Türk Sanayisinin Parlayan Yıldızı TUĞÇELİK

07 Aralık 2018 Cuma 10:09
Türk Sanayisinin Parlayan Yıldızı TUĞÇELİK
Bir ülkenin gelişmişlik seviyesini anlamak için o ülkenin sanayisine, üretimine ve teknolojisine bakılır. Sanayisi yetersiz bir ülke geri kalmaya mahkûm, ithalata bağımlı ve beyin göçü veren bir ülke konumuna gelir. Gelişmişliğin temeli; teknolojiye ayak uydurmaktır. Gelişmişliğin ölçütü; fabrika yatırımı yapmak, Endüstri 4.0’a uyumlu teknolojiler üretmek ve yurtdışında adını duyurabilmektir. Gelişmişliğin göstergesi ise dünya devlerine üretim yapabilecek kapasiteye ulaşmaktır. Bu noktada Türk sanayisinin parlayan yıldızı Tuğçelik’ten bahsetmek yerinde olacaktır. 30 yıllık tecrübesi ile Türk sanayisinin hatırı sayılı firmaları arasına adını yazdıran Tuğçelik; Jaguar, BMW, Land Rover, Mercedes, Volkswagen, Renault gibi dünyanın önde gelen markaları için üretim yapıyor. Türkiye’deki yatırımlarına devam eden ve yurtdışında da fabrika yatırımlarına start veren Tuğçelik, Endüstri 4.0’a uyumlu yapısıyla dikkat çekiyor. Türk sanayisinin stratejik öneme sahip firmalarından olan Tuğçelik hem ülkemizi hem de firmasını başarıyla temsil ediyor ve faaliyet alanlarını her geçen gün arttırıyor.

Tuğçelik Genel Müdürü Burak Nergiz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Alanınızda tanınan bir firmasınız fakat okuyucularımızla paylaşmak açısından bizlere verdiğiniz hizmetlerden dünyadaki hangi firmalara ne tür üretimler yaptığınızdan bahseder misiniz?

Tuğçelik firması 1988 yılında kuruldu. Demir çelik sektöründe ağırlıklı olarak levha sac ithalatı ve iç piyasa satışı olarak 2000’li yıllara kadar devam etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Nergiz’in çizdiği strateji neticesinde ihracat ve üretime yönelmek için yüksek basınçlı Alüminyum Enjeksiyon ve CNC işleme tesisimiz şu anki Sancaktepe fabrikamızda 2005 yılında faaliyete girdi. Şu anda da Tuğçelik’te yoğun olarak faaliyetlerimizi bu yönde devam ettiriyoruz. Firmamız yüksek basınç alüminyum enjeksiyon yöntemiyle döküm, kumlama, vibrasyon, T5 ısıl işlem, CNC işleme, yıkama, sızdırmazlık testleri gibi operasyonları ile Avrupa’daki büyük sistem üreticileri ve Tier-1 firmalarına üretim yapıyoruz.

Üretimimizin büyük bir kısmı otomotiv sektörüne katma değeri yüksek parçalar olup EGR VALFLERİ, soğutma sistemi parçaları, silecek sistemi parçaları, elektrik sistemi parçaları vb üretmekteyiz. Ürünlerimiz Renault, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, BMW, Daimler, Iveco ve Scania bir OEM’lerde kullanılmaktadır. Otomotivde ürettiğimiz ürünlerin tamamını ihraç etmekteyiz. Aynı zamanda beyaz eşya sektörü içinde üretimimiz vardır.

Tuğçelik olarak basınçlı alüminyum döküm konusunda her geçen gün yükselen bir trendiniz var. Firma olarak yılın ilk yarısını nasıl geçirdiniz? Tuğçelik olarak bu sektöre ağırlık verdiğimiz günden itibaren her yıl minimum %30 büyüme yakaladık. Bu yılda aynı büyümeyi sürdürmeyi planlıyoruz. İlk yarıyı ülkemizin seçim sürecinde bulunmasına rağmen gayet olumlu geçirdik. Biz üretimlerimizi 7 ila 10 yıllı kontratlara bağlı yaptığımız için ciddi dalgalanmalar yaşamıyoruz. İlk yarıyı da beklentilerimizin bir tık üzerinde kapattık.

“Tuğçelik olarak her yıl yüzde 30’luk bir büyüme yakaladık”

a) Bu dönemde yapılan üretim miktarı?

Sancaktepe fabrikamızda yıllık 12.000 ton üretim kapasitemiz mevcut olup bu yılı 7.000 ton üretimle kapatmayı planlıyoruz.

b) Elde edilen satış rakamları ve ciro?

2017 satış rakamımız 110 MTL civarında idi. 2018 yılında da beklentimiz bu rakamın %30 üstüne çıkmaktır.

c) Karlılık vb?

Karlılığımız ürettiğimiz ürünler özelinde de değişiklik göstermektedir.

Döküm yaptıktan sonra işlediğimiz sızdırmazlık testi yaptığımız ve montaj yaptığımız ürünlerde katma değerimiz doğal olarak artıyor. Sadece döküm yapıp gönderilen ürünlerde tabi ki kar marjımız biraz daha düşük. Biz de ileriye dönük olarak daha çok işlemeli projeler almayı kendimize strateji belirledik.

“TÜBİTAK destekli projeler geliştiriyoruz”

Tuğçelik sektörde elde ettiği başarılar kadar yaptığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. Son dönemlerde yapmış olduğunuz yatırımlar (fabrika binası – makine parkı Ar-Ge) bahseder misiniz?

2013 yılından 2018 yılına kadar sonra özellikle işleme hattımıza ciddi yatırımlar yaptık. Aynı zamanda döküm makinaları, kalite laboratuvarları, dozajlama fırınları ve parça alıcı robotlara 5 yıllık süreçte toplam 17 milyon Euro yatırım yaptık. Bu hatlarımızın tamamını devreye aldık ve Sancaktepe fabrikamızda üretime geçti. Zaman zaman mühendislik ekibimizle birlikte TÜBİTAK projeleri de geliştiriyoruz. Bundan sonraki hedefimiz Gebze’de eskiden demir çelik deposu olarak kullandığımız tesisimizi de basınçlı enjeksiyon tesisine çevirip orda da üretime geçirerek Tuğçelik olarak 2 lokasyonda hizmet vermeyi planlıyoruz.

Bildiğiniz gibi Endüstri 4.0 kavramı tüm dünyada etkisini gösteriyor. Buna binaen özellikle otomotiv sektörü ve nezdinde neler yapıyorsunuz?

Günümüzde bütün otomotiv üreticileri aynı zamanda birer teknoloji şirketi gibi davranmaya başladılar ve klasik üretimlerinin yeni trendlere evrilmesi zorunluluğu doğdu. Aynı zamanda çevresel regülasyonlarda elektrikli araçların üretiminin gerekliliğini ve üretim teknolojisinin takibi hızlandırdı.

Sizin de bildiğiniz gibi Endüstri 4.0 en çok otomotiv sektöründe konuşulmaya başladı. Biz Türkiye olarak şu anda diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde olsak da ciddi çalışmalar yapıyoruz ve bu noktada Endüstri 4.0 uyumlu fabrikaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Biz de Tuğçelik olarak özellikle teknolojik gelişmelere uygun olarak robot teknolojisine, akıllı fabrikaya maliyetlerimizi düşürmek ve verimliliğimizi arttırmak maksadıyla yatırımlarımız yapıyoruz. Dijital dönüşümlerimizi tamamlayıp alt yapımızı ve şirket kültürümüzü dijitalleşmeye uygun hale getiriyoruz.

“Romanya’da tesis kurmayı ve İtalya’da fabrika satın almayı hedefliyoruz”

Önümüzdeki dönemlerde Tuğçelik olarak ne gibi yeni proje ve hedefleriniz var? Bizlere bunlardan bahseder misiniz?

Tuğçelik olarak önümüzdeki dönemde ciddi olarak artacağını düşündüğümüz elektrikli araçlar için üretimler yapmayı planlıyoruz ve bununla ilgili müşterilerimizle görüşmelerimizi ve teknik toplantılarımızı yapıyoruz.

Aynı zamanda mevcut müşterilerimizden gelen yeni proje taleplerine yetişmeye ve cevap vermeye çalışıyoruz. Katma değeri yüksek firmamızı ve üretimimizi de geliştirecek yeni projeler almayı hedefliyoruz.

2018 yılı içinde bu hedeflerimize ulaşmak için mevcutta üretim hattımızda enjeksiyon preslerimizde tonajlarımızı arttırma kararı aldık. 2 adet 1600 ton ve 1 adet 2200 tonluk büyük preslerin siparişini verdik. Bu preslerde elektrikli araçlar için yapı parçaları üretmeyi planlıyoruz. 2018 yılı içinde bu makine parkuru ve ekipmanları için yaklaşık 4.5 milyon Euro’luk bir yatırım yaptık. Bu hatlarımızın 2019 yılı Mart ayı itibari ile kurulup üretime geçmesi planlanmaktadır.

“Dünyanın Önde Gelen Otomotiv Üreticilerinin Kaliteleri Tuğçelik’e Emanet…”

Türkiye’de önemli yatırımlarınız var. Yurtdışında bir yatırım planlıyor musunuz? (Bir fabrika yatırımı ya da yurtdışında şirket satınalması gibi vs.)

Türkiye’deki yatırımlarımız devam ediyor. İşimiz gereği her yıl muhakkak belli miktarda yatırım yapıp teknolojimizi yenileyip kapasitemizi arttırıyoruz.

Türkiye her zaman bizim ana üssümüz olarak kalacaktır. Aynı zamanda 2018 yılının ilk yarısında piyasada global bir oyuncu olabilmek için yurtdışında da fırsatları değerlendiriyoruz. Şu anda Romanya’da bir tesis kurmayı ve İtalya’da bir fabrika satın alma işini Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Nergiz ile birlikte değerlendiriyoruz. Yıl sonuna kadar neticelendirmiş oluruz.

Bu haber toplam 6273 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler