Demir cevheri fiyatları yükselişe geçti

08 Mart 2019 Cuma 12:20
Demir cevheri fiyatları yükselişe geçti
Ocak ayının sonlarında Brezilyalı Vale'nin cevher atık barajında meydana gelen patlamanın ardından, cevher arzına yönelik endişeler nedeniyle fiyatlarda yükseliş başladı.

Ocak ayının sonlarında Brezilyalı Vale'nin cevher atık barajında meydana gelen patlamanın ardından, cevher arzına yönelik endişeler nedeniyle fiyatlarda yükseliş başladı. Geçtiğimiz hafta boyunca yükselişini sürdürerek 2017 yılının Mart ayından beri en yüksek seviyesine ulaşan ve haftayı % 8,88 artışla tamamlayan % 62 tenörlü Avustralya çıkışlı demir cevheri fiyatları, yeni haftaya Cuma gününe kıyasla sabit kalarak haftaya 84,6-85,7$/mt CFR Çin aralığında başladı.

Global pazardaki payı % 26 olan Vale'nin bu yıl cevher üretimini 40 milyon mt yani toplam üretiminin % 10'u oranında azalacağını açıklaması arz tarafında yeni endişeler doğuruyor. Ayrıca, şirketin üç yıl önce yine aynı bölgedeki başka bir barajında felaket boyutunda bir kaza yaşanmış olması, Vale'ye yüklü miktarda para cezası geleceğini işaret ediyor.

Nitekim zararın karşılanması için şirketin ilk etapta 3 milyar dolar değerindeki varlığının dondurulduğu açıklandı. Vale'nin madencilik lisansının iptal edilmesinin de olasılıklar arasında olduğu söyleniyor ve bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde cevher fiyatlarının daha uzun bir süre yükselişini sürdürebileceği belirtiliyor. Özellikle Çin'in hava kirliliğiyle mücadele kapsamında yüksek tenörlü cevher talebini artırdığı bu dönemde, Brezilya'dan sağlanan arzın ciddi oranda daralması sonucu, geçen hafta 100$/mt seviyesini aşan % 65 tenörlü cevher fiyatlarının sert yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Bu haber toplam 2160 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler