TÜRKİYE’NİN İLK VASIFLI ÇELİK PATENTİ VE MARKASI ALINDI!

TÜRKİYE’NİN İLK VASIFLI ÇELİK PATENTİ VE MARKASI ALINDI!
Buluş sahibi olarak Doç. Dr. Fatih HAYAT ve Dr. Öğr. Üyesi Sadettin ŞAHİN yüksek/ileri/ultra çelik sınıfına giren çelik geliştirerek patentlendirdi ve markalarını da aldı. Eğer üretilirse ülkemizin ilk Patentli ve Markalı yüksek vasıflı çeliği olacaktır.

Çalışmalarımız uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Doç.Dr. Fatih HAYAT otomotivde kullanılan bir çok çelik türü üzerinden çalışarak yayınlar yapmış ve çeşitli başarılar elde etmiştir. Bu çelik ise 2011 yılından bu yana yapılan çalışmaların ürünüdür ve incelemeli olarak patentlendirilen ülkemizin ilk yüksek vasıflı ve ultra yüksek mukavemetli çeliği durumundadır. Bir mana da %100 Milli Türk Çeliği ifadesi kullanımı yanlış olmayacaktır.

Çeliğin laboratuvar ve seri üretim koşullarında çekme testlerinde 1100 MPa çekme mukavemeti ve % 80 uzamaya kadar ulaşıldığı resmi olarak raporlanmıştır.

Ticari boyut sayılacak üretimlerde ise yaklaşık 800 MPa dan 1.200 MPa hatta 1500 MPa’ya kadar çekme mukavemetinde ulaşılmıştır. Süneklik değeri ise, %50 ila 80 uzamaya sahip çeliklerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Ürünü geliştirme çalışmalarımız bir çok tekrarlı üretimden sonra ideal ürüne ulaşılmış ve 2014 yılında İncelemeli Patent başvuruş yapılmış, Türk Patent idaresinde Avusturya Patent Ofisi takibinde 2016 yılında ıslak imza ile belgelendirilmiştir. Bu süreçte 6 defa üretim tekrar edilmiş ve mükerrer testler yapılmıştır. 8 patent başvurusu hali hazırda devam etmektedir. Çelik alanında ülkemizin adını Dünyada duyurmaya devam etmekteyiz.

Ülkemizde Çeliğin Genel Durumu Nedir?

Çelik üretim kapasitesinde ülkemiz büyümekte fakat çelik kalitesi açısından bu durum söz konusu olamamaktadır. Ülkemizde kapasite artırımı odaklı olan çelik üretimi ürün portföyünde vasıflı üründe gam artırımına dönüştürülmelidir. Fabrikalarımızda bu alanda yapılan çalışmalar yetersizdir. Bunun birkaç sebebi vardır, bu konuya daha detaylı girilmesi gerekir…

“Çelik alanında potansiyelimizi ülke olarak kullanamıyoruz, vasfı düşük çelik ürünleri ile hem vakit kaybediyoruz, hem ülke kaynaklarını verimsiz kullanmış oluyoruz ve hem de para kaybediyoruz”. Yurtdışına kilosu birkaç dolara çelik satarken onlarda hatta bazen yüzlerce dolara çelik ithal ediyoruz ve köprülerde, otomobillerde, Milli Savunmada ve bir çok alanda ithal çelik kullanmak zorunda kalıyoruz.
Çelik Patent sahibi İki bilim adamı olarak ülkemizde çelik alanında yapılması gereken çok iş olduğunu düşünüyoruz, ürünümüzü üretmek birçok sektöre hizmet eden malzemeler üretmek istiyoruz.

Patentli Çeliğin Özellikleri Nedir?

Patentli Çeliğimiz Dünyada üretimine yeni geçilen ve en gelişmiş çelik ailesinden olan ultra yüksek mukavemetli ve çok sünek bir malzemedir. Çeliğin genel özellikleri ise;
• Hafiflik (diğer çeliklerin özgül ağırlığından %5’e kadar daha hafiftir)
• Üstün mukavemet, (3 kat mukavim; çekme mukavemeti 1500 MPa’a ulaşmaktadır),
• Homojen uzama ve şekil alma, yüksek derin çekilebilirliğie sahiptir,
• Yüksek süneklik-uzama, (5 kat daha sünek; %82’ye kadar uzayabilmektedir),
• Yüksek tokluk, (7 kat daha fazla tok olabilmektedir),
• NonManyetikliği özelliktedir,
• Yüksek basınca dayanım,
• Korozyon özellikleri daha iyidir (ürün paslanmaz çelik değildir ve maliyeti daha düşüktür).

Bu çelik Mikroyapısı tek faz yapıya sahip olması da büyük avantaj sağlamaktadır. Bu avantaj çeliğin hem üretim aşamasında hem de kontrol aşamasında üstünlük kazandırmaktadır. Patentli çelik otomotiv, savunma ve havacılık, makine-imalat, inşaat, raylı sistemler sanayi vb, gibi birçok alanda kullanılabilecektir.

Patentli Çeliğimizin testleri birçok güvenilir ve en gelişmiş test merkezlerinde yaptırılmıştır. Çeliğin Buluş sahipleri 6 defa üretim yapmış ve tutarlı sonuçları elde ederek çeliklerini geliştirmeye devam ettirdiklerini bildirmişlerdir. Bunlar; ROKETSAN, MKE, KOSGEB, TÜBİTAK MAM, TÜBİTAK SAGE (Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Birimi), ODTÜ ARGE Laboratuvarlarıdır. Bir çok parametre de akma-çekme ve uzama değerleri ayarlanabilmektedir.
(Roketsan laboratuarı: Çekme mukavemeti 1200MPa, uzama %70)
Ticari boyutta ve fabrikasyon üretilmiş miller
Ticari boyutta üretilmiş sac ve levha ürünleri

Hedef nedir?

Çelik buluş sahipleri olarak ürünün Milli Sanayini güçlendirme ve Millileştirme çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını düşünmekteyiz. Ayrıca nitelikli ve katma değerli olması nedeniyle markalı satış olabileceğini öngörerek 3 adet marka almıştır. Patentli ve Markalı çelik satışı olursa ülkemizde ilk olma niteliğinde olacaktır. Markalar Uluslararası geçerlidir. Hedeflerinin bu çeliği ticari boyutta, levha, sac, mil ve boru formlarında üreterek satmak olduğunu belirttiler. Ticari
Düşünün!

Milli Hızlı Trende Milli Patentli Çelik”
yada

Milli Otomobilde Milli Patentli Çelik”
olması ne ifade eder?

Ülkemizin ilk Milli Patentli ve Markalı katma değerli çeliğini üretmek! Ana hedefimizdir.

Çeliğin Ülkemize Katkıları Ne Olacak?

Çelik ülkemiz için hayati bir malzemedir. Çelik ürünleri turizmden sonra en çok gelir elde ettiğimiz sanayi üretimi için hayati bir üründür. Özellikle İmalat, İnşaat, Savunma ve otomotiv sanayinin temel öğelerinden bir tanesi de çeliktir. Çeliklerde en fazla ulaşılmak istenen vasıf mekanik özellik, çekmeye karşı olan yüksek mukavemet değeridir. Birim kesit alanı daha fazla yüke dayanabilen çelik üretimi sayesinde daha ince kesitli parçalarla aynı işi yapmak mümkün hale gelmektedir. Bu durum, özellikle ağırlığın çok önemli bir faktör olduğu hareketli araçlarda ilk sıradaki malzeme kriterleri arasında yer almaktadır. Her türlü askeri araç, sivil otomotiv sektörü, ağır çelik konstrüksiyonlar ilk akla gelen sektörlerdir.
Patentli ürünümüz hem yüksek mukavemete hemde yüksek süneme kabiliyetine sahip rakipsiz çelik durumundadır ve ultra ve ileri yüksek mukavemetli çelik sınıfına girmektedir. Milyar dolarlarca cari açığın azalmasına fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

Örnekle;

Ülkemizde 12 otomotiv firmasının fabrikası vardır. Otomobil bazında 1.6 tonluk bir aracın yaklaşık 950 kg - 1 tonu çeliktir, yaklaşık 800 kg çelik dış ülkelerden gelmektedir. bir araçta kullanılan çeliğin %75 i ithal üründür. Sebebi ülkemizde istenilen değerlere ulaşan çelik sac yoktur. Dünya artık 1000 MPa ve üstü vasıflı çelik kullanımına geçmektedir. Bunun sebebi çevre duyarlılığına bağlanabilir. Ülkemizde 600 MPa çelik üretiliyor ama 800 MPa çelik üretimi bilindiği kadarıyla yoktur. Neden yüksek mukavemet önemli denirse; Kyoto protokolü ve 2015 deki Paris anlaşması emisyon değerlerinin düşürülmesi için katı kurallar getirmiştir. Daha kaliteli ve daha ince çelik kullanımı en büyük gündem maddesidir. Ülkemiz çelik üreticileri bu konuya adım uyduramamaktadır. Gelecek yıllarda otomotiv sac İthalatı %75 lerden 80 hatta 85 e çıkacaktır. Tehlike ülkemiz için daha da büyümektedir.

Patentli çeliğimiz Ülkemizde üretilen çelikten 5 kat daha tok ve üstelik daha hafiftir. Çeliğimiz bu ihtiyacı karşılamaya katkısı olacağı aşikardır. Bu çelik ailesi “geleceğin malzemesi ve rüya çelik” olarak vasıflandırılmaktadır. Dünyada sadede Posco ve Arcelor üretimini yapmaktadır. Fakat ülkemizde üretilen diğer çelik sacları ise yüzlerce firma üretmektedir. Dünya da rekabette yer almak için vasıflı çeliğe geçilmesi elzemdir.

Çelik Merakı Nereden Geliyor?

Doç.Dr. Fatih HAYAT‘ın Babası Karabük Demir Çelik Fabrikalarında Çelikhane işçisiydi ve oradan emekli oldu. Sanırım ilgim buradan geliyor.

Bu çeliğin ilk düşünme aşamasında ilk aklıma düştüğünde daha öncesinde bir çok çelik ile ilgili çalışma yapmıştım ve en mükemmel çelik var mı? sorusunu kendime sordum ve ulaştığımız nokta hedefe yaklaştığımızı göstermiştir. Fikirlerimin gerçekleştirilmesinde bana destek olan ve çalışma ortağım Sadettin Şahin’e teşekkürlerimi sunarım. Doç.Dr. Fatih HAYAT, çelik ve kaynak alanında onlarca uluslararası elit yayın yapmış ve çeşitli başarılara imza atmıştır. 2010-2015 yılları arası 5 yıllık istatistiklerde alanında Dünyada ilk sıralarda yer alan bir bilim adamıdır. Birçok Uluslararası Makalesi Dünya genelinde yayın yapan dergiler “TOP25 Downloaded Article” ve “TOP25 Cited Article” sıralamasında 5 ila 7 sene kalmıştır. Bazı yıllarda 1. sırada yer almıştır. En çok takip edilen bilim adamları listesine girmiştir Bu patentli ürün çok çalışma ve gayretin bir ürünüdür.

Son Söz

Bütün bu anlatılanlar çerçevesinde patentli ve markalı vasıflı çeliğin “Levha-Sac-Mil-Boru” olarak ticari boyutta ve seri üretim olarak yapılması önem arz etmektedir. Bu ürünün üretilmesi Cari açığın kapanmasına ve ülke ekonomisinin kalkınmasına hizmet edeceği gibi çelik alanında ülke bilim insanlarının beyin gücünü harekete geçirecek önemli bir örnek olacaktır. Devletimizden ve özel sektör tarafından sahip çıkılması ve desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Dünyada da kendine yer bulmuş, ultra yüksek dayanıklı ve yüksek sünemeye sahip Milli çeliğin üretilmesi gerekmektedir.

Bu haber toplam 3890 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler