir kenara bırakalım. Yanlış olan ne varsa hepsinin üzerine bir çizgi çizelim ve yepyeni bir sayfa açalım. Bu konuda ben şahsım olarak ve MKEK olarak huzurunuzda tüm sektör temsilcilerine söz veriyorum. Ülkemiz adına çok güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Yeter ki hevesli ve üretmeye açık muhataplarımız olsun” dedi ve konuşmasını tamamladı.

Karel Kalıp Pazarlama Şefi Mehtap Duran:

“Sektördeki yatırım ve desteklerin artmasını temenni ediyorum”

Karel Kalıp’ın hizmet verdiği sektörlerden bahsederek konuşmasına başlayan Duran, Türk kalıp sektörünü değerlendirdi. Kalıp sektörünün sorunlarına değinen Duran, hammaddeyi yurtdışından ithal aldıklarını ve termin sürelerinin zorluklarından bahsetti. “ Biz kalıpçılar üretim yapmak için, Türkiye’de bulamadığımız ürünleri ithal etmek durumunda kalıyoruz. Ürünün siparişini vermemizle birlikte bizlere o ürünün teslim süresi 6 haftayı buluyor. Devamında ürünün işlenmesi ve nihai halini almasını da işin içine katarsak sürelerimiz uzuyor ve bizlerin piyasadaki rekabet gücünü zorlaştırıyor. Lojistik maliyetlerini söylemiyorum bile… Çin’li veya Amerika’lı hammaddeye 1 günde ulaşabiliyorken bizim ulaşmamız haftalar sürüyor. Böyle bir durumda ne rekabet kalıyor ne de istek… Ben kalıpçıların genel sorunlarının en başında termin sürelerinin geldiğini biliyorum. Sektörün içinden biri olarak ülkemizde üretimi yapılmayan ürünlere ulaşmamız çok zor. Bu konuda sektördeki yatırımların ve desteklerin artmasını diliyoruz” dedi.

Sunumların ardından iki gün süren konferansın sonuna gelindi. Konferansı organize eden ve hepsi birbirinden değerli konuşmacıları konferansa davet eden DEMİR ÇELİK STORE dergisi Ajans Başkanı Mustafa Aslan ve Sorumlu Müdür Murat Köse’ye teşekkürü borç biliriz. Bizler de MM MEDYA – DEMİR ÇELİK STORE DERGİSİ ailesi olarak konferansta yerimizi aldık ve tüm konferansı fotoğraflayarak haberleştirdik. Değerli katkılarından dolayı tüm konuşmacılarımıza, moderatörümüz Murat Köse’ye ayrıca teşekkür ederiz.

Bu haber toplam 2063 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler