Dünyanın en büyük ark ocağı fırın trafosu üretildi

12 Şubat 2015 Perşembe 11:47
Dünyanın en büyük ark ocağı fırın trafosu üretildi
Balıkesir'de bir firma tarafından üretilen dünyanın en büyüğü, ark ocağı fırın trafosu Biga'da bir demir çelik fabrikasına naklediliyor.

Balıkesir’de bir firma tarafından 7 ayda üretilen, 210 ton ağırlığındaki “dünyanın en büyük ark ocağı fırın trafosu”, Çanakkale’nin Biga ilçesindeki bir demir çelik fabrikasına özel yapım tırla 100 teker üzerinde gönderildi. Kat edeceği uzaklık yaklaşık 170 kilometre olan trafonun yolculuğu, üzerine yerleştirildiği dorsenin önü ve arkasındaki çift çekicinin desteğiyle 2,5 gün sürecek. Bir enerji firmasının Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Sırrı Yırcalı, yaptığı açıklamada, Biga’daki bir demir çelik fabrikasının haddehanesi için fırın transformatörü (trafo) ürettiklerini söyledi. Demir çelik fabrikalarının fırınlarında kullanılan bu ürünlerin, çok zor koşullarda çalışan özel transformatörler olduğunu ve sipariş üzerine yapıldığını aktaran Yırcalı, “Bizim de sipariş üzerine imal ettiğimiz bu trafo, alanında dünyanın en büyük fırın trafosu” dedi. Trafonun ağırlığının normalde yaklaşık 210 ton olduğunu, çalışırken 300 tona ulaştığını ifade eden Yırcalı, 37 metrekare tabana oturan, 7 metre yüksekliğindeki transformatörün yaklaşık 7 ayda üretildiğini anlattı. Yırcalı, firmalarının Ar-Ge bölümündeki 65 mühendisin, bin 500 saatlik çalışmasıyla tasarlanan trafonun, yüzlerce işçileri tarafından “6 bin adam/saat” çalışılarak imal edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizi bu transformatörle ilgili heyecanlandıran birkaç durum var. Birincisi, bunu üretebilmiş olmak ve aynı zamanda komşu ilimiz Çanakkale’de bu transformatörü kullanabilecek bir demir çelik fabrikasının oluşu. Bu durum, demir çelik sanayisinde ülkemizin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Üretimi, tamamen Türk mühendis ve işçilerine ait. Bizim tesislerde toplamda bin 150 personelimiz bulunuyor. Bunların içinde 220 mühendis arkadaşımız var. Bu transformatör özel üretim olduğu için çalışanlarımızın çoğunun emeği var ama en fazla Ar-Ge bölümündeki mühendis arkadaşların emeği var.” Trafonun, üretimi kadar nakliyesinin de oldukça meşakkatli olduğunu vurgulayan Yırcalı, özel nakliye şirketlerince taşındığını sözlerine ekledi.

“Taşınması oldukça meşakkatli”

Vali Mustafa Yaman ise trafonun üretildiği tesisi ziyaretinde, bunun üretimi ve özellikleri hakkında bilgi aldı. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinin en önemli firmalarında biri olan BEST tarafından önemli bir üretim yapıldığını belirten Yaman, “Dünyanın en büyük transformatörünü üretip Çanakkale’ye gönderiyoruz. Ben de hem işçilerimizi hem de firma sahiplerini kutlamak için ziyaret edeyim dedim. Vali olarak bu durumdan çok memnunum. İnşallah bu tür yatırımlar üretimler artacak. Bu, dış ticaret açığımızı kapatıyor, ülkemizden döviz gitmemiş oluyor ayrıca ciddi bir istihdam sağlıyor” diye konuştu.

“100 teker üzerinde 2,5 günde gidecek”

Trafonun nakliyesi için özel yapım 650 bin avroluk dorse ile 750 ve 700 beygir güçlerinde 400’er bin liralık iki çekici kiralandı. Trafo, fabrika içine alınan dorse üzerine, 200’er tonluk kapasiteye sahip iki vinç aracılığıyla yerleştirildi. Ağırlığın dorseye eşit şekilde yayılması amacıyla trafonun yerleştirilmesinde milimetrik hesaplar yapıldı.Dorsede 80, çekicilerde 20 olmak üzere 100 teker üzerinde gidecek trafonun, yaklaşık 170 kilometre uzaklıktaki demir çelik fabrikasına yolculuğu, 2,5 gün sürecek. Trafonun yüklü olduğu dorseyi önünden bir çekici çekerken özellikle yokuşlardaki çıkış ve inişlerde desteklemesi amacıyla arkasına bir bir çekici bağlandı. Havalı tasarlanan dorse, köprülerin altında geçiş sırasında trafoya zarar verilmemesi için yere sıfır noktasına yakın şekilde indirilebiliyor

Bu haber toplam 18098 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler