“Türk Çelik Sektörünü Lider Üreticilerle Buluşturuyoruz”

23 Mayıs 2019 Perşembe 09:39
“Türk Çelik Sektörünü Lider Üreticilerle Buluşturuyoruz”
Alp Mühendislik ÇSM Ürünleri Satış Müdürü Şenol Toksoy ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere firmanızın kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

Geçtiğimiz yıl 15. kuruluş yıl dönümünü kutlamış olduğumuz ALP MÜHENDİSLİK, 2003 yılında demir çelik sektörüne uzun yıllar hem mühendislik hem de malzeme tedariki konusunda hizmet vermiş olan Sn. Bilgin Kunaç tarafından kurulmuştur. Firmanın kuruluş amacı çelik tesislerinin sektöre özel sarf malzeme ve makine - teçhizata kaliteli ve uygun fiyatla ulaşmasını sağlamaktır.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmetler neler? Ağırlıklı olarak hangi sektörlerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Kendi alanlarında iyi bilinen Avrupalı firmaların Türkiye temsilciliklerini yapmaktayız. Çelikhaneler, haddehaneler ve çelik servis merkezleri için sarf malzemeler, kritik önem taşıyan makine ve ekipmanları ithal etmekteyiz. Tuzla adresimizdeki depomuzda da müşterilerimizin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak kadar ürünleri de stoklarımızda tutmaktayız. Bizim için önemli olan sunmakta olduğumuz hizmetin kesintisiz olması.

Ana tedarik kalemlerimiz; doğrultma merdaneleri (leveller rolls), doğrultma destek rulmanları (back-up bearing or rolls), dilme ve düz kesme bıçakları. Ayrıca soğuk haddeneler için mandrel, merdane yatakları, denge blokları, tahrik şaftları, vs. gibi Türkiye’de imal edilmeleri mümkün olmayan özel parçalardır.

Çelik Servis Merkezleri gelişmiş sanayilerin vazgeçilmez kuruluşları arasında yer alıyor. ÇSM’lerin önemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

ÇSM’ler özellikle son kullanıcıya özel boyutlara sahip dilinmiş rulo ve paketlerle gerek zaman gerekse verimlilik açısından zaman kazandıran, gelişmiş sanayinin olmazsa olmazı tesisleri. 25-30 tonluk bobinleri her son kullanıcının açıp yeniden boyutlandırma veya amacına uygun olarak şekillendirme şansı yok, ÇSM’ler bu durumda çok değerli köprü rolü ile işletmelerin üzerinden bu yükü alan faydalı işletmeler. İhtiyacınız kadar ve istediğiniz ebatta malzeme ÇSM’lerde şekilleniyor. Finansman avantajı bile başlı başına olumlu bir neden.

Ülkemizde yeterli sayıda ÇSM olduğunu düşünüyor musunuz? Sektörün önümüzdeki 5 yılda geleceği nokta hakkındaki fikirleriniz nelerdir?

Türkiye maalesef son dönemde imalat sektörüne yeterince yatırım gerçekleştiremedi. Hatta mevcutların kapasitelerini tam olarak kullanması açısından da ciddi zafiyet var. ÇSM’ler ana imalatçıların yan tedarikçisi ve destekçisi konumunda, ana imalatçı sayısı artmadıkça haliyle ÇSM sayısı da artmıyor. Üretime dayalı büyüme ÇSM sayısının da otomatik olarak artmasına neden olacaktır.

Türkiye’deki demir çelik üreticileri ve haddehaneler daha çok yerli tedarikçileri mi tercih ediyorlar yoksa yurtdışındaki şirketlere mi yöneliyorlar? Haddehanelerin tercihleri onlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Biz firma olarak yerli tedarikçilerce üretilebilen ürünleri ithal etmemeye çalışmaktayız. Yerli imalatçıların en büyük sıkıntısı standartlaşma. Aynı ürünü sürekli aynı kalitede son kullanıcıya sunmakta zafiyet var. Rekabet şartlarının baskısı altında ya malzeme kalitesi düşürülüyor ya da işleme kalitesi. Dolayısıyla çelik üreticileri ve haddehaneler daha uygun fiyatlı ve kalite açısından da sorun çıkarmayan Avrupalı veya Uzak Doğulu imalatçıları tercih ediyorlar.

Son yıllarda teknolojide büyük yenilikler görüyoruz. Teknolojiye ve insana yatırımlar artıyor. Firma olarak sizin bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Firma olarak Endüstri 4.0 konusunda çalışmalarımızı yoğunlaştırmaya başladık. Gerek yazılım gerekse donanım konusunda Belçika ve İtalya’dan partnerler edindik. Belçikalı PEPITE firması ile süreci takip eden ve düzeltici tavsiyeleri süreci öğrenmek suretiyle oluşturan yazılımlar konusunda neredeyse rakipsiz.

Donanım olaraksa İtalyan BM GROUP bünyesinde faaliyet gösteren POLYTEC ROBOTICS firmasının ürünlerini sektöre tanıtmaktayız. Zorlu çalışma şartlarında insan yerine robotun kullanıldığı uygulamalar konusunda uzman POLYTEC ROBOTICS firması konusunda en fazla referansa sahip.

İnanıyoruz ki Türkiye’de de yakın zamanda işçi sağlığı ve üretim hassasiyeti açısından robotlar sektörde yerlerini alacaklar. Türk çelikhane ve haddehaneleri de dünyadaki rakipleri ile yarışan modern tesisler olarak dünya rekabetinde önemli oyuncular olmak durumunda.

Ülkemizde son dönemlerde yaşanan ekonomik buhran tüm sektörlere olduğu gibi demir çelik sektörünü de fazlasıyla etkiledi. Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Artan maliyetler ve yüksek mevduat / kredi faizleri nedeniyle piyasada harcama ve yatırım isteğinin olmaması piyasalar için olumsuz bir durum. Her yıl iş gücüne katılmayı bekleyen genç nüfus için iş imkanlarının yaratılabilmesi için üretime yönelik devlet politikalarının geliştirilmesi gerekli.

Teşviklerin dolaylı değil doğrudan bir program çerçevesinde ithalat kalemlerini azaltacak, güvenilir ve kaliteli yerli ürünlerin üretilmesine verilmesi hem istihdamı destekleyecek hem de cari dengeye olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Kısacası buhran dönemlerinde devlet kenarda beklememeli politika belirleyici olmalıdır.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

ALP MÜHENDİSLİK olarak kuruluşumuzdan bugüne dengeli büyümeyi amaç edindik. Yaptığımız işe, sunmakta olduğumuz ürünlere tam anlamıyla hakim olmak ve satıcıdan çok çözüm ortağı olarak anılmak bizim için esastır.

Bu anlayışla özellikle tedarik ve kalite açısından sıkıntı yaşanılan bazı ürünlerin Türkiye’de üretilmesi konusunda fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Konuyla ilgili olarak yabancı partnerlerimizle de görüşmeye devam ediyoruz.

Türkiye bilgi birikimi, ekonomik ve coğrafi avantajları ile büyümeye müsait stratejik bir konumda, bu durumu partnerlerimize doğru şekilde anlatıp yatırımlarını Türkiye’ye yapmaları konusundaki telkinlerimizin karşılık bulacağına inanıyoruz. Temsilci ve satıcı konumumuzu imalatçı ve hatta ihracatçı konumuna taşımayı hedefliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Sektörün farklı dallarını bir araya getiren bir platform olarak Demir Çelik Store Dergisi’ne imalatçı ve tedarikçi firmaların aynı platformda buluşmasına olanak sağladığı için çok teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dileriz.

Bu haber toplam 10010 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler