Türkiye’nin İlk Çelik Servis Merkezi: KERİM ÇELİK

Türkiye’nin İlk Çelik Servis Merkezi: KERİM ÇELİK
Kerim Çelik Çelik Servis Merkezi Satış Müdürü Özgür Savaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Dünya standartlarında Çelik Servis Merkezi hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısıyız”

Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Kerim Çelik olarak faaliyetlerimize 1960 yılında Borusan Holding’in ilk girişimlerinden biri olarak başladık. 1977 yılına kadar sürekli gelişim göstererek bu tarihte çağdaş anlamda ilk çelik servis merkezini hizmete aldık. Ayrıca şirketimiz, dünya standartlarında ÇSM - Çelik Servis Merkezi hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısıdır. Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Halen Bursa, Manisa ve Adana şubelerimizde 500 bin ton üretim kapasitemizle dilme, boy kesme, multi blanking, trapez form ve oluklu levha form hizmetleri veriyoruz. Sunduğumuz çelik servis merkezi hizmetleri üretim zincirinde çelik üreticisi ve nihai ürün arasında önemli bir bağlantı ve aşama oluşturuyor. Son derece geniş bir ürün gamına sahibiz. Soğuk haddelenmiş sac, kaplamalı sac (Sıcak Daldırma Galvanizli, Galvanil, Galfan, Aluzinc, Alusi), boyalı sac, sıcak haddelenmiş ve asitlenmiş sacı dilme ve boy kesme işlemlerinden sonra nihai kullanım ebatlarında müşterilerimize sunuyoruz. Hizmet vermekte olduğumuz sektörler arasında otomotiv yan sanayi, beyaz eşya ana ve yan sanayi, ısıtma - soğutma ve havalandırma, elektrik, aydınlatma, elektronik, yapı -inşaat, asansör, makine ve yedek parça, radyatör, kilit, silo ve tavukçuluk ekipmanı, mobilya ve aksesuar üreticileri, kablo ve taşıma sistemleri, boru profil, çelik servis merkezlerini sayabiliriz.

Firmanız açısından 2018 yılı nasıl geçti? Üretim, ihracat, satış rakamlarını paylaşır mısınız?

50 yılı aşkın deneyimi ile dünya standartlarında çelik servis merkezi hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı olan Kerim Çelik markamızla sevkiyatlarımızı bir önceki seneye göre % 10 artırarak bir rekora imza attık ve satış portföyümüze yeni sektörler ve müşteriler ekledik.

“Kerim Çelik olarak sevkiyatlarımızı 2017 yılına göre % 10 artırarak bir rekora imza attık”

Yakın zamanda yeni bir yatırım yaptınız mı ya da önümüzdeki dönem yeni bir yatırım düşünüyor musunuz?

Ar-Ge ve inovasyon bizim için çok büyük bir önem taşıyor. Pazarda bizi farklılaştıracak projeler üzerine çalışıyoruz. Borçelik şirketimiz 2017 yılında yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünlerini geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge merkezini Gemlik’te açtı. Bugüne kadar araştırma geliştirme projelerine toplam 20,3 milyon TL yatırım yapan Borçelik, dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan, rekabetçi ürünleri müşterilerine sunmayı hedefliyor. Borçelik’in Ar-Ge Merkezi; yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra Endüstri 4.0 dönüşümü ile de operasyonel süreçlerde dijitalleşmeye adım adım ilerlenmesini sağlıyor. Ar-Ge merkezimizin çalışmaları üç ana eksende ilerliyor; Malzeme Geliştirme, Teknoloji Geliştirme ve Proses Geliştirme.

Bizi farklılaşma noktasına götüren bir başka neden de özellikle son birkaç yılda yassı çelik sektöründe düşen kâr marjları oldu. Sektörde rekabetin daha zor koşullar altında yapılmasına neden olan bu yapı aslında bir yerde kendimizi sürekli diri tutmamızı da sağlıyor. Dolayısıyla böyle bir tablo içinde katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle yeni alanlar yaratmak ve bunları korumak büyük önem taşıyor. Biz de bu noktadan hareketle müşterimizin hurdasını azaltacak, süreçlerini optimize edecek, işletme sermayesini azaltacak, müşterimiz maliyet, iş güvenliği ve lojistik beklentileri açısından yüksek katma değerli hizmet alabilecekleri tüm hizmet ve ürünleri sağlamaya çalışıyoruz.

“Dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan, rekabetçi ürünleri müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz”

2019 hedef ve beklentileriniz hakkında bilgi verir misiniz? Yıl sonu satış, ihracat hedefleriniz neler?

Verimlilik ve ürün kalitesini arttıran yeni ürün ve hizmetleri müşterilerimize sunmak için süreçlerimizi yeniliyor, gerekli olan her türlü ilave yatırımın çalışmasını hızlı ve titiz bir şekilde yapıyoruz. Çalışmalarımızı stratejik planımız doğrultusunda özenle sürdürüyoruz. 2018 yılında sektör liderlerinden olmanın verdiği öz güven ve tecrübe ile katma değer arttırıcı proje ve ürünlere odaklandık. Bu doğrultuda gerek ticari ve operasyonel gerekse teknik hizmetlerimizi müşteriye özel olarak sunmaya devam ederken, diğer yandan inovasyon projelerini de odağımıza aldık. Hizmet verdiğimiz müşterilere yakın yerli bir marka olarak faaliyet gösterirken aynı zamanda yatırım fırsatlarını da yakından takip ediyoruz.

Sektörünüzün sorunları neler ve siz ne tür çözümler öneriyorsunuz?

Çelik servis merkezleri özelinde baktığımızda iç piyasadaki arz fazlası ve kıyasıya iç rekabetin, dolaylı olarak çelik servis merkezlerini etkilediğini görüyoruz. Kapasitelerini doldurmakta zorluk çeken yassı çelik üreticileri, dağıtım kanalının çok önemli bir parçası olan çelik servis merkezlerini kontrol etme ihtiyacı duyuyorlar. Bunun için pazarda halihazırda faaliyet gösteren ÇSM’ler ile ticari anlaşma yoluna gitmek yerine kendi ÇSM’lerini kurmaya / güçlendirmeye çalıştıklarını gözlemliyoruz. Tek üreticiden ürün tedarik eden, satın almada farklı kaynaklar kullanmayan bu tarz ÇSM’ler esneklik konusunda sorun yaşamakla birlikte toplam ÇSM kapasitesini talebin üzerine çıkarmakta.

ÇSM’lere ürün tedarik eden üreticileri göz önünde bulundurduğumuzda mevcut dengenin çok hassas bir şekilde yönetilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bu üreticiler kendi ÇSM’lerini desteklerken aslında müşterileri olan diğer ÇSM’lere de rakip olabiliyorlar. Aynı zamanda geçmişten gelen, fragmante olmuş, küçük, çok fazla sac işleme merkezi var. Bu merkezler dağınık durumda ve ne iş güvenliği ne de sosyal haklar açısından aynı standardı yakalayamıyorlar. Bu nedenlerden ötürü servis ve işleme için istenen değer giderek düşüyor.

Bu haber toplam 9147 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler