"www" nin mucidi, inovasyonu anlatmak için Türkiye’ye geliyor

12 Kasım 2012 Pazartesi 16:36
Uluslararası profesyoneller “inovasyon”u konuşmak üzere Türkiye’ye geliyor. TİM’in 6-8 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği “Türkiye İnovasyon Haftası”na ‘www’nin mucidi Tim Berners Lee ve Doktor Quantum olarak bilinen Fred Alan Wolf başta olmak üzere çok sayıda konuşmacı katılacak.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta Türkiye’nin rekabet gücünü ve ileri teknoloji ürünü ihracatını artırabilmek için yenilikçi, yaratıcı, inovatif düşüncelere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

İnovasyon Haftası’da etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Üniversiteler, liseler,  Ar-Ge merkezleri, Teknoparklar başta olmak üzere ilgili bütün tarafların yer alacağı haftayı; isteyen herkes izleyebilecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 6-8 Aralık 2012 tarihlerinde yapılacak Türkiye İnovasyon Haftası’nın program ve katılımcılarını açıkladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yaptığı açıklamaya göre, internetin kişiselleşmesi yolunu açan “www’nin mucidi” Sir Tim Berners Lee, inovatif girişimi anlatmak üzere Türkiye’ye gelecek.

TİM Başkanı Büyükekşi, düzenlen basın toplantısında, 2023 yılı ihracat hedefine ulaşabilmek için yeni ve yatarıcı girişimlere ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “inovasyon düşüncesinin yaygınlaştırılması ve benimsenmesi, yeniliklere de kapı aralayacaktır” dedi.

Daha fazla ihracat yapabilmek için rekabet gücünün artırılması, bunun için de yüksek ve ileri teknoloji üretime ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizen TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye’nin ihracatının yüzde 33’ünün düşük teknoloji ürünü olduğunu, yüzde 32’sinin orta teknoloji içerdiğini yüzde 32’sinin ise yüksek teknoloji üretimi olduğunu anlattı. Büyükekşi, “ihracatımızın sadece yüzde 3’ü ileri teknoloji ürünüdür” dedi.

Yeni icatlar yapmalıyız


İleri teknoloji ürünü üretim ve ihracatının toplam ihracattaki payını artırmak için bir dizi çalışma yürüttüklerini anlatan TİM Başkanı Büyükekşi şöyle konuştu; “2023 ihracat vizyonumuz statik değil. Yeni icatlar yapmalıyız, inovatif düşünmeliyiz, inovatif girişimci, sanayici, öğrenci potansiyelimizi de açığa çıkarmalıyız. Ar-Ge, sanayi-üniversite işbirliği konularını öne çıkarıyoruz. İhracatçı birliklerimiz gerçekleştirdiği Ar-Ge proje pazarı yarışmaları sonuçlandı. Bunlar kendilerine İnovasyon Haftası’nda daha geniş bir platform bulacak. 6-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz toplantılarla Türkiye’de inovasyon rüzgarı estireceğiz.”

Toplantıda konuşan, TİM Denetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay da, yeni neslin inovasyonun önemini kavraması açısından düzenlenecek İnovasyon Haftası’nın büyük önem taşıdığını anlattı.

17 tasarım, 7 proje pazarı yarışması

TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ise, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından düzenlenen ar-ge proje pazarı yarışmasını örnek göstererek, ihracatçı birliklerinin 17 tasarım, 7 proje pazarı yarışması yaptıklarını bildirdi. Öztiryaki, “Yeni düşüncelerin ticarileşmesi için adımlar atılıyor” dedi.

Yeni düşüncelerin ve yeniliklerin “icat çıkarma oğlum, başımıza iş mi çıkaracaksın” denilerek engellendiğini kaydeden Öztiryaki, “insanlara düşündüklerinin değerli olduğu hatırlatılmalı” diye konuştu.

TİM Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Ünlütürk de, buradaki konuşmasında, tüm sektör için sürdürülebilir kazancın inovasyondan geçtiğini söyledi.

İnovasyon rüzgarı estirecek isimler

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin “inovasyon rüzgarı estirilecek” diye tanımladığı Türkiye İnovasyon Haftası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

Büyükekşi’nin verdiği bilgiye göre İnovasyon Haftası’nın konu başlıkları ve konuşmacıları şöyle;

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İNOVASYON HAFTASI’na konuşmacı olarak katılacak olanlar;

 • Sir Tim Berners Lee - WWW'in Mucidi, interneti kişiselleştiren kişi
 • Kenneth Morse - İnovasyon ve Girişimcilik Gurusu
 • Anton Oğuzhan Andrews - Dijital Dünya Vizyonunu Değiştiren kişi
 • Heidi McBride - Boeing Dreamliner 787- Uçuş Kavramında Yeni Bir Boyut ve Yaratıcısı
 • Tom Kelly - İnovasyonu Şifreleyen Akıl
 • Fred Alan Wolf - Fizik ve Ötesini Tanımlayan kişi (Dr. Quantum)
 • Massilimo Fuksas - Kentlerin İnovatif Mimarı
 • Zuzanna Skalska - Trendbook'un Yaratıcısı
 • Hakan Gürsu - Tasarımcı
 • Kurt Wenner - Sokakların Fantastik Ressamı
 • Alberto Meda - Güncel Yaşamın Dahi Tasarımcısı
Bu haber toplam 22267 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler