Katma değerli üretimin üssü makine oldu

03 Aralık 2018 Pazartesi 09:40
Katma değerli üretimin üssü makine oldu
Türkiye’nin yerli makine üreticileri ekonomide yeniden gözde sektör oldu. Endüstri 4.0’a odaklanan üreticiler, patent başvurularının da zirvesinde…

Türkiye makine sanayisi, çift haneli büyüyen ender sektörler arasında yer alıyor. Makine sanayisindeki büyüme, ülkenin sanayi üretiminin büyük bölümünü oluşturan ve makine üretiminin yüzde 50'sini gerçekleştiren, rekabete ve yeniliklere son derece açık küçük-orta-büyük işletmeler (KOBİ'ler) tarafından destekleniyor. Patent artış hızında Türkiye'nin şampiyonu makine sektörü oldu. Başarıda toplam başvuruların yüzde 38.7'sini yapan KOBİ statüsündeki firmaların azmi etkili oldu. Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, makine imalat sanayisinin son 15 yılda öneminin anlaşıldığını söyledi. Devlet tarafından yapılan teşvik, destek ve koruma önlemlerinin artarak sürdüğünü belirten Özkayan, takım tezgâhları sektörünün de makine imalatının çekirdek sektörü olduğuna dikkat çekti. Özellikle, ileri teknolojiye sahip parça ve makine imalatlarında takım tezgâhlarının kilit rol oynadığını ve üretim yeteneğinin sınırlarını belirlediğine vurgu yapan Özkayan, şunları söyledi:

YERLİYE DESTEK ŞART

"Son 5 yıldır gündemimizde olan ve her yıl daha fazla konuşulan Endüstri 4.0 veya Nesnelerin İnterneti kavramları da makine imalat sektöründe yeni iş yapma anlayışı olarak değerlendiriliyor. Bu da sektörde dönüşüme neden oldu ancak biz, bu dönüşümün daha başındayız. İmalat sektörünü dönüşüme zorlayan Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti, beraberinde Yapay Zekâ uygulamalarını da gerekli hale getirdi. Bu süreç, birbiriyle iletişim halinde olan ve senkronize çalışan, akıllı makineleri karşımıza çıkarıyor. Üretim süreçlerini yüksek teknolojiyle şekillendirme ve makinelerin, insanlarla etkileşimini ön plana çıkaran Endüstri 4.0 ile entegrasyonu, akıllı fabrikalarla birlikte gelecekte adından çok daha fazla söz ettirecek. Gelinen noktada, 'en önemli girdisi insan kaynağı olan' imalat sanayisinde yaşanan değişim, kaçınılmaz olarak toplumda da dönüşüm ihtiyacını ortaya çıkardı. Bu gelişmeler doğrultusunda, yeni iş yapma anlayışının ihtiyaç duyduğu insan kaynağını sağlayabilecek eğitim ve öğretim sistemi için de değişiklik gerekiyor."

Bu haber toplam 1575 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler