Togay Dündar: Ciromuzu ve satış rakamlarımızı 2013 yılında arttıracağız

29 Ocak 2013 Salı 11:26
Togay Dündar: Ciromuzu ve satış rakamlarımızı 2013 yılında arttıracağız
Bimeks Çelik CFO’su Togay Dündar, 2012 yılı değerlendirmesini ve 2013 beklentilerini bizimle paylaştı.
“Hem Üretici Hem de İthalatçı Konumundayız”

Bimeks Çelik gurubu olarak (Bimeks Çelik, Bimeks-Arsay Çelik, Bimeks Çelik İzmir, Ankara, Bursa) otomotiv ve beyaz eşya başta olmak üzere vasıflı çeliklerin kullanıldığı inşaat, makine imalat, tekstil, elektronik gibi sektörlere standartlara uygun uzun mamul çelik temini konusunda faaliyet gösteriyoruz.

Bimeks Çelik A.Ş olarak bir taraftan İtalyan Rodacciai SPA firması ile olan ortaklığımız diğer taraftan Türkiye’de kurulu tesislerimiz bizi paslanmaz çeliklerle iç içe kılmaktadır. Bimeks Arsay Çelik Tel A.Ş olarak ise Kırklareli’nde 80.000 metre kare alan üzerine kurulu, yıllık 30.000 ton üretim kapasitesine sahip fabrikamızda bağlantı elemanları sektörüne yönelik soğuk dövmelik tel, yay sektörüne yüksek karbonlu tel, orta karbonlu tel, paslanmaz tel üretimi yapmaktayız. Yani sektörde Bimeks Çelik olarak hem üretici hem de ithalatçı konumdayız. İtalyan ortağımız ise İspanya ve İtalya’daki tesislerinde hem sıvı çelik hem de haddelenmiş ve soğuk işlem görmüş paslanmaz çelik üretiyor. Her ne kadar paslanmaz çelik çok geniş bir ürün yelpazesini kapsıyor olsa da uzun mamul paslanmaz çelik üretiminde piyasada öncü olduğumuza inanıyoruz.“2012 Yılında Çelik Fiyatları Düştü”


2012 yılı geçen senenin aynı dönemine bakıldığında Çelik fiyatlarının düştüğü bir yıl olarak göze çarpmakta. Özellikle Avrupa’daki talebin istenilen düzeylere ulaşmaması, Kuzey Afrika pazarındaki talebin geçmiş senelerin altında kalması satışlarımızdaki artışın sınırlı kalmasına sebep olmuştur. Global piyasalardaki daralmanın ülkemiz ekonomisine olumsuz etkisi, yurt içi talebi dolayısıyla satışlarımızı da etkilemiştir. Sanayide elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar da üretim maliyetlerimizi etkilemiş hem yurt içi hemde yurt dışı pazarlarda rekabet gücümüz olumsuz etkilenmiştir. Tüm bu gelişmelere rağmen 2012 yılı bizim açımızdan, istikrarımızı devam ettirdiğimiz bir yıl olarak gerçekleşmiştir.

“2013 Yılında Uzakdoğu Pazarında Daha Aktif Olmayı Planlıyoruz”

2013 yılında global piyasalarda yaşanan belirsizliklerin ortadan kalktığı bir yıl olmasını öncellikle diliyoruz ve de bekliyoruz. Satış hedeflerimizi ve bütçelerimizi, 2012 yılına nazaran talepteki artış ve daha öngörülebilir bir piyasaya göre planlıyoruz. Yıllara yayılı satış ciromuz ve satış miktarlarımızdaki artışın 2013 yılında devam edeceğini öngörüyoruz. Yine 2013 yılı içerisinde Uzakdoğu pazarında daha aktif olmayı planlıyoruz.“Faizler Düşecek, Enflasyon Yüzde 6 Seviyelerine Gerileyecek”

2013 yılı hedeflerine baktığımızda yaklaşık %4 lük bir büyüme hedeflendiğini görmekteyiz. 2012 yılında yaşadığımız cari açık sorununun ara malı üretimimizin yeterli olmayışından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Rekabetçi fiyatlarla gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarlara ürün sunabilmemizin öncelikle enerji fiyatları ile bağlantılı olduğunu söylememiz gereklidir. Özellikle cari açık konusunda yaşadığımız sorunun enerji kaynaklı olduğunu düşünürsek, talebi dolayısıyla üretimi ve istihdamı daraltacak uygulamalar yerine öncelikle enerji kaynaklı maliyetleri düşürücü politikaların benimsenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 2013 yılının 2012 yılından çok farklı olacağını düşünmemekle birlikte faizlerin bir miktar daha aşağıda seyredeceğini, enflasyonun %6‘lar civarında gerçekleşeceğini beklemekteyiz. Özellikle işsizlik konusunun ülkemizin önündeki en büyük sorunlardan biri olmaya devam edeceğini ve % 9’lar civarında gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Tüm bu beklentiler ışığında ülkemiz sanayisinin Katma Değeri yüksek, rekabetçi ve inovatif ürünleri üretmek zorunda olduğunu, uygulanacak sanayi ve istihdam politikalarının bu hedefe göre şekillendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Bu haber toplam 32070 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler