“Metale şekil veriyoruz”

03 Şubat 2021 Çarşamba 19:30
“Metale şekil veriyoruz”
Deniz Lazer göz bebeğimiz yeni oluşumumuzdur. Savunma sanayi, otomotiv, mobilya ve inşaat sektörüne birçok alanda üretim yapmaktayız. Büyük yatırımlar ile kazanım sağladığımız metal işleme yeteneğimiz ön plandadır.

Deniz Lazer Genel Müdürü Tarkan Teker ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Metal işleme üzerine Türkiye’de sayılı ve lider firmalar arasındayız”

 

Öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1988 İstanbul doğumluyum. Eğitimimi Beykent Üniversitesi İngilizce İşletme Fakültesi’nden mezun olarak tamamladım. Zaman kaybetmeden sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmamızın çeşitli bölümlerinde çalışarak tecrübe edindim. Şu anda aile şirketimizin başında yönetici vasfı ile çalışma hayatıma devam etmekteyim. Motocross, crossfit, offroad ve avcılık hobilerim arasındadır.

Bildiğimiz üzere 2 firmanız ile faaliyet gösteriyorsunuz. Öncelikle bizlere Deniz Lazer ve Seamac’tan bahseder misiniz?

 

Deniz Lazer göz bebeğimiz yeni oluşumumuzdur. Savunma sanayi, otomotiv,  mobilya ve inşaat sektörüne birçok alanda üretim yapmaktayız. Büyük yatırımlar ile kazanım sağladığımız metal işleme yeteneğimiz ön plandadır. Değişen dünya düzeni ile birlikte büyük fabrikaların sanayi sektöründe yaşadıkları üretim zorluklarını bizimle aşma yoluna gitmektedir.

Bünyemizde CNC ve robot makinalar ile üretimde insan gücünü en az seviyede tutarak katma değeri yüksek ve ekonomik fiyatlarımız ile üreticilerin gözdesi olduk. Metal işleme üzerine Türkiye’de sayılı ve lider firmalar arasındayız.

Seamac ise; endüstriyel mutfak cihazları sektöründe brülör, boyler, pleyt ve kollektörlerin üretiminde Türkiye’de tekel durumunda olan bir firmadır. Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere, İsrail, Japonya gibi teknolojisi ileri ve üretim toleransları hassas olan ülkelere direkt ve dolaylı yoldan ihracat yapan sektöründe 1 numara diyebileceğimiz bir firmadır. TÜBİTAK ve KOSGEP gibi devletin sunduğu imkanlardan da faydalanabilen... İhracatın öneminin farkına varılan bu dönemde 15 yıldan beri aralıksız ihracat yapmaktayız. Ürünlerimiz tamamen yerli üretimdir. Seamac kurulmadan önce piyasaya İtalyan firmalar hakimdi ancak şu anda İtalya’da pazara biz hakimiz diyebilirim. Bu sebepten edindiğimiz kazanımlar sadece maddi değil manevidir. Bize çalışma hazzını veren de vatanımıza milletimize hayırlı işler yapmamızdır.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamızda metal satış, CNC lazer kesim, CNC büküm işleme merkezi, kaynak robot kolar ile kaynak, sıvama presleri ile sac şekillendirme dahil metale şekil verme üzerine her türlü makine parkurumuz mevcut. Üretim yapan birçok firma ürünlerini A’dan Z’ye bize ürettirip üzerine kendi markalarını vurmaktadır.

Deniz Lazer bünyesinde Metal sac işleme merkezi faaliyetleriniz olduğunu biliyoruz. Bizlere bu faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Deniz Lazer tecrübeli çalışma arkadaşlarımız ile işini kendi işi gibi benimsemiş ve işini ailesi gibi gören çalışkan bir ekip ile birlikte yüksek teknolojik cihazlar ile birlikte büyük yatırımlar sonucu dünya standartlarında her türlü metal ürünü A’dan Z’ye üretebilir.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Endüstriyel mutfak sektörü başta olmak üzere mobilya, inşaat, savunma sanayi gibi birçok sektöre hizmet vermekteyiz.

Son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgını bütün sanayiyi olumsuz etkiledi. Bu salgın demir çelik sektörünü, firmanızı ve sanayiyi ne yönde etkiledi? Sizce sektörün toparlanması için neler yapılabilir?

Covid 19 salgını maalesef ki tüm dünya ülkelerini olumsuz etkiledi. Ben Türkiye’nin diğer ülkelere oranla daha az etkilendiğini, yaralarını çok hızlı saracağını ve önümüzdeki senelerde dünyanın cephelerde savaşan ay yıldızından çok sanayi üretimindeki parlayan ay ve yıldızı olacağını umuyorum. Pandemide üç kat büyüdük. Ciddi yatırımlar yaptık; yapmaya da devam edeceğiz. Yurt dışından aldığımız bazı makinaların tedarik aşamasında gecikme yaşamamız dışında pandemi bizi pek etkilemedi. Tüm hazırlıklarımızı pandemi sonrasında dünyadaki üretim yarışında ön sıraya geçmek için yapıyoruz.

 

“120.000 ton sac işleme

üzerine talaşlı imalat ve

robotik kollar ile ilgili

yatırımlar yapacağız.”

 

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

Üretimde aksamalar veya yavaşlamalar oldu mu?

Hedeflerimiz çok büyük… İşlerin gideceği yerleri düşündüğümüzde uykularımız kaçıyor. Önümüzde ki 10 ve 20 yıllık hedeflerimizi peş peşe sıraladık. Sırası ile bunları gerçekleştireceğiz. Ancak bunlar şu anda açıkça anlatabileceğimiz türden değil. Üretimi dünyada sayılı ülkelerde yapılan ürünler olduğu için... Şu anda sır olarak kendi bünyemizde saklamaktayız.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Yakın zamanda yeni gireceğimiz bir sektörde 120.000 ton sac işleme üzerine talaşlı imalat ve robotik kollar ile ilgili yatırımlar yapacağız. Bu konuya odaklanmış durumdayız.

2020 yılı Deniz Lazer açısından nasıl geçti? 2021 yılından beklentileriniz neler?

2020 yılı fuar iptalleri ve müşterilerimizin ziyaretlerinin az olması nedeniyle özlem içinde geçti. İşlerimizin 3 kat büyümesinin gururu bize teselli vermektedir. Ancak 2021 ve özellikle de 2022 yıllarının bizim şaha kalktığımız yıllar olacağından eminim.

Döviz kurunun yükselmesi sektöre ve firmalara nasıl yansıdı? Sektör olarak gelişmek için neler yapılabilir?

Döviz kurlarının dalgalanması gerçekten olumsuz bir etki göstermektedir. Piyasada güvensiz bir ticaret ortamı oluştu. Kurların sabit kalması bizim için daha iyi olacaktır ancak finansman olarak güçlü olan firmalar müşteriler için daha cazip hale gelmiştir. Bu dönemde işlerimizin artmasının bir sebebi de budur. Yurt dışındaki ülkeler para birimlerinin değerini anlayıp bizimle ciddi pazarlık içindeler. Bir an önce suların durulması ve belli bir seviyede devam etmesi ticaret yapan ve üretim yapan firmalar için olumlu karşılanacaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Son olarak biz enerjinin önemine çok inanan bir firmayız. Firmamızı ziyaret eden herkes bu enerjiyi hissetmektedir. İyi şeylerin olacağını düşünüp çok çalışarak yolumuza devam edeceğiz.

Bu haber toplam 9237 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler