DURMA, geliştirdiği PROTASK ile üretime yeni bir boyut kazandırıyor…

30 Eylül 2019 Pazartesi 13:12
DURMA, geliştirdiği PROTASK ile üretime yeni bir boyut kazandırıyor…
Türkiye’de sektörün lideri olan Durmazlar, sac işleme makinaları üretiminde faaliyet gösteren son teknoloji ile donatılmış küresel bir firmadır. Bu teknoloji ürünü makineler, AR-GE merkezinde uzman mühendis kadrosu ile geliştirilerek, güçlü otomasyon ve yazılım çözümleri ile dünyanın 120 ülkesine ihraç edilmektedir.

 

Türkiye’de sektörün lideri olan Durmazlar, sac işleme makinaları üretiminde faaliyet gösteren son teknoloji ile donatılmış küresel bir firmadır.  Bu teknoloji ürünü makineler, AR-GE merkezinde uzman mühendis kadrosu ile geliştirilerek, güçlü otomasyon ve yazılım çözümleri ile dünyanın 120 ülkesine ihraç edilmektedir.  

Dünyada birçok makine üreticisinin kullandığı CNC kontrol ara yüzleri, tek seferde tek iş parçası çalıştırabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu da makine başında sürekli operasyonu takip edecek bir operatör gerektirmektedir. İş parçası ve makine ile ilgili ayarlamalar tek tek yapıldıktan sonra kesim prosesine ancak başlanabilmektedir. Lazer kesim prosesi için bu adımlar temel anlamda;

 

·         Malzemeyi işleme alanına, tablaya yerleştirme,

·         CNC üstünden makinede işlenecek parça programını seçme,

·         Malzeme tipine göre kesim parametrelerinin ayarlanması,

·         İşleme alanına yerleştirilen plakanın pozisyon değeri ve kesime başlama noktasını hesaplama gibi pek çok adımı içermektedir.

Bu durum operatör kaynaklı hataların artmasına ve iş süreçlerinin ciddi ölçüde uzamasına sebep olmaktadır.

PROTASK, DURMAZLAR tarafından lazer makineleri için geliştirilmiş, kontrol ünitesi üzerinde çalışan, güçlü, esnek, hızlı üretim sağlayan, tam otomatik görev listesi yazılımıdır. Bu özellikleri ile rakipleri arasında fark yaratıp, standart kullanımın dışına çıkarak, sektöre yeni bir üretim tarzı getirmiştir.

PROTASK görev listesi üzerinde, işlenecek olan tüm CNC kesim programları iş sırası ile listelenmektedir. Böylece kullanıcılar üretim hattında kesmeyi planladıkları tüm iş parçalarını detayları ile birlikte takip edebilmektedir. Farklı malzeme, kalınlık veya geometriye sahip iş parçaları belirlenen adette, otomatik çevrim ile aralıksız kesilebilmektedir.

 

Lazer kesim makinesi kullanan üreticilerin, üretim hattında karşılaştıkları durumlardan bir diğeri de, iş akışında olmayan görev parçalarının acilen hatta alınması ihtiyacıdır. Kullanıcılar makinedeki kesim prosesinin yarıda kalması durumunda, plakaları hurdaya çıkacağı için bu işi araya alamamaktadır.  PROTASK’ın kullanıcılarına sunduğu esnek yapısı sayesinde var olan görev listesi bozulmadan, aktif kesimin kaldığı nokta ile ilgili tüm bilgiler hafızaya alınır. Acil olarak gelen iş parçası işlenir ve PROTASK üzerinde yarıda kesilmiş olan iş parçası, kaldığı yerden işlemeye devam ettirilir. Son kullanıcılar için bu özellikler maliyet ve zaman bakımından önemli kazançlar sağlar.

 

 

 

Kesintisiz üretim Protask ile mümkün!

Üretimin kesintisiz olmasını sağlayan teknolojilerden biri de “Otomatik Nozul Değiştirme sistemi (ANC)”dir. Fiber lazerlerde kesim kafasının en önemli komponenti olan nozulun, işlenecek malzemenin özelliğine bağlı olarak kesme kafasına takılması gerekir. Hızı ile ön plana çıkan lazer kesim makinesinde manuel olarak gerçekleştirilen bu işlem, geliştirilen ANC ile operatör müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak yapılmaktadır. ANC sistemi ve kontrol ünitesi, aralarında gerçek zamanlı haberleşmektedir. Böylece nozulların hangi istasyona yerleştirildiği ve hangi istasyondaki nozulun kafaya takılması gerektiği makinaya, DURMA tarafından geliştirilen özel bir yazılım ile gönderilmektedir. PROTASK görev listesindeki kesim programları arasında nozul değiştirme ihtiyacı oluştuğunda, ANC bunu kontrol eder, makine üzerindeki sensörlerle doğruluğunu sağlar ve kesim işlemi operatör müdahalesine gerek kalmadan devam eder.

 

PROTASK görev listesi üstünde öncelik sırasına göre görevler arasında yer değiştirme, görev iptali, bir sonraki göreve geçme, görev listesini yeniden kullanma gibi esneklik sağlayan bir çok fonksiyonu da içinde barındırmaktadır.

PROTASK sisteminin sahip olduğu kontrol fonksiyonları sayesinde operatörün hatalı işlem yapmasına izin verilmez.

 

 

 

Durma’da insansız üretim dönemi!

Endüstriyel devrim ile birlikte çağımızın üretim biçimini tamamen değiştirecek olan karanlık fabrikalar (Lights Out Manufacturing), hızlı bir şekilde hayatımıza girmeye başlamıştır. Karanlık fabrikalar, ilk başta olumsuz bir tanım gibi algılansa da, aslında insansız üretim yöntemlerini ifade etmektedir.

DURMA Lazer makineleri, yükleme boşaltma sistemleri ile entegre çalışabilmektedir. Sistemi besleme işlemi bu üniteler tarafından otomatik yapıldığı için kesilecek plakanın malzeme tipine göre, ilgili raftan alınması ve makinayı beslemesi gibi işlemler, makine ve yükleme boşaltma sistemlerinin birbiri ile konuşması sayesinde tam otomatik olarak yapılmaktadır.

PROTASK, yükleme boşaltma sistemleri ile entegre çalışabildiği gibi, herhangi bir besleme ünitesi olmayan standart lazer makineleri ile de tam uyumlu olarak çalışabilmektedir. Yükleme boşaltma sistemleri üzerine istiflenmiş çeşitli karakteristikteki malzemeler, sistemin ihtiyaç duyduğu sıralama ile makineye yüklenir. Kullanıcılar ister gündüz ister gece, makine başında operatör olmasına gerek kalmadan tüm prosesleri otomatik olarak tamamlar, böylece zaman ve iş kaybının önüne geçilir.

 

Bu haber toplam 6530 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler