“İthal ürün hayranlığı biterse makina sektörü şahlanır”

31 Ocak 2019 Perşembe 10:13
“İthal ürün hayranlığı biterse makina sektörü şahlanır”
Avrupa Takım Tezgahları İmalatçıları Birliği Türkiye Delegesi Dirin, makine sektörünün en büyük sorunlarından birinin ithal ürün hayranlığı olduğunu söyledi.

Sektörün en büyük sıkıntılarının başında ithal ürün hayranlığı geldiğini dile getiren CECIMO - Avrupa Takım Tezgahları İmalatçıları Birliği Türkiye Delegesi ve Lupamat AŞ Genel Müdürü Ata Can Dirin, bu durumun toplumsal bilinç ve strateji ile değişmesi durumunda Türk makine sektörünün şahlanacağını ifade etti. Çay kaşığından uçaklara kadar hayatın her anında makinelerin bulunduğunu belirten Dirin,

"Bu yüzden sürdürülebilir bir büyüme ve ekonomi için sektörümüzün en stratejik sektör planları dahiline ele alınması lazım. Ben, dededen sanayici bir aileden geliyorum. 1952'den beri makina imalatı yapıyoruz. İşimizi çok seviyoruz. Meslektaşlarımızla birlikte Türk ve dünya sanayisine yaptığımız katkıları görmek bize onur veriyor. Sektörümüzde sürdürülebilirlik çok önemli. Bunun için mesleki eğitim altyapısı, kamunun desteği, yerli imalata öncelik ve katkı, genç nesli imalata teşvik etme politikaları, yerli ara malı imalat destek çalışmaları, devletin konutu değil fabrika binalarını uzun vadeli kredilerle yapması ve satması çok önemli hususlar. Bunun için topyekün bir kalkınma ve yerlileşme bilinci şart" dedi. Her şeyi devletten beklemenin kolaycılık olduğunu söyleyen Dirin,

"Toplum olarak ithal seviciliğini bırakmamız lazım. Şu an ithal makinaların yüzde 70'i ülkemizde, hem de Avrupa standartlarında üretilebilir durumda. Biz firma olarak eğer bir makine Türkiye'de üretiliyor ve istenen standartları sağlıyor ise fabrikamıza kesinlikle yabancı makina sokmuyoruz. Biz ve meslektaşlarımız dünyaya makina ihraç ediyoruz ama ülkemize satmakta zorlanıyoruz. Özellikle kompresör sektöründe uluslararası çok büyük oyuncular var. Makinalarımızın onlardan eksiği yok fazlası var. Bizim fiyatımızın aşağısına makina satanlar bile yedek parça tutarlarıyla müşteriyi uzun vadede sömürüyorlar. Müşteri de maalesef yabancı hayranlığı veya algısı olduğu için makinayı alıyor ama 5 senede ödenen yedek parça ve bakım tutarlarını hesapladığınızda makine 4 katı fiyata denk geliyor" diye konuştu.

İthalatçılar imalatçılardan çok kazanıyor

Çin'de artık ucuz makineler yanında kaliteli makineler de yapıldığını dile getiren CECIMO Türkiye Delegesi Ata Can Dirin, "Ama niye benim ülkeme Çinli işçinin ürettiği makine girsin? Ben yanımda 600 kişi çalıştırıyorum. Bu, yan sanayim ve tedarikçilerimle beraber en az bir o kadar daha istihdam demek. İstisna olmak üzere burada üretilmeyen teknolojileri sunan ithalatçılarımız da var ama yanında 8-10 kişiyle beraber benim yaptığım makinanın daha kalitesizini Uzakdoğu'dan getirip burada satan ithalatçılar imalatçılardan daha fazla kazanıyor. Serbest piyasa ekonomisine inancım sonsuz ama bizim gibi gelişme savaşı içerisinde olan bir ülkede üretilebilen bir makine, niye başka bir ülkeden hem de belirli standart ve kaliteyi yakalayamadan, haksız rekabet yaratarak gelsin?" görüşünü savundu.

Bu haber toplam 2379 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler