Fosilsiz çelik, Volvo ve SSAB ile gerçek oldu

13 Temmuz 2021 Salı 14:23
Fosilsiz çelik, Volvo ve SSAB ile gerçek oldu
Volvo Cars, İsveçli çelik üreticisi SSAB ile işbirliği yaptı ve otomotiv endüstrisinde kullanılacak fosilsiz, yüksek kaliteli çeliğin geliştirilmesi için çalışıyor.

Volvo Cars, İsveçli çelik üreticisi SSAB ile işbirliği yaptı ve otomotiv endüstrisinde kullanılacak fosilsiz, yüksek kaliteli çeliğin geliştirilmesi için çalışıyor.

İşbirliği, Volvo Cars'ı SSAB ve HYBRIT girişimi ile çalışan ilk otomobil üreticisi yapıyor. Ortak çalışma kapsamında, çelik endüstrisinde fosilsiz çelik geliştirme alanında iddialı projeler geliştirilecek.

HYBRIT, SSAB, demir cevheri üreticisi LKAB ve enerji şirketi Vattenfall tarafından hayata geçirildi. Geleneksel olarak demir cevheri bazlı çelik üretimi için ihtiyaç duyulan taş kömürünü fosilsiz elektrik ve hidrojenle değiştirmeyi amaçlıyor. Sonucun, neredeyse hiç karbon ayak izi olmayan, dünyanın ilk fosilsiz çelik üretim teknolojisi olması bekleniyor.

Volvo Cars, işbirliğinin bir parçası olarak HYBRIT'in İsveç, Luleå'daki pilot tesisinden, hidrojeni azaltılmış demirden yapılan SSAB çeliğini kullanan ilk otomobil üreticisi olacak. Bu çelik test amaçlı kullanılacak ve bir konsept otomobilde kullanılabilecek. SSAB, 2026 yılında piyasaya ticari ölçekte fosilsiz çelik sunmayı planlıyor. Volvo Cars ise kendi otomobilleri için fosilsiz çelik kullanan ilk otomobil üreticisi olmayı amaçlıyor.

Volvo Cars CEO'su HåkanSamuelsson; "Toplam karbon ayak izimizi sürekli olarak azaltıyoruz. Çeliğin bu alanda daha fazla ilerleme sağlamak için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. SSAB ile fosilsiz çelik geliştirme konusundaki işbirliği, tedarik zincirimizde önemli emisyon düşüşleri sağlayabilir." dedi.

SSAB Başkanı ve CEO'su Martin Lindqvist; "Son müşterimize kadar uzananan, tamamen fosilsiz bir değer zinciri oluşturuyoruz. Çığır açan teknolojimiz neredeyse hiç karbon ayak izi taşımıyor ve müşterilerimizin rekabet gücünü artırmaya yardımcı olacak. Volvo Cars ile birlikte geleceğin otomobilleri için fosilsiz çelik ürünler geliştirmeyi amaçlıyoruz." dedi.

Küresel çelik endüstrisi, küresel karbon emisyonlarının yaklaşık %7'sini oluşturuyor. Bu endüstriye demir cevheri bazlı çelik üretim teknolojisinin hakim ve taş kömürüne bağlı yüksek fırınlar kullanılıyor. Volvo Cars için, çelik ve demir üretimiyle ilgili CO2 emisyonları, geleneksel bir otomobilde yaklaşık %35 ve tamamen elektrikli bir otomobilde, kullanılan bileşenlerin malzemesi ve üretimine bağlı olarak yaklaşık %20.

 

 

Bu haber toplam 1909 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler