Özen Metal, ticaret hayatına emin adımlarla ve büyüyerek devam ediyor

21 Ağustos 2014 Perşembe 10:15
Özen Metal, ticaret hayatına emin adımlarla ve büyüyerek devam ediyor
Müşteri ve çalışan memnuniyeti odaklı, şeffaf, hızlı ve ekonomik çözümler üreten, sektörüne yön veren öncü alüminyum tedarik ve hizmet merkezi olmayı hedefleyen Özen Metal A.Ş. Genel Müdürü Okay Ersoy ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

Firmamız 1981 senesinde 2 ortaklı kolektif şirket olarak kurulmuş olup, 1984 senesinde A.Ş. sıfatını alarak günümüze kadar gelmiştir. Firmanın Kurucusu Osman Özen Bey, 2011 senesinde vefat edinceye kadar bir fiil şirketin yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam etmiştir. Günümüzde Osman Beyin oğlu Burç Özen ve ben şirketi yönetmekteyiz.

İlk zamanlar Etibank Seydişehir Alüminyum tesislerinin ürettiği ürünleri satan bir firma iken, Etibank Seydişehir’in özeleştirme kapsamında satılarak atıl bir tesis haline gelmesinden sonra yoluna Teknik Alüminyum A.Ş. ve Assan Alüminyum A.Ş. fabrikalarının ürettiği alüminyumları satarak devam etmiştir. Seneler içinde bu fabrikaların önemli bayilerinden olup sektörde gayet tanınan bilinen ve ürün çeşitliliği en fazla olan bir kaç stokçu firmasından biri biri olmuştur. Artan piyasa şartları iş gücü ve talep ürün çeşitliliğimizi daha artırmak zorunda bırakmıştır. İthalatçı kimliğimizi de edindikten sonra ithalat işlemlerine başlamış, yurt dışından Türkiye’mizde üretilmeyen fakat gayet talebi olan ve artarak devamı istenen mallardan getirip satmaya başlamıştır. Yurt içi alımlarımızın artmasına paralel, ithalatını yapmış olduğumuz malzemelerde de her sene önemli bir miktar artış mevcuttur.

Okay ERSOY olarak firmada 1989 Aralık yılında işe başladım, ilk olarak ön muhasebe ve defterlerin tutma göreviyle başladığım Özen Metal hikâyeme, satışa olan ilgimden dolayı pozisyon değiştirerek devam ettim. Müşteri ilişkilerindeki samimi, hızlı ve iş bitirici kişiliğimden dolayı 2015 Aralık ayında 25’inci senemi şirket ortağı ve şirket yöneticisi olarak dolduracağım.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Malzeme portföyümüz ağırlıklı olarak alüminyum ve türevleridir. Bununla birlikte galvaniz, kurşun, çinko, paslanmaz ve diğer metal gruplarında sattığımız ürünler arasındadır. Ama konuyu biraz açmak gerekirse, alüminyum levha ve rulo, çetalı levha, alaşımlı alüminyum levha ve rulo, trapez, parlak alüminyum levha ve rulo, profil, disk, külçe, folyo alüminyum, boyalı alüminyum rulo ve levha, galvanizde ise levha ve rulo, trapez, oluklu, boyalı galvaniz levha, rulo ve trapez, sandviç panel, paslanmaz levha ve rulo, çinko levha ve rulo, kurşun levha, kalay çubuk, kurşun çubuk ve lehim.Hizmetlerimize gelince, kesim, büküm, lazer kesim, delme yani perfore etme, dilme, boy kesme, boyama, genişletme yani uzatma işlemleri sunmuş olduğumuz hizmetlerdir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Satmış olduğumuz ürünler çok çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır; inşaat, reklam, savunma sanayi, denizcilik sektörü, vagon, tekstil, aksesuar, sağlık ve havacılık sektörü başlıca sayacağımız alanlarımızdır.

Ekonomik dalgalanmalar ve kur dengelerinin alüminyum sektörüne etkilerinden bahseder misiniz?

Alüminyum çok değerli ve üretilmesi çok zor olan bir metaldir, doğadan çıktıktan sonra çok aşamalardan geçip paketlenerek satılabilir duruma gelmesi alüminyumu çok özel kılmaktadır. Diğer metallerde olduğu gibi alüminyumun da uluslararası ölçekte bir borsası var. Alüminyum piyasası diğer ürünlere göre biraz daha yavaş seyrediyor. Ama son bir aydır anlayamadığımız veya tanımlayamadığımız herhangi bir modele oturtamadığımız bir artış var. Fon oyuncularının bu ve diğer metaller üzerinde sürekli bir hareket yapmaları işin gerçek ilgilenenlerini maalesef çaresiz bırakıyor çünkü sanal bir yükselme be iniş oluyor. Bu da başta fabrikaları ve tabi ki biz stok tutan firmaları gayet zorda bırakıyor. Hangi şartlarda anlaşma yapacağımız ve bu anlaşmanın geçerlilik zamanı bizleri çok zorda bırakıyor.

Kur dalgalanmalarının ülkelerin içsel ve dışsal durumlarına göre inip çıkmasını tahmin edebiliyorduk fakat borsanın içine kendi sektörünün dışında oyuncuların girmesi ve sadece kâğıt üzerinde hareketlerle belirlenmesi son derece can sıkıcı ve sektör için hoş olmayan bir durumdur.

Türk alüminyum ve demir çelik sektörünün son yıllardaki gelişim grafiğini bizler için yorumlar mısınız?

Alüminyum ve demir çelik sektörü ülkemizde gayet önemli hızda ilerleyen ve sürekli olarak hem üretimi hem satışı ihracatı artan metallerdir. Alüminyumdaki çeşitlilik ve kullanım yerlerindeki artış, dayanıklılığının ve hafifliğinin giderek anlaşılması bu metale karşı talebi çok arttırmıştır.

Firma olarak hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

2014 senesi aslında ilk 6 ayda firmamız açısından gayet olumlu geçti, geçen senenin ilk 6 ayına baktığımızda % 5’lik bir büyümemiz olduğunu görüyoruz. Fakat bu artış ve işlerin fena gitmiyor düşüncesi genel müşteri portföyünde aynı olumlulukta ve büyüme yönünde gitmediğini gözlemliyoruz. Özellikle Anadolu müşterilerimizde alımlarının azaldığını görmekle birlikte ödemelerde zorluk çektiklerinin belirtmektedirler. Çünkü piyasaların daraldığını vadelerin uzadığını gelen çeklerden, vadeli alımların arttığından ve müşterilerin sürekli olarak tahsilat zamanı parayı ödeyememeleri ve ötelemeleri bu gözlemi doğrulamaktadır.

Sektörün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacağını düşündüğünüz önerileriniz neler?

Özen Metal A.Ş. olarak hedefimizde 4 adet olan depomuzu maliyetleri düşününce tek bir çatı altında toplayarak hem iş gücümüzü artırmak hem de tüm malları aynı anda kontrol ederek depolar arası git gel işini çözmek istiyoruz. Bununla birlikte 15 tonluk bir kamyon alarak tonajlı mal alan müşterilerime hizmet etmeyi planlıyoruz. Bunlarla birlikte esasen en önemli hedefimiz olarak makine parkımızı genişlemek, ürün sayımızı artırmak, farklı sektörlere satış yapabilmek ve hizmet kalitemizi bu yapacaklarımızla daha iyi yapabilmek. Son olarak şunları söyleyebilirim ki; Özen Metal firması sektörde stokçu, ürün çeşitliliği en fazla olan hizmetleriyle ve satış sonrası ilişkileriyle gayet önemli yeri olan bir firmadır. Ticaret hayatına emin adımlarla ve büyüyerek devam edecektir.

Bana bu röportaj imkanını sağladığınız için teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

Bu haber toplam 29803 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler