Sektörde 66 Yıllık Tecrübe DİRİNLER MAKİNA

06 Şubat 2019 Çarşamba 10:58
Sektörde 66 Yıllık Tecrübe DİRİNLER MAKİNA
60 yılı aşkın süredir metal işleme alanında faaliyet gösteren Dirinler Makina, sektörün başarılı üreticilerinden bir tanesi… Üretmiş olduğu makinaları ve onların yedek parçalarını en az 10 yıl stoklarında bulunduruyor ve garantisini veriyor. Aynı zamanda müşterilerine ücretsiz yatırım danışmanlığı hizmeti veren, müşteri talepleri doğrultusunda özel pres ve projeler üreten Dirinler, akıllı makina üretiminde dünya çapında fark yaratıyor.

Dirinler Makina Genel Müdürü Canan Fidan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere Dirinler Makina’nın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

Dirinler Makina, 1952 yılında İzmir’de kuruldu. Şu anda 12 bin metrekaresi kapalı 24 bin metrekarelik alanda 60 ile 250 ton kapasiteler arasında C tipi Eksantrik Presler, 160 ile 2000 ton kapasiteler arasında H tipi Eksantrik, Knuckle Joint, Link Drive, Servo Presler, 60 ile 160 ton kapasiteler arasında C tipi Hidrolik Presler, 250 ile 2000 ton kapasiteler arasında H tipi Hidrolik Presler üretiliyor. Ayrıca Türkiye’de bir ilk olan kemik eklemli form pres üretimini de tesislerimizde gerçekleştiriyoruz.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Üretimini yaptığımız presler ile başlıca; dövme, kesme, bükme, yüzeysel ve derin çekme, formlama ve delme vs. işlemleri yapılıyor. Tüm ürünlerimiz bir yıl garanti kapsamımızda olup müşterilerimize uzun süreli servis ve yedek parça garantisi veriyoruz. Aynı zamanda ücretsiz yatırım danışmanlığı hizmeti verilerek müşteri talepleri doğrultusunda özel presler ve özel projeler üretiyoruz. Vizyonumuz sınırsız müşteri memnuniyeti olup ürünlerimizde “Mamul Mesuliyet Sigortası” bulunuyor.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Dirinler Makina 1952 yılından bu yana metal işleme alanında pres üretimi yapmaktadır. Önce küçük tonajlı eksantrik pres üretimiyle başlayan firmamız şu anda 1500 tona kadar çıkan hem C hem H hem de hidrolik presler üretiyor.

Şu anda en son geliştridiğimiz Endüstri 4.0 uyumlu Dirinsmart makinamızı gündemde. Bunun yanında otomotiv, beyaz eşya, ısıtma ve radyatör sektörüne özel amaçlı bağlantılarıyla hatlar da üretiyoruz.

Satış sonrası hizmetlerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Satış sonrası hizmetler bölümü ile müşterilerimize makinelerin işletmeye alınması, yedek parça ve revizyon işlemleri ile müşteri talebi doğrultusunda periyodik bakım hizmetleri sunuyoruz. Müşteri yedek parça taleplerini anında karşılamak üzere depomuzda tüm ürünlerimize ait yedek parça stokumuz bulunuyor. Dirinler Makina, ürettiği preslere ait yedek parçaları en az 10 yıl stoklarında bulundurmayı garanti etmektedir.

“Türkiye’de bir ilk olan kemik eklemli form pres üretimi de tesislerimizde gerçekleştiriliyor”

“Dirinler ürettiği preslere ait yedek parçaları en az 10 yıl stoklarında bulundurmayı garanti ediyor”

MAKTEK Fuarı’nın firmanız için önemi nedir? Fuarda müşterilerinize hangi ürün ve hizmetlerinizi sundunuz?

MAKTEK, sektörün en önemli fuarıdır. Fuara Servo ve Endüstri 4.0 ile 80 ton C tipi döner tablalı preslerimizle katıldık ve yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Ancak şuna dikkat çekmek istiyorum.

Fuar süresi 6 gün ve aslına bakarsanız bu uzun bir süre. Bir de eskiden satın alıcı pozisyonundaki firmalar, tüm ekipleriyle birlikte fuara gelip fuardaki firmaların stantlarını ziyaret ederdi son zamanlarda ilginin azaldığını gözlemliyoruz. Elbette bu durum genel ekonomiyle ilgili ve inanıyorum ki Türkiye bu zorlu dönemi üreterek atlatacaktır.

2018 yılı ikinci çeyrek itibariyle döviz fiyatlarındaki dalgalanmalar ve iç piyasada oluşan durgunluk sizin sektörünüze nasıl yansıdı? Dirinler Makina olarak bu konudaki değerlendirmenizi bizimle paylaşır mısınız?

Kriz döneminde aslında yapılacak en iyi şey; işimiz üzerine yoğunlaşarak daha çok çalışmak olacaktır. Bu krizin daha öncekilerden farklı yanı birçok ülkede yaşanmasıdır. Belki ülke olarak biz daha keskin hissettik.

Türk Lirası daha çabuk değer kaybetti fakat gelişmekte olan birçok ülkede kriz durumu halen yaşanıyor. Artık globalleşen dünyada gerçekleşen en ufak bir kıvılcım bile herkesi etkileyebiliyor. 35 senedir çalıştığım sektörde, bu gördüğüm herhalde 10. kriz ve hepsi inanın bir gün sona eriyor.

Önemli olan sizin her zaman sizin yaptığınız işi en iyi şekilde yapmanızdır. Doğru kararlar almanız ve kriz bittiğinde ayakta kalabilmenizdir. Bu yüzden ne yapıyorsanız daha iyisini yapmak, daha verimli bir şekilde üretmek, çok satış yapmak ve maliyetinizi düşürmek zorundasınız.

Bu haber toplam 2246 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler