KALIPÇILAR VADİSİ adıyla hayalini kurduğumuz projemiz, YALOVA KALIP İMALATI İHTİSAS OSB resmi adıyla artık gerçeğe dönmüştür

16 Ocak 2014 Perşembe 14:00
KALIPÇILAR VADİSİ adıyla hayalini kurduğumuz projemiz, YALOVA KALIP İMALATI İHTİSAS OSB resmi adıyla artık gerçeğe dönmüştür
Değerli Kalıpçılar, KALIPÇILAR VADİSİ adıyla hayalini kurduğumuz projemiz, YALOVA KALIP İMALATI İHTİSAS OSB resmi adıyla artık gerçeğe dönmüştür. Kendi alanında derinlemesine uzmanlaşmış birçok firmayı bir araya getirecek olan OSB’miz Türk kalıpçılarının yatırım ve işletme maliyetlerini düşürerek uluslararası rekabet güçlerini artıracak bir cazibe merkezi olacaktır. OSB’mizin 2016 yılında faaliyete geçmesi durumunda, günümüzde 350 Milyon USD olan ihracat miktarı, 2020 yılına kadar 2 Milyar USD’ yi aşacaktır.

UKUB Yönetim Kurulu olarak, göreve geldiğimiz 2008 yılından bu yana üye sayısını artırmak, Birliğe kurumsal kimlik kazandırmak, faaliyetlerin daha etkin olarak yürütülebilmesini sağlamak amacıyla kaynak yaratmak için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz.

Üye sayısının artması ile daha etkin hale gelen faaliyetlerimizle birlikte AB, BEBKA, KOSGEB projeleri hayata geçirilmiş; projelerle gençlerimize meslek edindirilerek istihdam olanağı sağlanmıştır. Yine Kalkınma Ajansı projeleri ile UKUB bünyesinde Ortak Kullanıma Yönelik Tersine Mühendislik Merkezi kurulmuş; Analiz Simülasyon ve Optimizasyon Merkezi kurulumu çalışmalarına başlanmıştır. Bu projeler, Yalova’da kuracağımız OSB içerisinde yer alacak olan KALIP TEKNOLOJİLERİ AR-GE MERKEZİ’ nin temel taşlarını oluşturacaktır. Bu merkez içerisinde, her kalıpçının yılda sadece birkaç kez ihtiyaç duyduğu ve yatırım maliyeti çok yüksek büyük tonajlı deneme presleri, büyük ebatlı çok eksenli CNC işleme tezgahları, CMM cihazları, CAD/ CAM, CAE ve analiz yazılımlardan oluşan ve işletmesi UKUB tarafından yapılacak olan, ortak kullanıma yönelik bir yapılanma düşünülmektedir.

Sektörün gelişmesine büyük katkı sağlayacağını düşünerek Yalova’da kurulum çalışmalarına başladığımız Kalıpçılar Vadisi, ihtisas OSB niteliği kazanmıştır. Kalıpçılar Vadisi’nin en kısa sürede faaliyete geçmesi için T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarlığı ve OSB Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapılmış, izlenecek yol haritası belirlenmiş ve çalışmalara başlanmıştır. Müteşebbis heyeti oluşturulan Yalova Kalıp İmalatı İhtisas OSB’nin kuruluş protokolü hazırlanarak T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na teslim edilmiştir. T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız ÇED başvurusu 26.07.2013 tarihinde sonuçlanmış, “ÇED’e tabi değildir” raporu alınmıştır. Kuruluş protokolünün onaylanması sürecinin Eylül ayı sonuna kadar tamamlanacağını öngörüyoruz. Kuruluş protokolünün onaylanmasının ardından kamulaştırma süreci başlayacaktır. Projenin daha hızlı tamamlanması adına kamulaştırma davasının açılması beklenmeden UKUB tarafından arazi alımlarına başlanmış ve Yalova Kalıp İmalatı İhtisas OSB için ilk arazi Haziran ayında satın alınmıştır.

KALIPÇILAR VADİSİ adıyla hayalini kurduğumuz projemiz, YALOVA KALIP İMALATI İHTİSAS OSB resmi adıyla artık gerçeğe dönmüştür. Kendi alanında derinlemesine uzmanlaşmış birçok firmayı bir araya getirecek olan OSB’miz Türk kalıpçılarının yatırım ve işletme maliyetlerini düşürerek uluslararası rekabet güçlerini artıracak bir cazibe merkezi olacaktır. OSB’mizin 2016 yılında faaliyete geçmesi durumunda, günümüzde 350 Milyon USD olan ihracat miktarı, 2020 yılına kadar 2 Milyar USD’ yi aşacaktır. Atatürk̀̀̀̀̀̀̀̀ün bizlere emanet ettiği bu güzel ülkenin genç sanayicileri olarak öncelikli sorumluluğumuz, kendimizi, firmamızı ve ülkemizi geliştirmek, Türk insanının mutluluğu için üretmektir.

YALOVA KALIP İMALATI İHTİSAS OSB’nin üyelerimize, sektörümüze ve Türkiye’mize hayırlı olmasını can-ı gönülden temenni ederim.

Sevgiyle kalın,

Şamil ÖZOĞUL
UKUB Yönetim Kurulu Başkanı

Bu haber toplam 30620 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler