“Vakum Isıl İşlemi Konusunda Sektörün Öncü Firmalarından Biri Olmayı Başardık”

27 Kasım 2018 Salı 11:10
“Vakum Isıl İşlemi Konusunda Sektörün Öncü Firmalarından Biri Olmayı Başardık”
Dönüşüm Isıl İşlem Metalurji ve Malzeme Yüksek Mühendisi Merve Kilik ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Doğma büyüme İstanbulluyum. Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Daha sonra Yüksek Lisansımı İstanbul Üniversitesi’nde tamamladım. Ailemin de içinde bulunduğu bir sektör olan demir çelik, erken yaşlardan beri ilgimi çekmekteydi. Uzun süredir firmamızda aktif olarak ısıl işlem yöneticiliğinde rol almaktayım. Sanayi bölgelerine yakın oluşum, iyi firmalarla tanışabilmemi de kolaylaştırdı. Üniversite yıllarımda otomotiv sektöründe çalışmaya başlayıp ardından aslında o sektöre yön veren çelik tarafında olma isteğim doğrultusunda hedeflerimi çelik ve ısıl işlem alanına yönelttim. Çok çalışmak ve hırslı olmanın iş hayatında çok gerekli olduğunu ve aynı zamanda akılcı hareketlerde bulunulması gerektiğini düşünmekteyim. Dönüşüm Isıl İşlem olarak doğru alanlarda doğru hareketlerle hedeflerimizi belirledik. Halen de hedeflerimize doğru hızlı adımlarla ilerlemekteyiz. 2011 yılında kurulmuş olup otomotiv, iş makineleri, tarım makineleri, uzay, havacılık ve savunma sanayi gibi sektörlerin üretim proseslerinde en önemli bir yere sahibiz. Türk ekonomisi ve sanayisi büyümeye devam ettikçe ve bağımsız medeniyetler seviyesine ulaştıkça ısıl işlemin önemi daha da artacağını düşünmekteyiz. Amacımız firmamızı kısa sürede daha üst seviyelere getirebilmektir. Ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirleyen bir sektörde yer almamız bizim açımızdan çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Türkiye’de otomotiv sektöründe ve makina sanayisinde son dönemlerde bir hareketlilik söz konusudur. Üretim devam ettikçe bizler de pastadan payımızı almaktayız.

Faaliyet alanımız, kurumların üretim performansını artırarak ticari etik çerçevesinde rekabete açık yeni ısıl işlem hizmetleri sağlamaktır. Türkiye ve yurtdışında birçok ülkeye uzman kadromuz ve özel ısıl işlem tesisimizle 7 gün 24 saat hizmet vermekteyiz. Konusunda uzman mühendislerimiz ve teknik çalışanlarımızla özellikle vakum ısıl işlemi konusunda sektörde kısa surede öncü firmalardan biri olmayı başardık. Tek bir fırınla başladığımız yolculuğumuzda kısa surede hızlı bir şekilde yol katedip kapasitemizi artırmayı basardık. Sektörde birçok firma ile cari iş birliğimiz söz konusudur. Birçok farklı çelik türüne sertleştirme uygulamaları yapmaktayız. HSS ve toz metalurjik çeliklerine kaliteli ısıl işlem uygulaması yapabilen bir firmayız. Özellikle son dönemde yüksek mekanik özelliklere sahip maraging çeliklerinde ısıl işlem yeterliliklerini yerine getirmekteyiz. Türkiye’nin en kapsamlı ve en yeterlilikli ısıl işlem firmalardan biriyiz.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz? Referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Firmamızın bünyesinde ısıl işlem ve laboratuvar ve danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Vakum ısıl işlemi, nitrasyon, ıslah sertleştirme, subzero (sıfır altı), normalizasyon, sementasyon, karbonitarasyon, oksidasyon, gerilim giderme, kumlama gibi prosesleri kendi kontrollerimizde gerçekleştirmekteyiz. Son teknoloji Alman menşeili kalibrasyonlu sertlik ölçümü, spektral analiz uygulamaları, hasar analizleri, mikroyapı incelemeleri, mikrosertlik taraması, ultrason testleri ve daha birçok uygulama bünyemizde mevcuttur. Ford Otosan başta olmak üzere; savunma ve havacılık, otomotiv, iş makineleri, tarım makineleri, uzay, tekstil, silah sanayi, demir yolları, medikal, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermekteyiz.

“Türkiye’nin en kapsamlı ve yeterlilikli ısıl işlem firmalardan biriyiz”

Ar-Ge faaliyetleriniz ve gelişim sürecinizden bahseder misiniz?

Seri üretim yapan her firma için ısıl işlem hizmeti söz konusudur. Firma olarak Ar-Ge yatırımlarına önem vermekteyiz. Tesisimizi modern teknoloji ile donatıp en gelişmiş makina ve teçhizatları kullanmaktayız. Dünyada da bakıldığı zaman ısıl işlem firmaları merkezi yerlere kurulmuş butik ve düzenli tesislerdir. Bizde bundan yola çıkarak 2011 - 2017 yılları arasında ITOSB Organize Sanayi Bölgesi’nde verdiğimiz hizmeti, kalıpçılığında kalbi olan Dudullu OSB DES Sanayi Sitesi’ne taşıdık. Böylelikle firma olarak hem merkezi konumda olmakta hem de özellikle İstanbul’un her bölgesinden müşterilerimize rahatlıkla hizmet sunabilmekteyiz. Şu sıralar yatırımlarımızın en yoğun olduğu dönemdeyiz. Her gecen gün daha fazla kendimize ve firmamıza değer katarak ilerliyoruz. Haftada 2 gün İstanbul Avrupa Yakası, 1 gün Ereğli, Düzce, Sakarya’ya; haftada 2 iş günü ise İzmit’e sevkiyatlarımız mevcuttur.

Satış ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Biz müşterilerimize sadece satış değil, aynı zamanda hizmet de sağlamaktayız. Aslında bir nevi hizmet satışı da diyebiliriz. Isıl işlem ve malzeme bilgisi anlamında müşterilerimize destek olmaktayız. Isıl işlem öncesi ve sonrası müşteri memnuniyeti, giriş, kalite kontrol ve son olarak stok ve paketleme birimimize kadar prosesler her aşamada kontrol edilmekte ve bilgiler geriye yönelik olarak saklanmaktadır. Şu an geliştirdiğimiz yeni bir yazılımla hem kendi firmamız içerisinde hem de müşterilerimize online olarak malzemesini takip edebilecekleri bir sistemde çalışmalarımız devam etmektedir. Hizmetlerimizi ve süreçlerimizi çok daha kolay ve erişebilir bir hale getirebilmek için bu sistemi çok kısa bir surede devreye almayı planlamaktayız. Mühendisinden ustasına, muhasebesinden şoförüne kadar tüm çalışanlarımız müşterilerimize karsı oldukça güler yüzlü ve çözüm odaklıdır. Bizi sektörde bu kadar bilindik ve sağlam bir firma yapan sebepler öncelikle çözüm odaklı olmamız ve problemlerden kaçmak yerine problemin çözüm arayışına giderek hızlı bir şekilde sonuca ulaşmamızdır. Isıl işlem sonrası ürünler, ölçüm ve paketlenme sonrasında hassasiyet sürecine bağlı olarak aynı hassasiyetle teslim edilmektedir. Her malzeme için rakip firmalarımız gibi sadece belli başlı malzemelere kalite kontrol raporu sunmak yerine her malzeme teslimatı yanında onaylı kalite kontrol raporlarımız bulunmaktadır.

2018 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2019 yılından beklentileriniz neler?

2018 yılında hedeflerimize neredeyse yılın son çeyreği tamamlanmadan ulaştık. 2018 yılı bizim için oldukça hareketli bir yıldı ve birçok sistemi firma içerisinde yerine oturttuk. Taşınma sürecimiz yine bu yıl içerisinde gerçekleşti akabinde yeni lokasyonumuza geçtik. Yeni yatırımlarımız ve yeni yerimizle de potansiyelimizi artırmayı basardık. Son çeyrek, ülkenin hâlihazırda bulunduğu kriz ortamından dolayı endişeli bir süreydi ancak oluşturduğumuz yeni alanlarla buna izin vermedik. Yani fırınlarımızın tamamı her gün aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürdü. Şu an için kriz yok dersek doğru bir şey söylemiş olmayız ancak bizim sektör olarak avantajlarımız var. Bunun sebebi de butik çalışan bir sektörde faaliyet göstermemizdir.

Bir fabrika çalıştığı ve üretimi devam ettiği müddetçe bizler var olmak zorundayız. Krizin ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Fakat her kriz gibi bunun da bir gün sona ereceğini biliyoruz. Çünkü hiçbir kriz sonsuza dek sürmez. Bu noktada önemli olan firma olarak kendimizi yenilemek ve bu durumdan ders çıkarmaktır.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Kısa ve uzun vadede yapmayı planladığımız ve yapacağımıza da son derece inandığımız işlerimizin başında yeni fırın yatırımları ve yeni bir şube açabilmek bulunmaktadır. Eskiden vakum fırınları uçak fiyatlarında ve insanlar vakum mu alalım yoksa fırın mı diye düşünürlerken artık ülkemizde bu tarz fırın üretimlerinin kolaylıkla yapılabildiği bir döneme geldik. Bununla birlikte o uçak fiyatlarında olan fırınlara firmalar çok rahat ulaşabilir hale geldiler. Projelerde maliyetler çok önemli olduğundan dolayı doğru çeliğin seçilmesi ve doğru ısıl işlem uygulamalarının yapılması yüksek önem arz etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Son olarak bizlere güvenen ve her konuda destek olan firma sahibimize teşekkürü bir borç bilirim. Firmalardaki başarıların canla başla, gerektiğinde kendilerinden feragat ederek gerektiğinde ise gece gündüz çalışan insanlarla ortaya çıktığını düşünmekteyim. Çünkü başarı bir ekip işidir. Başarı yolculuğumuzda bize destek olan arkadaşlarımıza da teşekkür ederim.

Bu haber toplam 11012 defa okunmuştur