Uğur Dalbeler: “AB’ye Mütekabiliyet Çerçevesinde Gereken Cevap Bir An Önce Verilmelidir”

16 Kasım 2020 Pazartesi 17:32
Uğur Dalbeler: “AB’ye Mütekabiliyet Çerçevesinde Gereken Cevap Bir An Önce Verilmelidir”
Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Uğur Dalbeler, 13 Kasım 2020 günü Bloomberght’de Günden Kalanlar programına katılarak, Avrupa Birliği’nin Türkiye menşeli sıcak sac ithalatının kayıt altına alınmasına yönelik kararını

Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Sayın Uğur Dalbeler, 13 Kasım 2020 günü Bloomberght’de Günden Kalanlar programına katılarak, Avrupa Birliği’nin Türkiye menşeli sıcak sac ithalatının kayıt altına alınmasına yönelik kararını değerlendirerek, kararın AB’nin Türkiye menşeli HRC ithalatına karşı yürütmekte olduğu anti-damping soruşturmasının vergi kararı ile sonuçlanması halinde, AB’ye belirlenecek olan vergileri 90 gün geriye dönük olarak uygulama imkanı sağlayacağını vurguladı.

Avrupalı çelik üreticilerinin, son 2 yıldır Türkiye menşeli çelik ithalatına karşı sürdürdükleri hasmane tutumunu sertleştirdiklerini, Türkiye’nin de henüz bir karşılık vermediği için Avrupa’nın Türkiye’ye karşı agresif tavrının artarak devam ettiğini, AB’nin korunma önleminin hem DTÖ kurallarına hem de AB ile aramızdaki AKÇT anlaşmasına aykırı olduğunu, aslında Türkiye’nin AB’ye ihraç ettiği miktar kadar AB’nin de Türkiye’ye ihracat yapmakta olduğunu, esasen AB ile aramızdaki AKÇT Serbest Ticaret Anlaşmasının her iki yönlü ticaretin serbest bir şekilde yapılmasını öngördüğünü belirten Uğur Dalbeler "...“Türkiye henüz karşılık vermediğinden, AB’nin tutumu her geçen gün daha da agresifleşiyor.

Ticaret Bakanlığı, aslında korunma önlemi ile ilgili kararı, kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle DTÖ’ne halihazırda götürdü. Akabinde, uygulamadan dolayı Türkiye’nin uğramış olduğu zararların telafisine yönelik, Avrupa’ya karşı bir önlem alacağını da bildirdi. O bildirimin süresi dolmuş olmasına rağmen, şu ana kadar bu konuda atılmış somut bir adım yok. Bizim önerimiz, mutlaka ve mutlaka AB’ye mütekabiliyet çerçevesinde gereken cevabın bir an önce verilmesidir” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 15139 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler