“2020 yılında 3 yeni üretim tesisini faaliyete geçirdik”

22 Aralık 2020 Salı 17:04
“2020 yılında 3 yeni üretim tesisini faaliyete geçirdik”
Ekol Demir Çelik A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tulay ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

Ekol Demir Çelik A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı Elif Tulay ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 “2021 yılı için İstanbul’da farklı bölgelerde 5 yeni şube açmayı planlıyoruz”

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Ekol Demir Çelik A.Ş. 1998 yılından bu yana demir çelik sektöründe faaliyet göstermektedir.Vasıflı çelikler, karbon çelikleri, kalıp çelikleri ve yapı çelikleri tedarikçisiyiz. Yaklaşık dokuz yıldır demir çelik sektöründeyim. Aile şirketimizde önmuhasebe departmanında işe başladım. Sırasıyla satış, satın alma ve finans departmanlarında görev aldım. Hali hazırda Ekol Demir Çelik A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanıyım.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Kuruluşlumuzdan bu yana otomotiv, yedek parça, metal mobilya, el aletleri, asansör, kalıp sanayi ve ağır makine sanayinde müşterilerimize hizmet veriyoruz. Aynı zamanda haddeleme çekim tesislerinde çeşitli boylarda boru çelik malzeme çekim,doğrultma ve kalibrasyon işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın demir çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi?

Ülkemizde yaşanan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüspandemisi, tabii ki demir çelik sektörünü de etkiledi. Avrupa, Çin ve ülkemizdeki birçok firma üretimi durdurdu.Pandeminin ilk aylarında kısa süreli bir panik yaşamış olsak da, Haziran ayı itibariyle hızlı bir toparlanma sürecine geçtik.

 

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz? Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

Üretiminde iş gücünün esas olduğu sektörlerden biri de demir çelik sektörü… Dolayısıyla diğer pek çok sektör gibi evden çalışmaya uyum sağlamamız mümkün değil. Bu süreçte firmamız hem istihdam ettiği personelinin hem de hizmet verdiği müşterilerinin sağlık koşullarının her şeyin önünde tutarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

Tam kadro üretime devam ettiğimiz bu süreçte en ufak bir aksama yada yavaşlama yaşamadık. Bilakis bu süreçteki yoğunluk sebebi ile 3 yeni üretim tesisi faaliyete geçirdik. Hem istihdama hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

 

Hedef ve vizyonumuzu şirketimize göre değil sektörümüze göre planlıyor; şirketimizin değil, sektörün temsilcisi olmak adına aksiyonlar alıyorum. Yeni dinamikler oluşturmak, kaliteyi daha ulaşılabilir hale getirmek amacıyla 2021’de bayileşme sistemine adım atıp alanımızda rakiplerimizede değer katacak veörnek olacak girişimler planlıyorum.

 

2020 yılının üçüncü çeyreği tamamlandı, Firmanız açısından bu dönemi nasıl geçiriyorsunuz?

 

Ekol Demir Çelik makine, otomotiv, plastik, yapı ve kalıp sektörü gibi çeşitli alanlara yarı mamul halinde nitelikli çelik tedariki sağlayan bir firma...Özellikle belirttiğim sektörlerdeki üretim ve ihracat talebi 2020’nin 3. çeyreğinde önemli ölçüde artış gösterdi; buna paralel olarak bizim de üretimimiz arttı.

Her ne kadar mevcut kısıtlamalar hemen her sektörü olumsuz etkilemiş olsa da üretimin her alanında vazgeçilmez olan demir çeliğe olan talebin 2021 yılı içinde aynı ivmede devam edeceğini ve sektörün büyümeyi sürdüreceğini ön görüyorum.

Bu seneyi yüzde kaçlık bir büyüme ile kapatıyorsunuz? Peki, önümüzdeki yıl büyüme hedefiniz nedir?

 

2020 yılında artan talebi karşılamak adına 3 yeni üretim tesisi faaliyete geçirdik buna

paralel olarak yaklaşık %35’lik bir büyüme ile kapatıyoruz.2021 yılı için İstanbul’da farklı bölgelerde 5 yeni şube açmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra yine gelecek yılın 2’nci yarısında Türkiye’nin belirli bölgelerine bayiliklervermek istiyoruz.

 

Ar-Ge ve markalaşma adına neler yapıyorsunuz?

 

Ar-Ge çalışmalarımızı müşterilerimizin üretimde bekledikleri kalite ve kapasite

Doğrultusunda karşılıklı istişare ile yapıyoruz. Üretim kalitesini ve çelik dayanımını arttırmak adına Ar-Ge çalışmalarımız her zamandevam ediyor. Tedarik ettiğimiz çelikleri alım noktasında çok titiz davranıyoruz. Bunun yanı sırasatışını yaptığımız çeliklerin yaklaşık %50’si ithal ürünler. Bunlarında kalitesini vegüvenirliğini her zaman yerinde test ediyoruz. Ürettiğimiz veya yurt dışından tedarik edip müşterilerimize sunduğumuz ürünlerimizin tamamının garantisini Ekol Demir Çelik A.Ş. olarak biz veriyoruz. Bu da dolayısı ile piyasada

firmamızakarşı güven oluşturdu ve EKOL çelikte güvenin markası oldu.

 

Demir çelik sektörünü bizler için yorumlar mısınız? Döviz kurunun yükselmesi sektöre ve firmalara nasıl yansıdı? Sektör olarak gelişmek için neler yapılabilir?

 

Demir çelik bahsettiğim gibi pek çok alana ham madde sağlayan bir sektör. Dolayısı ile bu alanlardaki ihtiyaçlar sürdüğü sürece demir çelik sektörü asla doygunluğa ulaşmayacak. Sektörümüzün en önemli eksiği katma değeri yüksek takım çeliği üretmiyor olmamız. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu çeliklerin tedariki noktasında maalesef dışa bağımlıyız. Dolayısı ile kur artışları sektörü olumsuz etkilemekte.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Ülkemiz için başarının en önemli anahtarlarından biri kadınların iş dünyasına katılımını artırmak… Kadınların başarması demek ülkemizin başarması demek... Tabii üretmek ve çalışmak kadar yeni dünya düzenine ayak uydurmak da çok önemli.

 

“Üretimin güçlü kadınlarına inanıyoruz”

 

“Türkiye’nin belirli bölgelerine bayilikler vermek istiyoruz”

 

 

 

 

Bu haber toplam 50572 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler