2014 yılı için %20 büyümeyi hedefliyoruz

13 Ağustos 2014 Çarşamba 10:14
2014 yılı için %20 büyümeyi hedefliyoruz
Endüstriyel elektronik sektöründe 15 yıllık tecrübeyi 2006 yılında Vinç uzaktan kumanda sektörüne taşıyan Elfatek, TÜBİTAK’ın proje desteği ile Türkiye’de ilk 80 kanallı ve 120 saat çalışma süresine sahip vinç uzaktan kumandalarını üretmiştir.

Endüstriyel elektronik sektöründe 15 yıllık tecrübeyi 2006 yılında Vinç uzaktan kumanda sektörüne taşıyan Elfatek, TÜBİTAK’ın proje desteği ile Türkiye’de ilk 80 kanallı ve 120 saat çalışma süresine sahip vinç uzaktan kumandalarını üretmiştir. Kumandalarının tüm elektronik, yazılım ve mekanik parçalarını kendi bünyesinde üreten Elfatek, bugüne kadar yaptığı teknolojik alt yapı yatırımları ve sürekli Ar-Ge çalışmaları ile Elfatek Türkiye’nin lider vinç uzaktan kumanda imalatçısı ve tasarımcısı durumuna gelmiştir. Elfatek Elektronik Yönetim Kurulu Üyesi / Elektronik Mühendisi Dr. Süleyman Canan firmasına ve sektöre yönelik düşüncelerini sizler için anlattı.

"Elfatek, uzaktan kumanda sistemlerinde tamamen yerli, kendine özgü tasarım ve imalatı ile faaliyetlerine devam ediyor”

Elfatek firması 2006 yılının ortasında kuruldu. Daha önceki geçmişi 1996 yılına dayanıyor. Ancak yeni bir sektöre girmeyle birlikte yeni bir marka ve yeni bir isim olarak piyasaya çıkmıştır. Ar-Ge’ sini bitirdiğimiz yeni bir ürünle 2006 yılında vinç sektöründeki yerimizi almış bulunuyoruz. Şirketimiz uzaktan kumanda sistemlerinde tamamen yerli, kendine özgü tasarımı ve imalatı ile işletmelerde daha yüksek verim ve daha fazla iş güvenliği sunarak müşterilerine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında vinç sektöründe kullanılan farklı ürünlerde üretmektedir. Sürekli Ar-Ge faaliyetleri içinde bulunan Elfatek Türkiye’nin vinç uzaktan kumanda markası olmuştur.

“Sanayide kullanılan vinçlere özel ürünler geliştirmekteyiz”

Şirketimiz kuruluşundan beri endüstriyel elektronik alanında hizmet vermektedir. Özelde ise sanayide kullanılan vinçlere özel ürünler geliştirmekteyiz. Ürün guruplarımız olarak 32 çeşit vinç uzaktan kumandalarımız, vinçlere özel 40 çeşit sesli, ışıklı (LED’ li) SİREN’ leri üretmekteyiz. Elfatek, her türlü vinç uzaktan kumanda konusunda çözüm noktası olmada şu anda Türkiye’ de lider konumdadır. Dünyada da kumanda çeşidi adedi bakımından ilk sıralara girmektedir ve bu konuyu kendisine politika edinmiştir. Ayrıca üretim kapasitesi ile Ortadoğu ve balkanların en büyük vinç uzaktan kumanda üreticisidir. Uzaktan kumandanlarımızın en büyük özelliği 80 kanal olup 400 mt daire ala içerisinde aynı anda 80 adet vinci birbirini etkilemeden, her bir kumanda kendi vincini çalıştırır, frekans karışıklığı olamaz. Ayrıca yazılım kod yapısı ile de 20.480 adet kumandaya kadar da birbirini çalıştırmaz, sinyal algılama hızı 30 ms olup pil ömrü sürekli kullanımda 120 saattir. Bu önemli teknik unsurlar ile kumandalarımızın diğer kumanda markalarından ayıran başlıca önemli ve üstün yanlarıdır. Ayrıca vinç uzaktan kumandalarında alıcı ile veri arasında gerçekleşen veri transfer güvenliği çok önemlidir. Şayet bu güvenliği yazılımsal ve donanımsal olarak alınmadığı takdirde aynı anda çalışan kumandalar birbirini etkileyebilir veya en kötüsü de birbirini çalıştırabilir. Bundan dolayı da iş kazalarına ve makine arızalarına sebep olabilir.

Elfatek olarak bizler güvenliğe çok önem veriyoruz. Çünkü gönderdiğimiz sinyali 144 bit veri şifrelemesi ile (18 kentrilyon üstü) sinyali şifreleyerek vincin üstündeki alıcıya gönderiyoruz. Bu yüksek seviyede şifrelenmiş veriyi 30 ms gibi dünyada rakipleri arasında olmayan hızda çözüp vince hareket veren tek kumandadır.

Siren ürünlerimiz ise vinç firmalarının isteği doğrultusunda tasarlanıp üretildiği için de dayanıklı olup, dip siviç ile yüksek veya düşük ses ayarı, homojen ışık dağılımı ve estetik tasarımı ile vinç sektöründe hızlı bir şekilde yerini almış ve tutulmuştur.

“Vinç kumandasında sektörümüz büyüyeceğini öngörmekteyiz

Türkiye bölgesinde siyasi ve ekonomik olarak büyüdükçe, bizlere de bu gerçekleşen büyüme olumlu olarak yansıyacaktır. Mesela bu siyasi ve ekonomik büyüme oluşurken firmalarda buna paralel olarak kendilerini Ar-Ge ve altyapı yatırımlarını artırmalı ve hazırlıklı bulunmalıdır. Şayet hazırlıklı bulunmadıklarında bu pazarları rakiplerine kaptıracaklardır.

Vinç kumandasında sektörümüz büyüyeceğini öngörmekteyiz. Çünkü ülkemiz ve yakın çevre bölgemiz sanayileşmesi hızla devam etmektedir. Buna her firma hazır olmalıdır. Bizim sektörümüzde, yurt dışı pazarları da yabancı firmaların ağırlığı var. Bizler Elfatek olarak 2011 ortasından itibaren Pazar araştırması yapmaya başladık ve yurt dışında Doğu Avrupa, Rusya ve Ortadoğu ülkelerine bulunan firmalar ile ihracat için görüşmelerimiz olarak devam etmektedir.

“Vinç Üretici bazında Pazar payımız yaklaşık %75 civarındadır”

Elfatek’in faaliyet alanı ağırlıklı olarak vinç kumandası üzerinedir. Farklı sektörlerde kullanılmak üzere altı farklı vinç kumandası modeli tasarlanmıştır. Tasarım aşamasında ürettiğimiz kumadalar emsallerinden daha fonksiyonel olacak şekilde üretilmiştir. Kumandalarımızın kullanımı esnasında oluşabilecek bütün olumsuzluklar test laboratuarlarımızda simüle edilmektedir. Ayrıca sürekli sahada çalıştırılmak üzere test kumandalarımız bulunmaktadır. Fark ettiğimiz ve müşterilerimizden gelen en küçük olumsuzluklar değerlendirilip ürün üzerinde iyileştirmeye gidilmektedir. Her ürünümüz mekanik ve elektronik testlere tabi tutulmaktadır. Bunun için ciddi bir ölçü cihazı yatırımı yaptık. Üretim sırasında insan hatalarını en aza indirmek için elektronik malzemeler otomatik elektronik komponent dizgi makinesinde monte edilmektedir.

Kumandalarımız emsallerinden ayıran en büyük özelliği ise aynı ortamda birbirini etkilemeden 80 farklı kumanda kullanılabilmesidir, aynı zamanda sürekli kullanımda 120 saat pil ömrü bulunmaktadır.

Bu birçok Uzakdoğu menşeli kumandalarda olmayan bir özelliktir. Sektörde çekilen en büyük sıkıntıların biri de satış sonrası teknik destek ve yedek parça sorunudur. Bu konuda Elfatek’in en büyük özelliği; ürettiğimiz kumandaların bütün yazılım kısmının, elektronik ve mekanik parçalarının kendimizin üretiyor olmasıdır. Bu da müşterilerimize çok hızlı ve ucuz servis vermemizi sağlamaktadır.

Bize gelen arızalı bir kumanda en fazla bir iş gününde tamir edilir tekrar müşteriye gönderilir. Yedek parçalar sürekli stoklarımızdadır. Hız verdiğimiz başka bir husus ise ülke çapında servis sağlayıcı ağı oluşturmaktır, bu çalışmamız halen devam etmektedir. Vinç üretici bazında Pazar payımız yaklaşık %75 civarındadır. Vinç üreticilerimiz ürünümüzün kaliteli ve yerli üretim olmasından dolayı bizleri tercih etmektedir. Şuan Türkiye’nin en büyük vinç üreticileri ile çalışmaktayız.

Son kullanıcıda ise %45 civarındadır. Suudi Arabistan, Belçika, Fransa, Almanya, Lübnan, Irak, İspanya ve Tayland ‘a şuanda direk ihracat yapmaktayız. Ayrıca Elfatek olarak vinç üreticiler aracılığı ile ürettiğimiz ürünlerin yaklaşık %10 yurt dışı pazarlarına gönderilmektedir. Bu vesile ile 30’a yakın ülkede 5 yıldır çalışan ürünlerimiz mevcuttur.

Elfatek, yurt dışından ithal edilen uzaktan vinç kumanda sistemini üreterek dışa bağımlılığa son vermiştir”

Endüstriyel elektronik ve otomasyon sektöründe hizmet veren Elfatek Elektronik Makine Otomasyonu San. Tic. Ltd. Şti, bugüne kadar yurt dışından ithal edilen uzaktan vinç kumanda sistemini üreterek dışa bağımlılığa son vermiştir.

Uzun süren çalışmalardan sonra 2007 yılının başında seri üretime geçen firmamız, bugüne kadar yüzlerce uzaktan kumanda sitemini Türkiye’nin yaklaşık 40 ilinde, yurt dışında ve değişik sektörlerde çalışan vinçlere takmıştır ve güvenle kullanılmaktadır. Müşteri odaklı çalışma yöntemini benimsemiş olan firmamız ürünlerinde sürekli geliştirme ve iyileştirme çalışmaları yapmaktadır. Müşterilerinden gelen geri beslemeleri titizlikle değerlendirmektedir. Mevcut ürünlerin yeterli olmayacağını düşünerek ürün yelpazesine yeni ürünler katmaya devam etmek için kolları sıvamıştır.

Bilindiği üzere endüstriyel sektörde yabancı ürünlerle rekabet edebilmenin birinci kuralı yenilik yapmak, katma değeri yüksek teknolojik ürünler üretmek ve AR-GE çalışmalarına en öncelikli önemi vermektir. Bu ilkeyi göz önünde tutan Elfatek insan ve maddi kaynaklarının büyük bir oranını Ar- Ge çalışmalarına yönlendirmiştir. Bunun yanında TÜBİTAK ve KOSGEB’ in AR-GE destek programlarına da başvurmuştur.

Elfatek’in önümüzdeki yıllar için koyduğu hedef; kendi tasarımı ve üretimi olan uzaktan vinç kumanda sistemlerinde, Türkiye’ de Elfatek ismini marka haline getirmek, yurt dışına ürünlerini pazarlamak ve bu sektörde lider olma konusunda emin adımlarla hızla yol almaktır.

Bu haber toplam 35666 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler