Kablosuz kontrolde yapılabilecek her şey bizimle mümkündür

14 Ağustos 2014 Perşembe 10:46
Kablosuz kontrolde yapılabilecek her şey bizimle mümkündür
HBC-radiomatic ürünleri dünya çapında bilinen birçok büyük üreticinin makinaları için tercih ediliyor. Yurtiçi vinç üreticileri ile de çalışmakta olan firma, ciddi bir Pazar payına sahip… “Rakiplerimizin birçoğu sadece basit tip kumanda üretmekte ve bir diğer grup sadece joystikli kumanda üretmektedir. HBC-radiomatic ise her tür kumandayı ve ex-proof özelliği dahil her fonksiyonu müşterilerine sunabilen bir markadır” şeklinde konuşan HBC-radiomatic Türkiye Firması Elektrik Elektronik Mühendisi Ertuğrul Pamuk ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Kablosuz vinç kumandaları üretici HBC-radiomatic (Almanya) firmasının Türkiye satış ve servis hizmetlerini 2013 yılı 2.yarısından itibaren yürütmekteyiz. 3 mühendis ve 1 teknisyende oluşan teknik ekibimizle müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaktayız. Yakın zamanda İstanbul ofisimiz ile Marmara bölgesi müşterilerine daha yakın olmayı hedefliyoruz.

Firmanız bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Hizmetlerimiz sadece HBC-radiomatic ürünleri ile sınırlı olup, kendi üretimimiz olan kablosuz kumandaların satışı, projelere göre kumanda dizaynı ve ürünlerimizin servis işlemlerini sunuyoruz.

Ülkemizdeki Endüstriyel Kontrol – Vinç Kumandası pazarı hakkında neler düşünüyorsunuz? Pazar büyüklüğü, ürün kalitesi ve ihracat konusunda bizleri bilgilendirir misiniz?

Özellikle yeni iş güvenliği kuralları ve gelişen teknoloji ile birlikte vinç kumandaları opsiyonel bir aksesuar olmaktan çıkıp standart bir vinç ekipmanı olmaya başlamıştır. Bu yüzden pazar oldukça geniştir. Fakat pazarda birçok üreticin ürünleri yer aldığı için, geniş olduğu kadar da rekabetin üst seviyelerde olduğu bir sektörde çalışıyoruz. Bizim ürünlerimiz ilgili CE normlarının tamamını sağlayan, bütün aksamları Almanya’da bulunan fabrikalarımızda üretilen kalite ve özellikle güvenliği üst seviyede kumanda sistemleridir. Pazarda yer alan birçok markada özellikle güvenlik konusunda açıklar mevcuttur ve fiyatlarının ucuz olması sebebiyle bu ürünler müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Ülkemizde Endüstriyel Kontrol – Vinç Kumandası pazarı ile yurtdışı pazarını bizler için kıyaslar mısınız? Sizce ülkemiz sektörünün gelişmesi için yapılması gerekenler neler?

Yurt dışında vinç kumandaları uzun bir süredir standart olarak sunuluyor. Ülkemizde yeni yeni bu yönde bir ilerleme gözüküyor. Fakat asıl önemli sorun, biraz önce de bahsettiğim güvenlik normlarını tam olarak sağlamayan ürünlerin de piyasada denetleme olmadan satılabilmesidir. Örneğin ülkemizde satılan birçok ürünün web sayfalarına baktığınızda, bazı modellerinin Avrupa’da satılamadığı görülmektedir. Fakat bu modeller ülkemizde rahatlıkla satılabilmektedir. Sonuçta yapılan işlemin insan hayatını etkileyecek kazalara yol açabileceğini düşünürsek bu güvenlik normalarına uymayan cihazların ciddi sorun oluşturacağı endişesindeyiz.

Firma olarak bu alanda ürettiğiniz veya satışını yaptığınız ürünlerin diğerlerinden farkı nedir? Pazardan ne kadar pay alıyorsunuz? Satışlarınızın iç Pazar ve ihracat paylarını bizimle paylaşır mısınız?

HBC-radiomatic ürünleri dünya çapında bilinen birçok büyük üreticinin makinaları için tercihidir. Ayrıca yurtiçi vinç üreticileri ile de çalışmakta olduğumuzu göz önüne alırsanız ciddi bir Pazar payına sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Rakiplerimizin birçoğu sadece basit tip kumanda üretmekte ve bir diğer grup sadece joystikli kumanda üretmektedir. HBC-radiomatic ise her tür kumandayı ve ex-proof özelliği dahil her fonksiyonu müşterilerine sunabilen bir markadır. Kısaca kablosuz kontrolde yapılabilecek her şey bizimle mümkündür.

2014 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Yılın ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz?

2014 yılının ilk yarısı seçim ve ülkemizde her dönemde ortaya çıkan siyasal gerilimlere rağmen oldukça verimli geçti. Hem yeni firmalar için tanıtım faaliyetlerini sürdürdük, hem de mevcut müşterilerimizle ticaretimizi devam ettirdik. Yılın ikinci yarısında ekonominin tekrar yükselişe geçmesini ve haliyle yatırımların artarak satış hacminin genişlemesini bekliyoruz. Ayrıca yeni açacağımız İstanbul ofisi ile daha etkin olmayı planlıyoruz.

Sektördeki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı?

Bize göre sektörde adil bir rekabet ortamı yok. Çünkü müşteri vinç kumandası seçerken çoğu zaman sadece ürün fiyatına bakıyor. Ürünün kalitesini ve güvenlik normlarına uyup uymadığını incelemiyor.

“Nasıl olsa bir kaza olmaz” mantığı ile güvenlik eksiği olan ürünleri çekinmeden kullanabiliyor. Diğer taraftan ar-ge için yılda 5-6 milyon Euro harcama yapan ve haliyle fiyatları diğer güvenlik açığı olan ürünlere göre yüksek olan HBC-radiomatic ürünleri haksız bir rekabete girmiş oluyor. Bu yüzden ürünlerimiz sadece muadili olan, gerekli normları sağlayan ürünlerle kıyaslanmasını müşterilerimizden rica ediyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleri bizimle paylaşır mısınız?

Kısa vadede inşallah İstanbul ofisimizi açmayı planlıyoruz. Ayrıca merkez ofisimize de pazarlama faaliyetleri için bir çalışma arkadaşı aramaktayız. Sonraki süreçte bu yeni yapılanmada gelişerek, personel sayımız artırmak ve kalıcı olmak planlarımız arasındadır.

Son olarak; sektörü bilinçlendirecek çalışmalarınız için sizlere çok teşekkür ediyoruz.

Bu haber toplam 35081 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler