Firmamız, Türkiye’de ve Avrupa’da Kalıp Elemanlarında Öncü Firmalar Arasında Yer Alıyor

27 Mart 2013 Çarşamba 11:21
Firmamız, Türkiye’de ve Avrupa’da Kalıp Elemanlarında Öncü Firmalar Arasında Yer Alıyor
Bursa’ya 1979 yılında ilk taşlama tezgahını getirerek otomotiv sektöründe bir ilki gerçekleştiren Atik Makine dünden bugüne başarıyla yoluna devam ediyor.
Atik Makine Genel Müdürü Aytekin Koç ile gerçekleştirdiğimiz röportajda 34 yıllık deneyimlerinin ve müşterilerine sundukları yüksek kaliteli ürünlerin kendilerini diğer firmalardan farklı kıldığını dile getirdi.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Firmamız 1979 yılında Tofaş A.Ş.’nin yan sanayisi olarak Bursa’da faaliyete başlamış olup 1997 yılında bugünkü ünvanını alarak Standart Kalıp Elemanları’nda kendi ürün portföyünü geliştirerek üretime devam etmektedir. Firmamız otomotiv sanayindeki 34 yıllık tecrübesiyle bugün itibariyle Türkiye’de ve Avrupa’da kalıp elemanlarında özellikle de kılavuzlama elemanlarında Ar-Ge ve kalite süreci bakımından öncü firmalar arasındadır. 2012 yılı içerisinde Alman “Siegmund Welding and Clamping Systems” firmasının Türkiye temsilciliğini alarak yola devam etmektedir.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?


Firmamız Atik çatısı altında, “Atik Kalıp Elemanları” adı altında standart kalıp elemanları üretimi, “Atik Makina” adı altında ise Alman menşeili “Siegmund” marka kaynak tablaları ve aksesuarları satışını yapmaktadır. “Firmamız, Türkiye’de ve Avrupa’da Kalıp Elemanlarında Öncü Firmalar Arasında Yer Alıyor” Aytekin Koç / Atik Makine Genel Müdürü röportaj

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?


Ürünlerimiz ağırlıklı olarak otomotiv, beyaz eşya, savunma, gemicilik, raylı sistemler ve lokomotif, metal konstrüksiyon, robotlu-robotsuz kaynak, kaynak fikstürleri, kalıpçılık vb. sektörlerde kullanılmaktadır. Müşteri portföyümüzde Tofaş A.Ş., Coşkunöz A.Ş., Erkalıp A.Ş., Beyçelik Gestamp A.Ş. gibi ana sanayilerin yanında yurt içinde ve yurtdışında önemli sanayi bölgelerinde bayilerimiz bulunmaktadır.Firmanızı sektördeki diğer markalardan farklı kılan nedir?


Firmamızı sektördeki diğer markalardan farklı kılan otomotiv sanayindeki 34 yıllık tecrübesi ve pazara sunduğumuz ürünlerin yüksek kalitede olmasıdır.

Sektörde gözlemlediğiniz sorunlar nelerdir ve bu sorunlar için nasıl bir yol izlenmeli?


Kaynak yaparken sektörün ana sorunu üzerinde parça kaynatılan tablaların cüruf ve çapak tutması, paslanması ve kolay deforme olması. Biz bu konuda pazara satışını yaptığımız kaynak tablalarının plazma nitrürlenmiş ve 700 vickers sertlikte olmasından dolayı çözüm sunabiliyoruz çünkü tabla yüzeyinin plazma nitrürlenmiş olması kesinlikle cüruf ve çapak tutmanın yanı sıra paslanmayı da engeller, sertiliğin 700 vickers olmasıda tablaya ani yük binmesi veya herhangi bir malzemenin şiddetli bir şekilde çarpması durumunda çizilmesini veya hasar görmesini engeller.

Ayrıca fikstür, kaynak fikstürü ve prototip yapımında özel amaçlı olarak üretilen masalar sadece üzerinde çalışılan projede sınırlı amaç için kullanılabiliyor ve bu hem maliyet hem de zaman açısından etkin kaynak kullanımını olumsuz etkiliyor. Ancak bizim tablalarımız, yapısı, tasarımı ve üretim gayesi itibariyle çok amaçlı olarak kullanılabiliyor. Yani A projesi için kullandığınız tablayı proje tamamlanınca kullanım dışı yapmak yerine hiçbir işlem yapmadan diğer bir projeye veya firmadaki başka bir bölümde kullanabilirsiniz. Yine tablalarımızın üzerindeki aksesuarların parçaları bağlama esnasında oldukça pratik olması kullanıcıya zaman ve işçilikten tasarruf ettirecektir.

2012 yılı firmanız açısından nasıl geçti, 2013 yılından neler bekliyorsunuz?


Türkiye pazarında bu tür kaynak tablalarına dair geniş bir bilgi veya kültür olmadığından dolayı biz 2012 yılı içerisinde daha çok ürünlerimizin tanıtımı safhası üzerinde çalıştık ancak 2013 için ürünlerimizi daha fazla firmaya tanıtarak onların yaşadıkları sorunları çözmenin yanı sıra ülkemizin büyümesine paralel olarak satışlarımızı arttırma gayesi içerisindeyiz. Ancak şu da bir gerçek ki 2012 yılında sadece Türkiye pazarında değil tüm global pazarlar da çok ciddi bir rekabet vardı ve bu rekabetin 2013 yılı süresince aynı oranda gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Kısa vadede hayata geçirmek için üzerinde hali hazırda çalıştığımız proje Türkiye’de bayilik ağımızı oluşturarak uzun vadede imalatçı olan tüm firmalarla çalışabilmek ve yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmektir.
Bu haber toplam 38198 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler