“Demir çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz”

27 Eylül 2019 Cuma 10:39
“Demir çelik sektörüne özel çözümler üretiyoruz”
Firmamız, ticaret hayatına 1979 yılında İstanbul-Karaköy’de küçük bir atölyede başladı. Bugün, üretimine Esenyurt’ta bulunan 18.000 m²’lik kapalı alana kurulmuş yeni fabrikasında devam ediyor.

 

Yıldız Gaz Armatürleri Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tekyıldız ile gerçekleştirdiğimiz

röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

Yıldız Gaz Armatürleri’nin kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

 

Firmamız, ticaret hayatına 1979 yılında İstanbul-Karaköy’de küçük bir atölyede başladı. Bugün, üretimine Esenyurt’ta bulunan 18.000 m²’lik kapalı alana kurulmuş yeni fabrikasında devam ediyor. Yıldız Gaz Armatürleri, portföyündeki 6 ana ürün grubu ve 350 çeşit ürünü ile sektöründe, dünyanın en geniş ürün grubuna sahip firmalarından biri olarak; 150 kişilik uzman ekibi, dünya standartlarına uygun modern makine parkuru ve benimsediği yalın üretim anlayışı ile pazardaki liderliğini devam ettiriyor. Avrupa Kaynak Birliği’ne (European Welding Association) üye olan kuruluşumuz; dünyanın saygın gaz kontrol sistemleri üreticileri arasında yer alıyor.  

 

Kurulduğu günden bu yana %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle hareket eden Yıldız Gaz, ürün ve hizmetlerini en yüksek kalitede, en kısa zamanda ve en uygun maliyetle gerçekleştirmek adına, tüm departmanlarında uzmanlaşmayı hedefledi. Benimsediği yalın üretim sistemi ve dünyada kabul görmüş üretim ve süreç iyileştirme metotlarıyla kalite seviyesini daha iyiye ulaştırmak için çalışan kuruluşumuz; TSE, APRAGAZ ve KIWA gibi global akredite kuruluşların uygunluk belgelerine sahip.

 

Ar-Ge bölümü ile en son teknoloji ve uygulamaları takip etmekte olan Yıldız Gaz, kullanıcıların farklı uygulamalar için talep ettikleri özel ürün ve hizmetleri en kısa zamanda tasarlayıp beğenilerine sunarken; ürün geliştirme ve yeni tasarımlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

 

2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nce yürütülen Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında, “Orta Büyüklükteki İşletme” kategorisinde 1.’lik ödülü almış olan Yıldız Gaz, 2019 yılında da yeni projeleri ile gelişimin kanıtı olarak gördüğü yeni ödüller için başvurularını gerçekleştiriyor.

 

Yıldız Gaz, gaz armatürü üretiminin yanında, kaynak piyasasında ihtiyaç duyulacak olan diğer ekipmanların da sağlanması amacıyla ürün portföyünü, geçen yıl büyük önem verdiği İnverter kaynak makinalarını piyasaya sürerek, genişletmeye başladı. 2019 yılında hem bu makinaların satışlarının arttırılması hem de diğer tamamlayıcı ürünlerle ürün portföyünün genişletilmesine devam etmeyi hedefliyoruz.

 

Yıldız Gaz, kaynak sektöründe dünyanın önde gelen firmaları ile iş birliği yapmakta ve ürün portföyünü sektörün ihtiyaçlarına göre şekillendirmektedir. Bunun için TELWIN, EWM, NKO, CEPRO gibi kalitesi dünyaca onaylanmış firmalar ile distribütörlük anlaşması bulunmaktadır.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Gelişen teknoloji ve yeniliklere uygun ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

 

Temelde endüstriyel gazlar ile kaynak ve kesme teknolojisinin kullanıldığı tüm sektörlere yönelik ürün ve çözümler sunuyoruz.  Yurtiçinde ve yurtdışında, KOBİ’lerden çok uluslu şirketlere kadar, çok geniş bir müşteri portföyümüz bulunuyor.

 

2012 yılında iki katına çıkan üretim kapasitemiz ve oluşturduğumuz standartlar ile %100 Türk malı ürünlerimizi, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam 56 ülkeye ihraç ediyoruz.

 

Demir çelik sektörüne yönelik ne tür hizmetler veriyorsunuz?

 

2018 yılında pazara sunduğumuz ağır tip sanayi (Bozma Şaloması) kesicimize ve geliştirme yaptığımız kafa karışımlı kesme hamlaçlarımıza (4543 serisi) gösterilen ilgiden memnunuz. Hızlı bağlantılı alev emniyet ürünlerimiz de sektörün bu konudaki ihtiyacı ve talebine yanıt vermek üzere tasarlandı.

 

Bu yeni ürünlerimizin yanında geçmişten gelen kaynak makineleri distribütörlüklerimizin bize kazandırdığı tecrübeden hareketle, 2017 yılından bu yana Stararc markası ile invertör kaynak makinesi modellerinin satışını da yapıyoruz.  Piyasanın üst düzey beklentilerini karşılayan, piyasanın isteklerine göre özel olarak tasarlanmış bu makinelerin ulaştığı satış adetlerinden memnunuz. Kaliteli, uygun fiyatlı, Yıldız kalitesi ve güvencesi altında satılan bu ürünlerin sektördeki iş ortaklarımız ve son kullanıcılarla buluşturulması yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. 2019 yılı itibariyle kaynak makinesi portföyünü geliştirmeye hız veren markamız, bu ürünlerin tamamlayıcısı olan makine torçları ve sarf malzemelerinin de satışına odaklanmıştır. Kendi markasıyla pazara lanse edilecek, Avrupa standartlarına uygun bu ürünlerin, potansiyel kullanıcıları tarafından beğeni ve ilgiyle karşılanacağı düşüncesindeyiz. Bu ürünlerin de portföyümüze eklenmesiyle, sektörün ihtiyacı olan ürün gamını tek elden sağlama hedefimizi de hayata geçirmiş olacağız.

 

Yıldız Gaz, merkezi gaz sistemlerinin projelendirme ve kurulum işlemlerini gerçekleştirmeye de uluslararası kalite şartlarına uygun olarak devam ediyor. Merkezi sistem ürün ve projelerinde Yıldız Gaz kalitesi altındaki ürünlerin kullanılması ile Türk sanayiinin ihtiyaçlarını, anahtar teslim çalışmalarımız ile güvence altına alıyoruz. Bu yıl ve gelecek yıl da birçok yeni ürün ile müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde çalışmalarımıza devam etmek hedefindeyiz.

 

Yeni bir ürün aşamasında sizi yönlendiren, beslendiğiniz kaynaklar nelerdir? Pazarın nabzını nasıl tutuyorsunuz, hangi ürünün o anki ihtiyaçlara karşılık geleceğini nasıl belirliyorsunuz?

 

Yapmış olduğumuz saha çalışmaları bizim en büyük bilgi kaynağımız. Demir çelik sektöründeki firmalar ile yaptığımız uygulamalı ve teorik eğitim faaliyetlerimiz ile kullanıcıların eğilimlerini ilk elden gözlemleyebiliyoruz. Onlardan gelen yorum ve önerilere göre gerekirse ürünlerimizde revizyonlara giderek, kullanıcı dostu ürünler yaratmak için çaba sarf ediyoruz.

 

Gerçekleştirdiğimiz eğitimlere hem kullanıcıları hem iş güvenliği uzmanlarını hem mühendisleri hem de satın alma temsilcilerini dahil ederek, firma bünyesindeki tüm paydaşların sesine kulak veriyoruz.

 

%100 yerli üretici olmamızın yanında güçlü Ar-Ge ekibimiz ve esnek üretim anlayışımız sayesinde sektörün ihtiyaç ve talebine yönelik ürünleri daha hızla hayata geçirebiliyoruz. Örneğin, demir çelik sektöründe çok fazla kullanılan kafa karışımlı kesme hamlaçlarımızda, yaptığımız gözlemler doğrultusunda geliştirmelere gittik ve kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler elde ettik. Ayrıca, saha gözlemlerimizde piyasanın hızlı bağlantılı alev emniyet ürünlerine ihtiyacı olduğunu gördük ve bu konuda kullanıcıları çok memnun edecek yeni bir ürün serisi çıkardık.

 

Özellikle can ve mal güvenliği için alev emniyet geri tepme valflerinin kullanılmasına büyük önem veriyoruz. Bu konuda sahada yaptığımız çalışmalarda, mutlaka özel bir bölüm ayırarak anlatma gereği duyuyoruz; çünkü çalışan sağlığı bizim için en önemli konu.

 

Firmalar satın aldıkları ürün ve hizmetleri seçerken hangi kriterlere dikkat etmeliler? Türkiye’de bu konuda yapılan yanlışlar nelerdir?

 

Ürünlerimizin yanıcı ve yüksek basınçlı gazlarla çalıştığı düşünülürse, bu konuda gerekli güvenlik şartlarına sahip olmayan ürünlerin kullanımının can kaybına varacak kadar önemli tehlikeler arz edebileceğini hepimiz biliyoruz. Sektörümüzün bugün karşı karşıya olduğu en önemli sorun, güvenlik ve üretim standartlarına uygun olmayan kalitesiz ve taklit ürünlerin hiçbir kontrol ve denetleme olmadan piyasaya sürülebiliyor olması. Bazı ürünler, hiçbir garanti olmadan üretilip veya ithal edilip piyasaya sürülebiliyor ve fiyat cazibesi ile satılabiliyor.

 

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek adına, dünyada kabul gören tüm standart ve kalite şartlarına uygun üretim yapan firmaların haksız rekabetten korunması bir şart haline geliyor.

Yetkili kurumlardan beklentimiz, standart dışı üretimler ve özellikle Uzakdoğu’dan ithal ürünlerin kontrolü hususunda ilgili yönetmeliklerin geliştirilmesi ve tüm ürünlerin mutlaka TSE ve EN normlarına uygun şekilde satışa sunulmasıdır.

 

Mümkünse yurtiçi ve yurtdışından bazı referanslarınızı, üstlenmiş olduğunuz yeni yatırım ve projeleri bizimle paylaşır mısınız?

 

Türkiye çelik haritasındaki tüm bölgeler özel önem taşıyor. Özellikle İskenderun ve Marmara Bölgesi başta olmak üzere, Türkiye’nin büyük çelik üreticileri ile çalışmalar yapıyoruz. %100 yerli üretici olmamız tüm paydaşlarımız için önemli bir avantaj sağlıyor. Müşteri odaklı yaklaşımımız ile ihtiyaca yanıt veren, sorun çözen bir firma olmak her zaman önceliğimiz.

 

İleriye dönük yatırımlarınız ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

Şirketimiz bünyesinde kurulu bulunan Ar-Ge Departmanımızda, 40 yılık tecrübemizi yeni ürün ve hizmet geliştirme noktasında aktif olarak kullanıyoruz. Ürün geliştirme projelerimizin temelini gerek geçmiş yıllardan gelen tecrübemiz gerekse pazardan gelen müşteri bildirimleri oluşturuyor. Dünya pazarlarına yenilikçi ürünler sunma noktasında, özellikle bu konulara önem veriyoruz.

 

Ar-Ge süreçleri sonunda amacımız; müşterilerimize, kalitesini uzun yıllar koruyan, verimli ve ulaşılabilir ürünler sunmak. Bu amaçla, talepler doğrultusunda yüksek kalite ve performansa

sahip yeni ürünleri müşterilerimize uygun fiyat ile sunabilmekteyiz.

 

Yakın zamanda yeni yatırımınız oldu mu? Olduysa yatırımın yeri, bütçesi, istihdamınıza ve firmanıza olan yansımaları hakkında bilgi verir misiniz? Gündeminizde yeni bir yatırım bulunuyor mu?

 

En iyi yatırım insan kaynağına yatırımdır düşüncesi ile firmamız, yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği büyük hamlelerle beraber; 2018 yılını ‘Eğitim Gelişim Yılı” olarak ilan ederek, bu kapsamda yaptığı çalışmalarla müşteri memnuniyeti ve rekabette kendisini öne taşıyacak, farklılık yaratacak daha eğitimli ve donanımlı bir iş gücüne sahip oldu. 2019 yılında da bu yatırım ve eğitim çalışmalarımızın sonuçlarını daha verimli projeler ile almaya devam ediyoruz. Fabrika bünyesinde, geleceğe yönelik yatırım hazırlıklarımız devam ederken, bir yandan da yalın üretim ve yönetim sistemlerini hayata geçirmeye devam ediyoruz. Gelecek kurgumuzda, müşteri odaklılığın yanı sıra; verimlilik, sistem ve insan kaynağı unsurlarına fazlası ile önem veriyor ve bu konularda kurum olarak gelişiyoruz.

 

Yıldız Gaz’da her sene belirlenen ortak ilkeler kapsamında yapılan çalışmalar, o yıl ve sonraki tüm yıllarda artık rutin uygulamalar haline gelerek süreklilik kazanıyor. Bu doğrultuda, 2019 yılını, hedeflerimize ulaşmamızda en önemli unsurun dış pazarlarda büyümek ve pazardaki hakimiyetimizi artırmak olduğu bilinciyle “Dış ticaret ve pazarlama” yılı ilan ettik.

 

 

“Yüzde 100 Türk malı ürünlerimizi, başta Avrupa ülkeleri

olmak üzere toplam 56 ülkeye ihraç ediyoruz”

Bu haber toplam 2416 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler