“Durmazlar Makina – Bayramoğlu A.Ş. işbirliği Enerji Sektörüne Değer Katıyor

10 Nisan 2019 Çarşamba 11:40
“Durmazlar Makina – Bayramoğlu A.Ş. işbirliği Enerji Sektörüne Değer Katıyor
Uzun yıllardır Durmazlar ile işbirliği içerisinde olan Bayramoğlu A.Ş. rüzgar türbini kule parçaları alanında faaliyet gösteriyor. Yenilenebilir enerji sektöründe ihracata ağırlık veren ve müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını tek çatı altında çözümlemeyi hedefleyen firma bu alanda çözüm üreterek Avrupa’da en büyük tedarikçi firma olmayı hedefliyor. Sac İşleme makinalarında Durmazlar’a güvenen firma uzun yıllardır süregelen bu işbirliğinden oldukça memnun…

Bayramoğlu A.Ş. Genel Müdürü Alikaan Çiftçi ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

1989 yılında Bursa’da doğdum. Özel Çakır İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra İstanbul’da Kadıköy Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi İmalat Mühendisliği lisans eğitimi tamamlayıp İşletme ve Teknoloji Yönetimi alanında Master eğitimi aldım. Şimdi aile şirketimiz olan Bayramoğlu A.Ş’nin Yönetim Kurulu Üyesiyim ve şu anki yeni yatırımımız olan Barga Bayramoğlu’nun Genel Müdürüyüm. Firmamız Barga Bayramoğlu, ortak iştirak olup Barga İspanyol bir gruptur. Yaklaşık 40 yıldır rüzgar enerjisiyle alakalı faaliyet göstermektedirler. İspanya, Hindistan, Brezilya ve Arjantin’de fabrikaları mevcuttur. Onlarda üretici ve iki grup olarak beraber yatırım yapıp Bursa’da fabrikamızı kurduk. Fabrikamız 15.000 m2 olup, makina donanımımız son teknoloji diyebiliriz. Kadromuz alanında uzmanlarla olduğu gibi genç dinamik mühendislerimiz mevcuttur. Firmamız çelik konstrüksiyon, anahtar teslim endüstriyel inşaat, makine imalatı, rüzgar enerjisi ve kaynaklı imalat alanlarında faaliyet göstermektedir.

“Kaliteden ödün vermediği için DURMA Marka Sac İşleme Makinaları kullanıyoruz”

Rüzgar Enerjisi sektöründe birçok global markaya çelik aksam imalatı başta olmak üzere çeşitli hizmetler veriyorsunuz. Bize sunmuş olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Türkiye’de bu alanda üretim yapan ilk firmayız. Rüzgar türbinlerinin iç donanımlarının tamamını, tedarikini ve imalatını gerçekleştirdiğimiz gibi lojistik hizmeti de veriyoruz.

Üretimde kullandığınız Sac İşleme Makinalarının DURMA marka olduğunu görüyoruz… Durmazlar Makina ile çalışmaya nasıl başladınız? Nasıl karar verdiniz? Ayrıca kaç yıldır Durmazlar ile işbirliği yapıyorsunuz?

Uzun yıllardır Durmazlar ile işbirliği içerisindeyiz. Ürün ve makina kalitesinden son derece memnunuz. Kaliteden ödün vermeyen bir firma olarak, kullandığımız makinelerin üretiminde aynı yaklaşımı gösterdiği için Durmazlar’ı güvenle tercih ettik.

Hali hazırda üretimde Durmazlar Makina’nın hangi tezgahlarını kullanıyorsunuz?

AD-S 60400, AD-S 25100, HRB-4 gibi 3 adet büküm ve SBT 3013 kesim tezgahı ile birlikte Durmazlar Makina’nın 4 adet ürününü kullanıyoruz.

Ülkemiz sanayicilerinin bir kısmında “İthal Tezgah” hayranlığı var. Bu durum hakkında neler söylemek istersiniz?

Kendi alanımızdaki makinalarda yurtdışına yönelmemiz için hiçbir sebep yok. Hem de Durmazlar gibi bir firma yanı başımızda duruyorken…

2018 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2019 yılından beklentileriniz neler?

2018 yılında Bayramoğlu tarafında hacim olarak % 90 oranında bir artış söz konusu oldu. 2018 yılı içerisinde B&B’nin kuruluşundan bugüne oranla ciddi bir ciro artışı elde ettik. 2018 Mart’tan 2019 Mayıs’a kadar olan hacmimizin 4 katına çıkmasını bekliyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Bizim politikamız müşterilerimizin, bir fabrikada kendi alanımızla alakalı bütün ihtiyaçlarını tek çatı altında sağlayabilmesi yönünde. Bu alanda çözüm üreterek Avrupa’da en büyük tedarikçi firma olmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde bu hedefimizi gerçekleştireceğiz. Şu an için zaten alanımızda ilk üçteyiz diyebiliriz. Bu oluşumdaki temel sebep, burada hizmetini verdiğimiz ve üretimini yaptığımız ürünlerin aslında % 45’i yurtdışından ithal olarak gelmesidir. Bizim bu bağlamda misyonumuz % 45’lik dilimi mümkün oldukça yerli imalatla kendi imalatımıza çevirmek. Dolayısıyla yerli imalat oranını ciddi oranda arttırmak ve özellikle 2019 yılından itibaren cirosunun % 70’inin ihracattan gelmesini sağlamak hayata geçireceğimiz projelerimiz arasında yer alıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Uzun yıllardır yani çocukluğumuzdan itibaren sanayinin içinde büyümüş bir nesiliz. Özellikle son yıllarımızda yaptığımız iş görüşmeleri, ortak projeler bize kendi sanayimiz olan Türk sanayisinin korktuğumuz kadar da geride olmadığı fikrini kazandırdı. Hatta dış pazarlardan pratikte daha çalışkanız diyebiliriz. Fakat tek yapmamız gereken biraz daha araştırmak, bilgiye ve eğitime önem vermektir. Bu değerlere önem verdiğimiz müddetçe epey bir avantaj kazanmış ve hızlı bir yol kat etmiş olacağız.

Bu haber toplam 7316 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler