“2019 Yılında Yurtdışı Piyasalardaki Faaliyetlerimizi Genişleteceğiz”

27 Şubat 2019 Çarşamba 09:40
“2019 Yılında Yurtdışı Piyasalardaki Faaliyetlerimizi Genişleteceğiz”
2019 yılı Ocak ayında yapılan 5. Olağan Genel Kurul’da TEVİD - Türkiye Vinç İmalatçıları Birliği Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevi devralan Çakmak Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çakmak ile TEVİD’in faaliyetleri, 2019 yılındaki çalışmaları ve Türkiye’deki vinç sektörünün genel durumu üzerine konuştuk.

TEVİD Elektrikli Vinç İmalatçıları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çakmak ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla teknolojik gelişmeleri takip ederek tamamen F.E.M standartları çerçevesinde üretimler yapıyoruz”

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden bahseder misiniz?

1953 yılında Sakarya’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi İstanbul’da tamamladım. Daha sonra 1978 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Çalışma hayatımda vinçten başka hiçbir işle uğraşmadım. 1977 yılında başlayan meslek hayatımda ülkemizin önde gelen firmalarını kurdum. Halen Çakmak Vinç A.Ş. firmasının Yönetim Kurul Başkanıyım olarak görevime devam ediyorum.

Vinç sektöründe üretim kalitesini yükseltmek ve ülkemiz imalatçılarının dünya ölçeğinde tanınırlığını arttırmak için 2010 yılında TEVİD - Türkiye Vinç İmalatçıları Birliği Derneği’ni kurduk. 2019 yılı Ocak ayında yapılan 5. Olağan Genel Kurul’da ise yeni Yönetim Kurulu Başkanı seçildim.

Vinç sektörü ile ilgili görüşleri nelerdir?

Vinç; insan hayatını kolaylaştıran, sanayinin gelişimine katkı sağlayan en önemli makinaların başında gelmektedir. Vincin geçmişi milattan önceki yıllara kadar uzanır. Ülkemizde vinç sektörünün gelişmesi ise 1970’li yılların sonuna dayanmaktadır. İlk zamanlar Avrupa’nın önde gelen vinç firmaları, ülkemizde temsilcilik bazında çalışmalar yapmaktaydı. O yıllarda kaldırma ve yürüyüş grupları yurtdışında, konstrüksiyon kısımları ise ülkemizde üretilmekteydi. Bu da özellikle servis, yedek parça ve zaman noktasında ciddi kayıplara yol açmaktaydı. Gelişmeye başlayan üretim kültürümüzle birlikte kaldırma makinaları (Ceraskal) ve yürüyüş grupları ülkemizde de üretilmeye başlandı.

Bir kaç firmayla başlayan süreç, zamanla ciddi sayıda vinç üreticisi ortaya çıkararak devam etmiştir. Vinçlerin kullanım yerlerine baktığımızda çok geniş bir alan karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak ise ihtiyaç doğrultusunda; Gezer Köprülü Vinçler, Portal Vinçler, Pergel Vinçler ve siparişe dayalı Özel Vinçler şeklinde ürün grupları müşteriye sunulmaktadır.

“TEVİD, sektörel gelişmeleri paylaşan ve nitelikli ürünleri tanıtan en önemli derneklerden biri haline geldi”

TEVİD ile ilgili görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

Sektörde öncü 7 firmanın bir araya gelmesiyle, 2010 yılında kurulan TEVİD - Türkiye Elektrikli Vinç İmalatçıları Derneği gerek kamu gerekse özel sektör ile iletişime geçmede son derece önemli gelişmeler sağlamıştır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya gelen TEVİD, sektörel gelişmeleri paylaşan ve nitelikli ürünleri tanıtan en önemli derneklerden biri olmuştur.

Günümüzde üyelerimiz, vinç ve ekipmanlarını yurtdışına ihraç eder duruma gelmişlerdir. Artık sektörle alakalı uluslararası fuarlarda boy gösterir, söz sahibi noktasındadırlar. Piyasada güçlü olmanın en önemli yolu “özgün” ve “farkındalık” yaratmaktan geçmektedir. Birlikten kuvvet doğar felsefesi çerçevesinde hareket eden bizler, ana felsefesi kaliteli ürünler üretmek olan tüm üreticileri derneğimize katılmaya davet ediyoruz. Sektörümüzde en önemli sorunların başında; Ar-Ge’ ye kaynak yaratmak olarak gözükmektedir. Bunun sebebi ise Ar-Ge için ayrılan bütçenin ek bir maliyet olarak görülmesidir. Bu düşüncede olan üreticiler ise ne yazık ki taklit ürün üreterek sektörde yer almaktadırlar. Her sektörün ana problemi olarak gözüken bu durumun kanunlar nezdinde de mücadelesi yeterli değildir.

Rekabet gücünü en yüksek seviyede tutan unsurların kalite ve Ar-Ge olduğuna inanan bizler, güvenilir olmanın da ne derece önemli olduğunu düşünerek hareket etmekteyiz. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlarla teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ederek tamamen F.E.M standartları çerçevesinde üretimler yapıyoruz. Dernek olarak; F.E.M standartlarını en ince ayrıntısına kadar uygulamak zorundayız. Tüm sanayicilerimizin de F.E.M standartları konusunda bilgi sahibi olması gerektiği düşüncesindeyiz.

Aranan ve tercih edilen bir marka olmak, pazardan önemli ölçüde pay almak ve en önemlisi bunları uluslararası piyasada başarabilmek, birçok şeyi aynı anda ve aynı kalitede yapmakla doğru orantılıdır. Başarıyı yakalamak için bünyenizde görev yapan en düşük mevkideki çalışandan, tepe noktasındaki üst düzey yöneticiye kadar herkesin aynı prensipler doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Sektörün en yumuşak karnı olarak gözüken satış sonrası hizmetler (servis) ise sektörde marka olabilmek için belirleyici kriter olarak ortaya çıkan en önemli unsurların başında gelmektedir.

Kaliteyi yakalama adına her türlü çabayı gösterseniz dahi aynı kalite ve standardı satış sonrası hizmet noktasında sunamadığınızda marka değeriniz belirli seviyelerde kalmakta ve ilerlemekte zorluk çekilmektedir. İmalat aşamalarında gösterilen tüm hassasiyeti satış sonrası da sunabilmek; sektörde tutunabilme adına belirleyici faktör olmaktadır. Tüm kriterleri düşünerek müşteri memnuniyeti çerçevesinde hareket eden TEVİD tüm üyelerini bu doğrultuda yönlendirmekte ve bilgilendirmektedir.

2019 yılı için düşünceleriniz nelerdir?

Hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan ekonomik daralma bizlerin ihracat üzerine yoğunlaşmamıza neden olmuştur. 2019 yılında da ihracatın en önemli unsur olacağını düşünmekteyim. Bu nedenle yurtdışı piyasalardaki pazarlama faaliyetlerimizi genişleterek, Eximbank ve ticari bankalarımızdan sağlanacak uygun finansman imkanlarıyla da ihracatımızı çok daha büyütebileceğimizi düşünüyorum. Bu konjonktür Türkiye vinç sektörünün dünya piyasalarındaki payını arttırmasına vesile olacaktır. Bu nedenle bu fırsatı lehimize çevirmeliyiz.

Bu haber toplam 3840 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler