'İhracatın Yıldızları' belli oldu!

26 Nisan 2019 Cuma 10:37
'İhracatın Yıldızları' belli oldu!
Demir çelik sektöründe yaşanan olumsuz koşullara karşın çok başarılı bir yıl geçirerek ihracatını yüzde 68,3 artıran Kocaer Haddecilik, sektöründe birincilik ödülüne layık görüldü.

TİM - Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan İlk 1000 İhracatçı Firma - 2017 araştırmasına göre, en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında 110. sırada bulunan, 6 kıtada 130 ülkeye ihracat yapan Kocaer Haddecilik, yükselişini sürdürüyor. 2017’de 130 milyon 669 bin dolarlık ihracat yapan Kocaer Haddecilik, global pazarlarda güçlü bir Türk markası olarak büyümesini sürdürüp ihracatını 2018’de yüzde 68,3 artırarak 220 milyon dolara çıkardı.
Türkiye’ye 2018 yılında 13 milyar 324 milyon dolar döviz kazandıran EİB, bu ihracata katkı sağlayan 56 üyesini, düzenlediği törenle ödüllendirildi. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye İhracatçılar Meclisi - TİM Başkanı İsmail Gülle, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve çok sayıda birlik üyesi ihracatçı katıldı. Kocaer Haddecilik, 2017’deki sektör ikinciliğinin ardından 2018’deki rekor ihracat artışıyla yaklaşık 220 milyon dolar ihracat rakamı ile sektöründe birincilik ödülüne layık görüldü. Kocaer Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, ödülü, TİM Başkanı İsmail Gülle ve EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’den aldı.

REKOR ARTIŞ

Yurtdışı ve yurtiçi piyasalardaki dalgalanmalar, demir çelik sektörünün içinde bulunduğu pazarın çok değişken ve farklı dinamiklerden etkilenen bir yapıda olmasının geçtiğimiz yıl kendini çok daha fazla hissettirdiğini belirten Kocaer Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kocaer, buna karşın ihracatlarını yüzde 68,3 oranında artırmayı başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Kocaer, “6 kıtada 130 ülkeye yaptığımız satışlarla dünyanın her noktasında bulunuyoruz. Ancak global pazarlarda güçlü bir Türk markası olarak çok daha fazla yerde yer almayı hedefliyoruz. İhracat tonajımızın toplam satışlar içindeki payını da yüzde 70 seviyelerine taşımış durumdayız, 2019 da ise hedefimiz bu oranı  yüzde 80 seviyelerine taşımaktır” dedi.

SEKTÖRDEKİ İLK AR-GE MERKEZİ KOCAER’DE

Bakanlık onaylı ilk Ar-Ge Merkezini sektöre kazandırdıklarını hatırlatan Hakan Kocaer, “Bunun yanı sıra markalaşma, inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerine büyük önem veriyoruz, sektörün öncülerinden biri olarak Turquality programına da dahiliz. Ar-Ge Merkezimizde sahip olduğumuz teknik ve mühendislik bilgi birikimini, üniversitelerle işbirliği içinde örnek projelere dönüştürüyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın düzenlediği 2017 Verimlilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen 'Verimlilik Proje Ödülleri' programında  'Güvenlik Önlemlerinin Arttırılmasına Yönelik Akıllı Paketleme Sisteminin Tasarımı ve Geliştirilmesi' projesiyle 'Büyük Ölçekli İşletmeler Ar-Ge' kategorisinde tüm sektörler arasında birincilik ödülünü aldık. Demir çelik sektöründe bu kategoride birincilik ödülünü kazanan ilk firmayız. Ayrıca kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP’nin geleneksel hale getirdiği ve yılın en başarılı kurumsal uygulamalarının ödüllendirildiği SAP Türkiye Kalite Ödülleri 2017 ‘de  SAP Quality Awards - Innovation Category sinde  Firmamız ”Altın Ödüle”  layık görüldü. Sektörümüze katkı sağlayacak gelişmeleri takip etmeye ve öncülük etmeye devam edeceğiz. Aldığımız bütün ödüller  2023 yılı hedefleri doğrultusunda tüm ekibimizle ve özveriyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın güzel birer sonucudur. 2019 yılında da bu vizyonla ihracattaki başarılarını daha da artırarak ülke ekonomisine katkılarını sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bu haber toplam 2592 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler