Çelik Sektöründe Yarım Asırlık Çınar: UYARLAR A.Ş.

Çelik Sektöründe Yarım Asırlık Çınar: UYARLAR A.Ş.
Uyarlar A.Ş’nin geçmişi 1955 yılına dayanıyor. Yılların vermiş olduğu tecrübe ile demir çelik sektöründe başarılı işlere imza atan ve 60 yılı aşkın tecrübenin 3’üncü kuşak temsilcisi olan UYARLAR A.Ş, demir çelik sektöründe kalitesi, güçlü stok gücü ve hızlı termin anlayışıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Dünya genelinde 45 ülkeye ihracat yapan ve Pazar payını günden güne geliştirmeyi hedefleyen firma; ürün kalitesi, stok gücü ve hızlı termin süreleriyle de sektörde oldukça iddialı…

“Dünya genelinde 45 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Uyarlar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Uyar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sizi tanıyabilir miyiz? 1960’lı yıllardan bu yana faaliyet gösteren Uyarlar A.Ş’nin geçmişten bugüne geldiği nokta hakkında bilgi verir misiniz?

1946 yılında İskenderun’da doğdum. Lise eğitimimi tamamladıktan sonra Yıldız Üniversitesi İnşaat Bölümü’nü okumak için İstanbul’a geldim. Üniversitede okuduğum dönemlerde aynı zamanda Karaköy Perşembe Pazarı’nda demir çelik ticaretiyle ilk iş hayatına atıldım. Aslında Uyarlar A.Ş’nin geçmişi 1955 yıllarına dayanıyor. Kurucumuz, babam rahmetli Süleyman Uyar’ın İskenderun’da ilk demir çelik ticaretine başlamasıyla 60 yılı aşkın serüvenimiz başlıyor. 1960’lı yıllarda İstanbul’a gelmemizle kardeşlerimle beraber firmamızın temellerini İstanbul’da sağlamlaştırıyoruz. İlk ofis, ilk depo, ilk soğuk çekme, ilk haddehane derken günümüzde dünyada tanınan bir marka oluyoruz. 60 yılı bir paragrafa sığdırmak biraz haksızlık, hakikaten çok büyük zorlukları, ilk dönemlerimizde yaşadığımız sıkıntıları, büyük bir emek ve özverili çalışmayla aşmak kitaplara konu olur. Sene 2019; 100.000 tonluk sıcak ve soğuk üretim kapasitesiyle 35.000 m2 bir alanda faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı olarak otomotiv ve makine imalat sektörüne üretim yapan firmamızda yuvarlak, lama, kare, altı köşe çubukların sıcak ve soğuk üretimi yapılmaktadır. Yıllardır vazgeçmediğimiz zengin çeşit, uygun fiyat, yüksek kalite ve satış prensibimiz ile müşterilerimize hizmet ediyoruz.

Günümüzde 3 kuşaktır faaliyet gösteren firma sayısı çok az. 3’üncü kuşak Uyarlar kendilerine 100. yıl hedefi koydular. Bu gurur verici tablo hakkında ne söylersiniz?

Bir babanın yaşayabileceği en güzel tablo... Bunun gururu ve huzuru içerisindeyim. Bütün bilgi ve birikimlerimi onlarla paylaştım. Paradan daha önemli olan dürüstlük ve sözünü tutmanın erdemlerini onlara aşıladım. İnsanın işine aşık olmasının ve ona sahip çıkmanın ne olduğunu onlara öğrettim. Gereken bütün özveriyi gösterip 100. yılda Uyarlar olarak hizmet vereceklerinden şüphem yok.

Dış pazarda güçlü bir markasınız, firmanızın yurt dışı çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Dünya genelinde 45 ülkeye ihracat yapmaktayız. İhracatımızın toplam satışlarımıza oranı 30 % seviyesinde... 2019 yılı sonunda bu oranı 40 % seviyesine çıkartmayı hedefledik. Bu sebeple yerli ve uluslararası fuarlarda daha fazla yer alacağız. Hiç malzeme satmadığımız ya da zayıf olduğumuz pazarlarda daha etkin olacağız.

Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika’daki güçlü etkinliğimizi Güney Amerika bölgesine de taşımak istiyoruz. Katma değeri yüksek ürünlerimizi yeni firmalarla tanıştıracağız. 2019 yılı içerisinde yapacağımız güçlü ve akıllı yatırımlarla ürün çeşitliliğimizi arttıracağız.

Uyarlar A.Ş, piyasada güçlü stok ve hızlı termin ile tanınıyor. Bu konuda ne bizlere neler söyleyebilirsiniz?

40.000 tonluk her zaman hazır olan stokumuz ile hem geniş ürün yelpazesi hem de hızlı termin avantajlarını kullanıyoruz. Üretemediğimiz çap ve kaliteleri gerek yurtiçindeki vasıflı çelik üreticilerinden ya da yurtdışından ithal şeklinde temin ediyoruz. Stoklarımızda her türlü alaşımlı, paslanmaz ve karbon çeliklerini, çelik saçlar ve dikişsiz boru mamullerinin stokunu bulundurmaktayız.

Hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni yatırım veya verimlilik planlarını var mı?

Uyarlar A.Ş’nin gelecek hedefleri neler? 2019 yılı bizim için tamamen bir yenilik ve yatırım yılı olacak. Bu sene yatırımlarımıza 7.000.000 Euro’luk bir bütçe ayırdık. Soğuk şekillendirme tesisimiz için yeni makine siparişleri verdik. Bu makinaların teslimi 2019 Temmuz ayı içerisinde olacak. Sıcak haddeleme tesisinde 150 mm yuvarlak çapına kadar üretim yapacağız. Yeni normalize fırınları için görüşmelerimiz sürüyor. Sıcak lama ve kare ürünlerimizin doğrultma ve tamamlama işlemlerini gerçekleştirdiğimiz tesisisin siparişini vermek üzereyiz. 2019 yılı itibarı ile sıcak tesisimize alacağımız hammaddelerde vakumlu ya da kapalı döküm ürünleri tercih ederek en üst seviyede müşteri memnuniyetini sağlayacağız.

Firma çalışanlarımızın verimliliğini ve memnuniyetini arttırıcı eğitimlere ağırlık vereceğiz. Profesyonel yazılımlarla alakalı çalışmalarımızı kısa bir sürede neticelendireceğiz.

Piyasada tanınmış ve tecrübeli bir iş adamı olarak sektörümüzdeki genç kardeşlerinize tavsiyeleriniz neler?

Gençler ülkemizin gelecekteki başarısı ve sigortası olacaktır. Teknolojinin nimetlerinden faydalanın. Güçlü rekabetin anahtarı buradan geçiyor. Dünyaya açılın ve bütün yenilikleri takip edin. İşinizi sevin ve ona saygı gösterin. Tutamayacağınız sözleri vermeyin ve hep dürüst olun. İlahi adalete inanın. Unutmayın ne ekerseniz onu biçersiniz.

2018 yılı firmanız ve demir çelik sektörü açısından nasıl geçti? 2019 yılından beklentileriniz neler?

Orta Doğudaki siyasi karışıklıklar ve ABD Türk çelik ürünlerine koyduğu ek vergi nedeni ile üreticilerin üretimi azalttığı bir zamandayız. Bütün zorluk ve sıkıntılara rağmen 2018’i başarılı bir şekilde kapattık. 2019’da yeni pazarlara ulaşma mecburiyetimiz var. İç piyasadaki daralma ve maliyet artışları bizi tedirgin etse de 2019’u başarılı bir yıl olarak geçireceğimizi umut ediyorum.

Veriler üretimin düşüklüğünü işaret etse de yeni piyasalara ulaşarak üretimimizi arttıracağımıza ve en kısa zamanda bu sıkıntıları aşacağımıza inancım tamdır.

Bu haber toplam 10105 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler