Galip Bilol; “Temsil Ettiğimiz Firmaların Tümü Konusunda Lider Firmalardır”

04 Eylül 2012 Salı 11:26
Galip Bilol; “Temsil Ettiğimiz Firmaların Tümü Konusunda Lider Firmalardır”
Kurulduğu 1911 yılından bugüne makine mümessilliği ile ilgilenen Bilol Makine Mümessillikleri seneler içinde birçok değişim yaşamış, bugün de 21 kişilik kadrosu ile hizmet vermeye devam ediyor.
Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Temsilcisi olduğumuz makinaların pazarlanması, teknik servisi ve satış sonrası tüm hizmetleri verilmektedir. Metal konusunda, hassas kesim, yüksek süratli presler, metal yüzey işleme, elektrokimyasal parça üretimi, parça düzleme, çapak giderme, metal parça yıkama, kalıp imalat malzemeleri gibi konular esas konulardır.Ürünleriniz ağırlıklı olarak hangi sektörlerde kullanılıyor? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Aslında metal işleme söz konusu olduğunda sektör sayısı da doğal olarak çoğalıyor. Örneğin, otomotiv yan sanayi ile başlayıp, çelik tedarikçileri, beyaz eşya, elektrik, elektronik, makine imalatı, uçak sanayi, demir çelik işletmeleri, gemi sanayi gibi birçok konuya hitap etmekteyiz. Temsil ettiğimiz firmaların tümü konusunda lider olan firmalardır. Bu firmaları kısaca belirtmekte fayda görüyorum;FEINTOOL ( İsviçre ) – Hassas Kesim Makineleri,
BRUDERER ( İsviçre ) – Yüksek süratli Presler
ARKU ( Almanya ) – Parça Düzleme
PEM-TEC ( Almanya ) – Elektro Kimyasal Parça Üretimi
LAFRANCONI ( İtalya ) Bükülmüş parça presleri
PERO ( Almanya ) Parça temizleme
IMEAS ( İtalya ) Çelik yüzey işleme, Ayna efekti yaratma
NOBAG ( İsviçre ) Hassa çelik dilme
AGATHON ( İsviçre ) Kalıp imalatı için malzemeler

Sizce sektörün en büyük sorunları neler? Sorunların çözümü için sizce neler yapılmalı?

Aslında bu sektörlerin birçoğu halen gelişmekte olan sektörler. Henüz yüksek kalitede ve çok sayıda ürün imalatı olması gereken düzeyde değil. Bu yüzden de halen çok sayıda ikinci el makine ithalatı yüksek sayıda devam ediyor. Ama mutlaka kalite ve miktar artışı gerektiğinde tüm sektörlerde modern ve verimli yatırımların sayısı artacak. Sadece makine alımının değil, aynı zamanda ne tür bir teknolojik gelişim gerektiğinin görülmesi biraz zaman alacak.Eylül ayında katılacağınız TATEF ’12 fuarında hangi ürünlerinizi sergileyeceksiniz?

TATEF fuarı bizim için çok önem arz etmekte. Firma olarak ve temsilcisi olduğumuz imalatçıların tümü ilk defa Türkiye’de fuara katılacağız. Temsil ettiğimiz firmalar üst seviye teknoloji sunduklarından makinalarının çalışırken görülmesi ve yatırımcının bizim anlattıklarımızın yanı sıra birebir işlemleri görmeleri çok önemli. Bu fuarda, yüksek verimli pres makinesi üretim yapacaktır. Aynı şekilde parça düzleme, hassas saç dilme, elektrokimyasal parça üretimi, parça yıkama, çelik yüzey işleme gibi hemen hemen tüm konularımızda makineler fuarda yatırımcıya sunulacaktır. Diğer bir deyişle, yukarıda isimlerini verdiğim firmaların hepsi makineleri ile fuarda yer alacaklardır. Önemli olan bugüne kadar sadece Euroblech, Belchexpo gibi büyük fuarlara katılan bu firmalar, Türkiye’nin önemini uğraşlarımız sonucu anlamışlardır. Çok önemli olan elektrokimyasal parça üretiminde sergilenecek makinanın teknoloji olarak dünyada bir ilk olması ve Avrupa ülkeleri ile aynı zamanda Türkiye’de sergilenmesidir. Aynı şekilde hassas saç dilme makinesi ve pres makinesi tam anlamıyla üretim gerçekleştirecektir.2012 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Bu dönem firmanız açısından nasıl geçti, yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz?

2012 yılının ilk yarısı teknolojilerimizin tanıtımı ve yatırımcının ilgisini daha fazla çekmekle geçti. Tabii ki arada satışlarda gerçekleşti ama esas olan ilginin görülmesiydi ve çok başarılı olundu. İkinci yarıda daha fazla proje ve satış beklemekteyiz. Ama ileriye dönük sektörün çok açık olduğunu düşünmekteyim. Ülke ve hükümet olarak da teknolojiye yönelik ve ithalatı azaltıcı yatırımlar teşvik edildiğinden, uğraş konumuzun doğru olduğuna inanıyorum.Hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz varsa bizimle paylaşır mısınız?

Kısa vadede gerçekten hem teknoloji hem de servis açısında aranan firma olmayı ve tabii ki her konuda satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise bazı yatırımcının kapasite olarak yatırımı düşünemediği daha doğrusu yatırım finansının geri dönüşünün çok uzun olacağı ama teknolojiye ihtiyaç duyduğu konularda fason hizmet verebilecek bir imalat yatırımı düşünmekteyiz. Bu hem ufak kapasite imalatçıya yardımcı olacak hem de makinalarımızın daha iyi tanınmasını sağlayacaktır.
Bu haber toplam 37501 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler