İş hayatında kadınların varlığı başarıda büyük rol oynuyor

27 Ağustos 2021 Cuma 12:14
 İş hayatında kadınların varlığı başarıda büyük rol oynuyor
Kendi kurumumuzun bir kadın yöneticisi olarak; iş dünyasındaki cinsiyet çeşitliliğinde gözlemlenen artıştan dolayı memnuniyetimi dile getirmek isterim.

Kendi kurumumuzun bir kadın yöneticisi olarak; iş dünyasındaki cinsiyet çeşitliliğinde gözlemlenen artıştan dolayı memnuniyetimi dile getirmek isterim. Firmamızda yönetim kademesindeki cinsiyet çeşitliliği %50 bandında olmakla birlikte; şirketimizdeki kadın çalışan sayımız ise genele oran olarak % 45 olarak belirtilebilir. Cinsiyet çeşitliliğinde kadın çalışanların geçmiş yıllarda epey zorlandığını, hali hazırda belli noktalarda zorlanmaya devam ettiklerini gözlemliyoruz. Ancak bir kırılma noktasından geçildiği de aşikâr bir durum. Biraz daha konuyu irdelemek adına Fortune 500 rakamlarına değinelim; 2005 yılı verilerinde yönetim kurullarında kadın yönetici oranı %14 iken, 2020 yılına baktığımızda bu oran %27’ye yükselmiştir. 2005 yılındaki kadın CEO sayısı 9 iken; 2020 yılında bu sayının 33 olduğunu gözlemliyoruz.

 

Gözüken bu artışın beraberinde getireceği olumlu gelişmeleri kısaca sıralamak istersek; daha insancıl, daha barışçıl, çözüm odaklı ve pozitif yönetim anlayışının kurumlarda kalıcı hale gelmesi olağan bir durum olacaktır. Kadın yöneticilerin artan sorumluluklarının, kurumlardaki değerlerin yönetimine de olumlu katkılar sağlayacağından eminim. Cinsiyet çeşitliliğinde, tüm iş insanlarının önce birbirlerine, sonra kurumlarına verecekleri destekler pozitif bir yaklaşım içerisinde yürüdüğü sürece, kurumların mutlu ve başarılı olmaması için hiçbir sebep göremiyorum.

 

 

 

Dünya geneline baktığımızda, 21 ülkenin hükümet ya da devlet başkanlığı kadınlar tarafından yürütülmekte ve yönetilmektedir. Bu sayının en kısa sürede hızla artışa geçtiğini görmemiz yani ülke yönetimlerini de daha fazla kadın eline bırakabilmemiz; tüm dünya ekonomisi, refahı ve mutluluğu için çok ama çok olumlu bir gelişme olarak nitelendirilecektir. Kadına yönelik önyargıların yıkılma hızı ne kadar yavaş gelişse de; durağan olmamasından çok daha iyi bir gelişmedir. Bakınız ki, kadın – erkek arasında çok önemli farklar vardır. Ölçümlenen raporlarda kadınların yönetimde bulunduğu firmalarda karlılık artışları beklenen üzerine gelişmektedir.

 

Ülkemizde kadınların yönetim kademelerinde daha fazla görülebilmesini için gerek şart kadınların ev sorumlulukları tarafında desteklenebiliyor olmaları olacaktır.  Çok önemle değinmek istediğim nokta ise, kadının yoğun olduğu işletmelerde, disiplin, düzen, bakış açısı çeşitliliği ve empatinin çok yüksek mertebelerde olduğudur.

 

Yüzyıllardır yönetimin erkek egemen düzenle ilerlediğini gözlemlemiyoruz; 21 olan sayının artması çok daha hoş olmaz mı? Genç yaşlarda, zihnin en berrak, yeteneklerin en yüksek, algının en açık olduğu dönemlerde biz kadınların bu verimli çağlarını iş hayatına, ülke yönetimine maksimum oranda aktarmaları sizce de karlılığa ve refaha çok yüksek katkı sağlayacak bir durum olmaz mı?

 

“Yeryüzünde gördüğünüz her şey, kadınların eseridir”

 

Atatürk’ ün güzel sözlerinden biri olan “yeryüzünde gördüğünüz her şey,kadınların eseridir” ifadesi çok derin düşünülmesi gereken bir konudur. Biz kadınlar evde çocuklarımızın annesi, ailelerimizin evlatları, kocalarımızın yol arkadaşı olurken; tüm bu vasıflarla eş zamanlı şekilde çalıştığımız işletmelere anlam katan, başarılarında yüksek pay sahibi olabilen güç, zekâ ve enerjiye sahip varlıklarız.

 

Bu yazımda tüm bunlara değinmek istememin önemli sebebi, başta da belirttiğim gibi kendi kurumumuzda özellikle yönetim kadrolarımız olmak üzere, şirket genelinde kadınlarımızın sayısının her geçen gün artıyor olmasının hem çok mutluluk verici olması hem de var olan cinsiyet çeşitliliğin Galva Metal başarılarına nasıl da hız verdiğini anlatmaktır.

 

“Kendi segmentimizde Türkiye ihracatının en başarılı ilk 10 firması arasındayız”

 

Bu hafta aldığımız çok mutluluk ve gurur verici bir haber olan Çelik İhracatçılar Birliği’nin 2019-2020 yılı araştırmaları sonucu kendi segmentimizde Türkiye ihracatının en başarılı ilk 10 firmasına girmiş bulunmaktayız. Bu başarının arkasında kocaman bir ekip var, güvenliğimizden sevkiyatımıza, üretimimizden mali işlerimize, ticaret kadrolarımızdan operasyon kadromuza, üst yönetimimizden insan kaynakları birimimize uzanan kocaman bir ekip…. Ama bilmenizi isterim ki ihracatımızın başında da bir kadın yöneticimiz var! Kadınlardan korkmayınız sevgili okurlar; kadınlar hayatın her alanına anlam yükler, pes etmez, hayatı kolaylaştırır, görülmeyeni görebilir, çözülmeyene alternatif üretebilir; aile hayatındaki anaç duruşunu ve yüce duygularını tüm profesyonelliğiyle harmanlayabilir…

 

Kendi firmamda bir arada çalıştığım tüm arkadaşlarımı çok seviyor; ülkemiz ve dünyamızda kadınların iş hayatındaki işlevinin daha fazla önemsenmesini diliyorum. Bu dünyayı birlik,beraberlik ve sevgi kurtartacak; bunu kadınlar olmadan başarmak imkansız.

 

Sevgi ve Saygılarımla,

 

 

Galva Metal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyza Kısacıkoğlu:

 

Bu haber toplam 2418 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler