Türkiye Yeniden Dünyanın En Büyük 8. Çelik Üreticisi

28 Ağustos 2019 Çarşamba 14:53
Türkiye Yeniden Dünyanın En Büyük 8. Çelik Üreticisi
Temmuz ayında dünya ham çelik üretimi, geçen yılın aynı ayına göre % 1.7 oranında artışla, 156.7 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Çin’in üretimi ise % 5 artışla 85.2 milyon ton oldu.

Türkiye Yeniden Dünyanın En Büyük 8. Çelik Üreticisi Temmuz ayında dünya ham çelik üretimi, geçen yılın aynı ayına göre % 1.7 oranında artışla, 156.7 milyon ton seviyesinde gerçekleşti. Çin’in üretimi ise % 5 artışla 85.2 milyon ton oldu.

Dünya çelik üretiminin Mayıs ayındaki 163 milyon tonluk zirvesinden kademeli bir şekilde gerilemeye devam ettiği gözlendi. Sözkonusu gerileme neredeyse tamamen Çin’in üretimindeki düşüşten kaynaklandı. Temmuz ayında % 1.7 oranında artan dünya çelik üretiminin, Çin hariç tutulduğunda % 1.9 oranında gerilemiş olması, dünya üretimindeki artışın tamamının Çin kaynaklı olduğunu ortaya koyuyor.

Ancak Çin’in üretiminde yaşanan yavaşlama nedeniyle Haziran ayında % 55.1 seviyesine yükselen Çin’in dünya çelik üretimindeki payı, Temmuz ayında % 54.4’e geriledi. Çin dünya çeliğinin yarısından fazlasını üretmeye devam etti. Türkiye Yeniden 8. Sırada Temmuz ayında en yüksek üretim düşüşü % 20.6 ile Brezilya’da, % 17.9 ile Meksika’da ve % 10.6 ile Türkiye’de yaşandı. Brezilya’daki keskin üretim düşüşü, Ocak-Haziran döneminde 8’incilik sırasını Brezilya’ya kaptıran Türkiye’nin yeniden 8. sıraya yükselmesine imkan sağladı. Temmuz ayında büyük üreticilerden Rusya, G. Kore, Almanya, Tayvan ve Ukrayna gibi ülkelerin üretimleri de geriledi.

Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler