Anahtar teslim projeler üretiyoruz

19 Ağustos 2014 Salı 10:41
Anahtar teslim projeler üretiyoruz
Germaksan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Gerdan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Demir Çelik sektöründe 50. yılı aşkın süredir faaliyet göstermekte olan GERMAKSAN Makine Sanayi, özellikle son 25 yıldır üretiminde uzmanlaştığı anahtar teslim sıcak haddeleme tesisleri konusunda uzman kadrosuyla hem yurt içi hem de yurtdışı müşterilerine kaliteden ödün vermeyerek hizmet vermeye devam ediyor.

Firmanız bünyesinde başta haddehaneler olmak üzere demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri ve üretimini yapmış olduğunuz ekipmanları bizimle paylaşır mısınız?

Son 25 yıldır üretiminde uzmanlaştığı sıcak haddeleme tesisleri ve bu tesislerde yer alan tüm makinelerin, teçhizatların üretimi ve temininde uzman kadrosu ve toplam yedi üretim holü ile üretime devam etmektedir. Gerek mühendislik anlamında gerekse üretim anlamında faaliyet gösteren firmamız; üretim, montaj, mühendislik faaliyetleri, haddehane kullanılan tüm makinaların üretimini ,montajını, gerekli mühendislik çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Ülkemizde hizmet vermiş olduğunuz demir çelik üreticileri ve haddehanelerden referanslarınızı bizlerle paylaşır mısınız?

» Yolbulan Metal Sanayi İSKENDERUN
» Diler Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. GEBZE
» Yazıcı Demir Çelik İSKENDERUN
» İlhanlar Haddecilik İSKENDERUN
» Ak Metal Sanayi İSKENDERUN
» Ekinciler Demir Çelik İSKENDERUN
» Baştuğ Çelik Sanayi İSKENDERUN
» Kardemir KARABÜK
» Çelsantaş KARABÜK
» Çağ Demir Çelik KARABÜK
» Çaprazoğlu Demir Çelik KARABÜK
» Çayırova Boru GEBZE
» Kaptan Demir Çelik KARABÜK
» Kroman Demir Çelik GEBZE
» Nihat Uyar Demir Çelik İSTANBUL
» Çedesan Demir Çelik İSTANBUL
» Serhat Haddecilik KARABÜK
» Çimtaş MERSIN
» Nurmet Çelik San. ve Tic. A.Ş. İSKENDERUN
» Tosyalı Holding İSKENDERUN
» Tos Çelik Profil ve Sac End A.Ş OSMANİYE
»İskenderun Demir Çelik A.Ş İSKENDERUN
»İzmir Demir Çelik A.Ş İZMİR
»İlhanlar Boru İSKENDERUN
»Nomtaş Demir Çelik Endüstr Tic. A.Ş. KARABÜK
» Erhaller Demir Çelik KARABUK
» İlhan Haddecilik İSKENDERUN
» Boskay Metal KARABÜK
» Kürüm Demir Oto Tekstil GEBZE
» Vergili Demir Çelik KARABUK
» Sözden Haddecilik İZMİR
» Sıddık Kardeşler GEBZE
» Toros Gübre ve Kimya Sanayi ADANA
» Adana Çimento Sanayi ADANA
» Oysa Niğde Çimento Sanayi NİĞDE
» Çukurova İnşaat Makineleri ADANA

Sektörünüzde Ar-Ge büyük önem arz ediyor. Firma olarak yapmış olduğunuz Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Teknolojik yeniliklerin çok hızlı geliştiği günümüzde bizler de kendimizi sürekli geliştirmeye, yeni teknolojilerle sektörde verimliliği arttıracak yeni çalışmalara imza atmak için Ar-Ge departmanımızda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Türkiye’de modern sıcak haddeleme tesisini yapan lider firma oluşumuzda Ar-Ge’nin önemli katkısı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle şu sıralar Türkiye’de üretimi henüz gerçekleştirilmeyen bir makine olan monoblok hadde tezgahı üzerinde Ar-Ge departmanımız çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdürmektedir.

Üretimini yapmış olduğunuz makine veya aksamın montaj ve montaj sonrası aşamalarında ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Makinelerimizi kendi üretim hollerimizde ürettikten sonra hem montajını hem de devreye alınma işlemlerini bizler gerçekleştiriyoruz. Bu durum bize hem mali hem de teknik açıdan büyük avantaj sağlarken, müşterilerimize ürünlerinin teslimi ve devreye alınma süresini minimize etmemize olanak sağlıyor. Montaj sonrasında da belirlenen süreler doğrultusunda hem teknik hem de mekanik anlamda müşterilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

Ülkemizdeki demir çelik üreticileri ve haddehaneler daha çok yerli tedarikçileri mi tercih ediyorlar yoksa yurtdışındaki şirketlere mi yöneliyorlar?

Özellikle son yıllarda yerli üretimin teknolojik açıdan yurtdışında yapılan üretimi yakalamış olması nedeniyle, firmaların tedarik aşamasında yurt içi taleplerinin arttığını söylememiz mümkün. Sektördeki öncü tedarikçi firmalar artık hem kalite hem de teknolojik açıdan bizler gibi yerli firmalara uzun vadede güvenebileceklerinin farkındalar. Bu nedenle özellikli bir durumun olmadığı hallerde yurt içinden talep edilen ürünlerin tedariği de ağırlıklı olarak yurt içi firmalardan yapılmaktadır.

Haddehanelerin yerli şirketleri tercih etmeleri onlara ne gibi avantajlar sağlıyor?

Yerli şirketlerin seçilmesinde özellikle nakliye ile ilgili zaman ve maddi maliyetler nedeni ve yukarıda da belirttiğimiz gibi kalitenin ve teknolojinin çok farklı olmaması ve yerinde kontrol imkanlarının olması nedeni ile yerli tedarikçiler yurt içi firmaları tercih ediyorlar.

Yerli şirketler yani sizin ve sizin gibi firmalar arasındaki rekabet hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Tabi ki demir-çelik sektöründe hadde makinaları üretiminde hem ulusal hem küresel anlamda tek değiliz. Yurt içi rekabetin hem yerli firmalarımıza hem de ülkemize katkı sağlayacağı bilinci ile hareket ediyoruz. Küresel rekabet anlayışımızın odağında şu anda Dünyada uluslararası rakiplerimizi özellikle teknolojik anlamda yakından takip ederek rekabetimizi sürdürmeye devam ediyoruz.

Sektörde karşılaşmış olduğunuz en büyük zorluklar ve engeller hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Sektörümüzün önemli sıkıntılarından biri, yatırımların finansmanında yatırımı yapacak firmalara devletimizin, yatırımla ilgili dünyadaki diğer örneklerine göre daha az destek olmasıdır. Yüksek tutarlı yatırım finansmanlarının dünyadaki örneklerinde devletin daha destekleyici ve yönlendirici olması ülkemizde yabancı yatırımın yetersiz kalmasına neden olmaktadır.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Kısa vadeli hedefimiz; Mevcut projelerimizi başarı ile tamamlayıp ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil etmek, yeni proje çalışmalarımızı da bitirerek sektöre olan katkımızı ve kalitemizi bir kez daha dünya genelinde gösterebilmektir.

Uzun Vadeli hedeflerimiz; Türkiye’nin demir çelik işleme tesislerinde yer alan makine üreticileri arasındaki liderliğini sürdürerek, yeni teknolojiler ışığında uluslararası arenadaki rakiplerimizle başarıyla rekabet etmeye devam etmektir. Gelecekte çok daha büyük projelerde faaliyet göstererek hem ülkemizi başarı ile temsil etmek, hem de sektörün ihracat potansiyeli yüksek olan büyük projelerine imza atmaktır.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Üretimde verimliliği konusunda uzman ve tecrübeli 18 mühendisi 4 üst düzey yöneticisi ve 200 e yakın çalışanı ile sağlayan firmamız şu anda 2 yurtiçi anahtar teslim haddehane, 5 yurtdışı anahtar teslim haddehane projesini başarıyla yürütmektedir. Hizmet verdiğimiz güncel pazarlar, RUSYA ve Birleşik Devletler Topluluğu(BAE) ülkeleri, İNGİLTERE, MACARİSTAN, İRAN, IRAK, SUDİ ARABİSTAN, GANA, FAS’tır. Yurtdışındaki projelerimizden 5 tanesi devam etmektedir.

Ayrıca yurt içinde YOLBULAN DEMİR SANAYİ A.Ş ile yapılan kontrata istinaden Karabük’te yapılacak 350.000 t/y kapasiteli inşaat demiri tesisi projesi üretim çalışmalarına başlanmış, İRAN’da 600.000 t/y kapasiteli profil tesisinin fizibilite ve yatırım çalışmaları tamamlanarak üretim için proje başlangıç tarihi beklenmektedir.

Macaristan’da da tüm proje ve fizibilite çalışmaları tamamlanmış olan, 300.000 t/y Çelikhane ve 200.000 t/y Haddehane projesinin önümüzdeki günlerde başlaması planlanmaktadır.

Diğer taraftan hedef pazarlarımız arasında da Güney Afrika, ASYA ve CIS ülkeleri başta olmak üzere özellikle demir çelik sektöründe önemli üreticilerin yer aldığı İRAN ve IRAK gelmektedir.

Bu haber toplam 41090 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler