Dünya çapında koruyucu bakım kaynak sarf malzemelerinin lider üreticisi: Voestalpine Böhler Welding

29 Nisan 2015 Çarşamba 11:36
Dünya çapında koruyucu bakım kaynak sarf malzemelerinin lider üreticisi: Voestalpine Böhler Welding
Voestalpine Böhler Welding Genel Müdürü Tanju Bilgen ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Günümüz sanayi sektöründeki en büyük sorunlardan birini çimento ve demir çelik fabrikalarında ve termik santrallerde sürtünme veya darbelerle yıpranmış malzemelerin yenisiyle değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan ciddi maliyet sorunudur. Ancak Türkiye’de tamir ve bakımı yapılan ekipmanlarının oluşturduğu tasarruf da büyük miktarlara ulaşabiliyor. Voestalpine Böhler Welding, ürünleriyle üç önemli sanayi kolunda gerçekleştirdiği tamir bakımla maliyeti en aza indirecek çözümler sunuyor.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Marmara Üniversitesi Ekonomi Fakültesini bitirdim daha sonra İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Master’ı yaptım. 3 kızım var evliyim. 1987 yılından beri kaynak dünyasındayım. Yaklaşık 30 yıllık sektör deneyimine sahibim. Dolayısıyla bu konuda mümkün olan en fazla ilişkiye sahibiz diyebilirim. Ben iş hayatına Böhler ile başladım. Şu anda da Voestalpine Böhler ile devam ediyorum.

Kaç yıldır bu firma bu firma bünyesinde faaliyet veriyorsunuz?

Ben Nisan ayından beridir Voestalpine Böhler bünyesinde çalışıyorum.

Biraz da firmanızdan bahsedelim. Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Firmanın Genel Müdürüyüm. Kaynak teknolojileri konusunda hem bilgi ortaya koyuyoruz hem bunla ilintili kaynak ürünlerini, kaynak teknolojilerini üretiyoruz. Bunların uygulanmalarıyla ilgili de sürekli çözüm yaratıyoruz. Sanayiye bu çözümleri aktarıyoruz ve böylece sanayinin sürdürülebilir bir üretim yapmasını sağlıyoruz. Bir örnekle açıklamak gerekirse; bir parçanın değiştirilmesi yerine o parçanın bizim yöntemlerimizle koruyucu ve bakımın yapılarak ömrünün uzatılması çok daha avantaj getiriyor. Ayrıca bu parçanın kaza ve kırılması, aşınması olursa yine o parçanın değiştirilmesi yerine bizim ısmarlama veya isteğe göre verimlilik dediğimiz yöntemlerle tamir ve bakımının yapılması o parçanın çok daha uzun yıllar hizmet görmesini sağlıyor. Buna sürdürülebilirlik deniliyor. Burada önemli olan işletmelerin sürekli devamlılığını sağlamak…

Bünyemizde bulunan ürünler pek çok sektöre hitap ediyor. Firmamız özünde bir çelik şirketi olmakla beraber Böhler kaynak elektrotları ve tellerini de bünyesine katarak bu konuda komple hizmet sunan Avusturya orijinli bir firmadır. Bizim Böhler kaynak olarak merkezimiz İstanbul’da; 7 senedir burada çalışıyoruz. Son bir yılda da büyük bir yatırım hamlesine girdik. Türkiye’nin gelişimini gördük ve bu gelişime paralel olarak Türkiye’de önemli işler yapacağımıza inanıyoruz. Türkiye’nin değişen pazar dinamikleri, çevre ülkelerin potansiyeli, Türkiye’nin kendi içerisindeki üretiminin artması ve genç nüfus oranı bu kararı belirleyen önemli faktörler oldu. Bu yıl da çift haneli rakamlara ulaşarak, iki katına katlanmış ciro artışlarıyla pazar payımızı büyütmeyi planlıyoruz.

Böhler Welding, kendi ürettiği kaynak ek malzemelerine ilişkin dünyada eşsiz ve eksiksiz bir ürün portföyü sunmaktadır. Yaklaşık 2000 ürünü kapsayan geniş ürün yelpazesi, en yüksek kalite standartlarını dikkate alarak sanayi ve piyasa taleplerine göre sürekli olarak güncelleştirilmektedir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Şu anda hedef sektörümüz çimento sanayi, demir çelik sanayi ve enerji sektörü. Bu sektörler aslında yaşadığımız hayatın bir yansımasıdır. Bugün Türkiye’de en büyük sektörlere baktığımızda inşaat sektörü geliyor. Bu da çimento sanayini ilgilendiriyor. Sanayi sürekli gelişiyor bu sebeple yaptığımız iş çimento sanayinin tüm kollarını ilgilendiriyor. Müşterilerimize koruyucu bakım ve tamir çözümleri sunuyoruz. Enerji sektöründe de çok büyük yatırım ve önemli çözümlerimiz var. Dünyadaki enerji sektöründe en önemli teknolojik ürünler bizim bünyemizde bulunuyor. Bu da Türkiye açısından büyük avantaj...

Çimento sektörüne yönelik de çalışmalarınız bulunuyor. Bu sektöre sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Çimento sektöründe çimentonun üretilmesi aşamasında kullanılan tüm makinalarda hizmetimiz kullanılıyor. Hem bu makinaların üretilmesinde ürünlerimizin direkt çalışması var, hem de koruyucu bakımlarla daha iyi ve uzun süreli hizmet vermelerini sağlıyoruz. Bir de çatlak, kırılma veya aşınma gibi konularda yenileme amacıyla kaynak hizmeti sunuyoruz. Bu konuda Türkiye çapında çalışan atölyelerimiz var. Senede 300 milyon euroluk parça değişimi yapmak yerine bizim ürünlerimizi kullanarak 15 milyon euroya indirebileceğiz. Maliyeti 20’de 12’ye indirerek büyük bie ekonomi sağlıyoruz

Bünyenizde kaç kişi bulunuyor?

10 kişilik bir ekiple Türkiye’de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ama bunu yanında distribütörlerimizdeki teknik elemanlarımız ile ayrıca dünya çapındaki elemanlarımız ile de faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Ağır sanayi sektörlerine yönelik neler yapıyorsunuz?

Ağır sanayide iki alanda varız. Makina sanayisine yönelik makinaların özellikle imalatında rol oynayan birleştirme kaynak elemanlarını üretiyoruz. Bir makinayı yapmak için ya cıvatayla birleştirilir ya da kaynakla… Kaynakla ilgili birleştirmede oldukça köklü bir tecrübeye sahibiz. 1870’de kurulan firmamız teknoloji üreten bir şirket. Bu teknolojiyi de ülkemize aktarıyoruz. Makine üretilmesinde gerekli birleştirmeleri yapmak için uygun malzemeleri temin ediyoruz, bunlar bizim ürün gamımızda mevcut. Bir de fabrikalarda uzun süreli kullanım için, “yeşil ekonomi” denilen, parçaların değiştirilmesi yerine yeniden değerlendirilmesini sağlayan tamir bakım çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaları yaparken de 100 yılı aşkın sürede elde ettiğimiz tecrübeleri işlerimize aktarıyoruz.

Ağır sanayide en önemli şey sürdürülebilirlik... Bu konudaki faaliyetlerinizden bizlere bahseder misiniz?

Elbette, ağır sanayi için en değerli kavram; sürdürülebilirlik. Bir çimento fabrikasında bir parçanın kırılması durumunda fabrika tamamen duruyor. Biz tüm parçaları oyunda tutarak sürekli üretim sağlıyoruz. Bu da ülke ekonomisine katkı, üretimde zamandan avantaj ve parça maliyetine göre maliyeti 20’de 12’ye indirerek büyük bie ekonomi sağlıyoruz

Enerji maliyetleri üzerinde bir etkisi oluyor mu çalışmalarınızın?

Enerji tasarrufuna şöyle bir katkımız oluyor; daha çok aşınan parçanın kaybettiği enerjiyle daha az aşınan parçanın kaybettiği enerji arasında fark var. Aşınmanın azalması daha verimli çalışma imkanı sunuyor, biz bunu sağlıyoruz. Serf dolgu elektrotlarımız ya da tellerimiz var. İki parçanın birbirine teması halinde aşınmayı azaltıcı yüzeyler oluşturuyoruz. Bu yüzeylere de serf dolgu malzemeyle kaplatıyoruz böylece ana metalin taşınmasını engelliyoruz.

Her proje için özel çalışmalar yapıyor musunuz?

Evet, bizim şirket felsefemiz “Tailor- Made”, yani ihtiyaca özgü çalışma üzerine kurulu. Bir proje aldığımızda önce ziyaret ederek problemi yerinde görüp çözümü ona göre üretiyoruz. Sorunlu parçaları ve aşınmaları görmeden çözüm önermek doğru değil. Bir insan rahatsızlandığında yapılacak işlemler gibi, önce hastayı görüyoruz, hastalığı teşhis ediyoruz ve buna uygun tedavi uyguluyoruz.

Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? Türkiye’de Ar - Ge merkeziniz var mı?

Türkiye’de yok ama dünyanın birçok noktasında Ar-Ge merkezlerimiz var. Türkiye’ye de dünya üzerindeki tecrübelerimizi, bilgi birikimimizi aktarıyoruz. Bir işi yaptığımız zaman ortaya çıkan neticeler tecrübeyi oluşturur. Bu tecrübeyi merkeze bildirip kendi içimizde sirkülasyonunu sağlıyoruz, böylece bilgi birikimimiz sürekli artıyor. Bizim en büyük sorunumuz bilgi birikiminin sağlanmaması. Herkes bir şeyler yapıyor ama bu bilgi birikmiyor, başkalarına aktarılmıyor.

Güncel projeleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Çimento sektörüne ve çelik endüstrilerimize yönelik satış ve pazarlama projelerimiz var. Bundan sonraki adımımızı enerji sektöründe atacağız. Böylelikle bu sektörlere de bilgi aktarmaya devam edeceğiz.

Türkiye pazarı seçilirken nelere dikkat edildi?

Türkiye, mevcut büyüklüğü ve büyüme hızından dolayı kaynak sarf malzemelerinde en cazip pazarlardan biri. Voestalpine Böhler Welding olarak en değer verdiğimiz pazarlarımız arasında Türkiye geliyor.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

Türkiye’de çift rakamlı büyümeyi hedefliyoruz. Eğitim faaliyetlerine önem veriyoruz. Seminerler ve benzeri etkinlikler düzenliyoruz.

Tüm çalışmalarımızla pazarda daha etkin olmaya çalışıyoruz. Hedeflerimiz arasında Türkiye pazarında daha etkin hale gelerek sektörün öncüleri arasında yer almaktır.

Bu haber toplam 15291 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler