“Gelecek Makinalarımızla Şekilleniyor”

24 Aralık 2018 Pazartesi 10:14
“Gelecek Makinalarımızla Şekilleniyor”
MVD Makina, 3 kuşaktır sac işleme sektöründe faaliyet gösteriyor. Firma, kendi üretim teknolojileriyle de ürünlerinde kaliteyi her zaman ön planda tutuyor. Üretiminin yüzde 85’iyle yaklaşık 90 ülkeye ihracat yapan MVD Makina, geleceğe adeta makinalarıyla şekil veriyor.

MVD Makine Yönetim Kurulu Başkanı Vasıf İnan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önc kendiniz ve MVD Makina’nın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

MVD Makina, 1950 yılında dedem Ali İnan’la birlikte sac işleme makinalarının imalatına başladı. Daha sonra babam Mehmet İnan’la birlikte süreci biz devraldık. Bizim arkamızdan ise, yerimize geçecek olan çocuklarımız şu an eğitimlerine devam ediyor. Firmamız 2001 yılında ihracat çalışmalarına başladı. Çabalarımız sektörde gerçekten takdir görüyor ve tanınmış büyük markalarda çalışan ürünlerimiz mevcut. Makinalarımızın teknolojisi kendimize aittir. Yaklaşık 90 ülkeye ihracat yaparak üretimimizin yüzde 85’ini ihraç ediyoruz. Dünyanın dört bir yanında makinalarımız çalışıyor.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

MVD Makina, ağırlıklı olarak sac işleme sektörüne yönelik makinalar üretiyor. Abkant pres, giyotin makasları, lazer kesim makinaları, plazma kesim makinaları, punch pres, genişletilmiş metal pres vb. gibi ürünlerin imalatlarını yapıyoruz. Bu ürünler ağırlıklı olarak; damperli kamyon, dorse imalatı, endüstriyel mutfak, soğutma, asansör vb. pek çok alanda kullanıyor.

“Üretimimizin yüzde 85’ni yaklaşık 90 ülkeye ihraç ediyoruz”

Türkiye’de havacılık, savunma ve otomotiv sanayi her geçen yıl gelişiyor. Bu gelişim sac işleme sektörüne nasıl yansıyor?

Türk markaları yurtdışında çokça beğenildiği için yurtiçinde de ithal makine kullanımı azalmaya başladı. Özellikle ana üreticiler artık yerli makinaları tercih etmeye başladılar. Bu çerçevede biz de onların ihtiyaçlarına göre makine tedariki sağlıyoruz.

Firma olarak Ar-Ge ve inovasyona önemli yatırımlar yapıyorsunuz. Bu konudaki çalışmalarınız neler?

MVD Makina, Konya’nın 8. Ar-Ge merkezi oldu. Devletin Ar-Ge’yi bütün tabana yayması ve teşvik edici oluşu bence Türkiye’nin dış ticaret açığını kapatacak önemli bir karardır. Katma değerli ürünlerle dünyaya açılmamız açısından da teşvik edici olduğunu düşünüyorum. Firma olarak biz de bu konuda; kayışlı servo abkant pres, vidalı milli servo abkant pres, robotlu otomasyon sağlayan abkant presimiz gibi yeni ürünler geliştirdik. Bu ürünlerimizle Ar-Ge merkezlerimizde daha önceden ithal edilen ürünlerin yerlileştirilmesi konusunda ivme kazanmış olduk. Ar-Ge merkezi olan tüm firmalarda da bu durumun devam ettiğini, inovasyonla ülkenin katma değerli ürünler üreterek ihracatını arttıracağını ve dış ticaret açığının da azalacağını düşünüyorum.

Endüstri 4.0 kapsamında tüm sektörler kendini geliştiriyor ve yeniliyor. Bu alanda siz ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Endüstri 4.0’a yönelik ürettiğimiz robotlu abkant presimizi EuroBlech Fuarı’nda Almanya’da sergileyeceğiz. Bunun yanı sıra müşterilerimizin kendi işlerini direkt yürütebileceği şekilde internet servis imkanları da sunuyoruz.

2018 yılı ikinci çeyrek itibariyle döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar ve iç piyasada oluşan durgunluk sizin sektörünüze nasıl yansıdı? Durmazlar Makina olarak bu konudaki değerlendirmenizi bizimle paylaşır mısınız?

Müşterilerimiz, Türk piyasalarında maliyetlerin düştüğüne yönelik yorumlar yaptılar. Ama biz gerçekte bunun böyle olmadığını; ithal girdiler veyahut döviz bazında satılan levha malzeme gibi ürünlerde ithal girdilerin olduğunu, döviz bazında olmayanlarda da enflasyonun artması sebebiyle bir değişim olmayacağını müşterilerimize izah ederek bir fiyat indirim yapmamızın mümkün olmayacağını vurguladık. Bu konsensüsun bütün sektördeki rekabet eden Türk firmalarında olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten enflasyon Dolar ve Euro’nun arkasından yükseliyor. Bu sebeple tüm firmaların bilinçli olmaları ve döviz bazında herhangi bir fiyat indirimine gitmemeleri gerektiğini söylemek istiyorum. Tüm ihracatçıların bu durumu müşterilerine izah etmeleri gerekiyor.

İhraç pazarlarınızda Durmazlar Makina olarak ürün kaliteniz, rekabet gücünüz ve pazar payınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

MVD Makina, kalite olarak her zaman ön sıralarda yer alıyor. Müşterilerimizin beğenisiyle de ihracat yaptığımız ülkeler her geçen yıl artıyor.

MAKTEK Fuarı firmanız açısından nasıl geçiyor? Fuarda müşterilerinize hangi ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaptınız?

MAKTEK Fuarı’nda bu sene standımızda; 6 KW kapasiteli lazer tezgahımızı, yeni makas ve abkant preslerimizi, punch pres tezgahımızı ve plazma tezgahımızı ziyaretçilerimizle buluşturduk. MAKTEK, yurtdışından müşterilerimizin bizleri ziyaret ettiği, sıcak satışlar ve anlaşmalar yaptığımız güzel bir fuar oldu. Fakat yurtiçinden gelen ziyaretçi sayımızda gözle görülür şekilde bir azalma yaşandı.

Sebebinin ise ülkemizin ekonomik durumundan kaynaklandığını düşünüyorum. Fakat bu tür sıkıntılara nazaran bizleri ziyarete gelen müşterilerimize yardımcı olmaya ve Türkiye’deki ekonomiye katkıda bulunmaya çalıştık. Fuarlar sadece satış odaklı olarak bakılmaması gerekiyor. Her fuar bir pazarı tanımaya, pazardaki gelişmeleri görmeye, tedarikçilerle buluşmaya faydalı ortamlar yaratıyor. Sektörde düzenlenen çok fazla fuar olmasına karşın MAKTEK Fuarı’nın her zaman varlığını sürdürmesi gerekiyor.

Fuar tarihleriyle ilgili ise MAKTEK Fuarı’nın bir sene İstanbul, diğer sene Konya, bir sonraki sene ise İzmir’de yer alacak şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü fuarın sürekliliğinin, özellikle uluslararası müşteriyi fuara çekmek açısından önemli olacağını düşünüyorum. TÜYAP’ın bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmasını bekliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Türk sanayicisi gerçekten mücadele etmeyi seviyor. Ben sanayicilerimizin bu dönemdeki zor virajı aşacaklarını düşünüyorum. Bu sebeple olumsuz söylemlerden kaçınmalıyız. Kapasitesi az olan, az sipariş alan firmaların ise, eksik çalışma saatleriyle personel çıkarma maliyeti ve riskinden uzak olarak işinde süreklik sağlamasının uygun olacağını söyleyebilirim.

Bu haber toplam 1614 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler